کمان اره چیست ؟انواع آن به همراه کاربردها

کمان اره یکی از ابزارهای پرکاربرد برای برشکاری به صورت دستی است و می توان گفت در میان بشر سابقه ای بسیار طولانی دارد. نمونه های قدیمی کمان اره را با نام اره کلافی نیز می شناسند. امروزه برای مصارف گوناگون، انواع کمان اره را با ضخامت ، طول و مواد اولیه متفاوتی تولید می کنند ، از همین روی کمان اره کاربرد های متفاوتی دارد که در ادامه این مطلب قصد داریم ابتدا این موضوع را بررسی کنیم که کمان اره چیست ؟ سپس سراغ آشنایی با کاربرد کمان اره و انواع کمان اره برویم تا در زمان خرید آگاهانه عمل کنید.

منظور از کمان اره چیست ؟

همانطور که از نام کمان اره می توان حدس زد، دارای ظاهری به شکل کمان است که تیغه مورد نظر در بین دو سر این کمان قرار می گیرد و روند برشکاری با استفاده از آن شروع می شود . انواع کمان اره برای انجام برشکاری های گوناگون روی سطوح چوبی، پلاستیکی، فلزی و… قابل استفاده هستند. اما در این میان نوع کمان اره و تیغه آن برای شرایط کاری مختلف، متفاوت خواهد بود ضمن اینکه امروزه تیغ های اره نیز در انواع مختلفی تولید و وارد بازار می شوند. شناخت انواع کمان اره این امکان را به ما می دهد تا ابزاری متناسب با نیاز های خود را به راحتی پیدا کرده و از آن استفاده کنیم.

کمان اره چیست

تفاوت کمان اره با تیغ اره

شاید تا به اینجا درک کرده باشید که تفاوت کمان اره با تیغ اره در چیست اما به طور خلاصه آن را برای شما توضیح می دهیم. تیغ اره قسمتی از اجزای کلی اره است که به غلاف کمان اره وصل می شود و با توجه به اینکه چه وسیله ای را می خواهیم برش دهیم انواع تیغ اره متفاوت است.

اجزای کمانِ اره

اجزای کمانِ اره با توجه به نوع کمان اره متفاوت هستند اما به طورکلی از دو قسمت اصلی و پیچ ها که جز اجزای فرعی می باشند، تشکیل شده است. دو قسمت اصلی کمان اره شامل وارد زیر است :

غلاف کمان اره یا فریم کمان اره :

جایی که تیغه اره بر روی آن نصب می شود و با توجه به کاربرد اره ،جنس های مختلف و شکل های متفاوتی دارد.

دسته کمان اره :

همان قسمتی است که اره را به دست می گیرند و شکل ها و جنس های گوناگونی دارد.

نکته : وقتی از کمانِ اره صحبت می شود ( یعنی زمانی که این کلمه با کسره خوانده می شود) به معنای کمانی است که تیغه روی آن قرار می گیرد .پس شامل تیغه نمی شود.

انواع کمان اره بر اساس غلاف

کمان ها انواع مختلفی دارند به همین دلیل به روش های مختلفی دسته بندی می شوند. یکی از این دسته بندی ها بر اساس ساختار آن ها می باشد که به دو دسته کمان اره ثابت و کمان اره قابل تنظیم تقسیم می شود که کاملا باتوجه به اسم آن ها تفاوت این دو مدل کمان اره با یکدیگر را می توان حدس زد. در کمان اره ثابت غلاف کمان اره ثابت است و تیغ اره با طول مشخص روی آن نصب می شود اما در کمان اره قابل تنظیم می توان توسط پیچی طول غلاف تیغه را تغییر داد و انواع تیغ اره با طول های متفاوت را روی آن نصب کرد.

انواع کمان اره بر اساس شکل دسته

با توجه به اینکه گفتیم دسته کمان اره شکل های گوناگونی دارد انواع مدل های آن را بررسی خواهیم کرد :

کمان اره دسته صاف

از اسم این کمان اره مشخص است که دسته آن صاف است و در یک سری از آن ها تعدادی برآمدگی برای جای انگشتان وجود دارد.

کمان اره دسته تپانچه ای ( دسته پیستوله ای)

حتما تا به الان تپانچه یا اسلحه دیده اید دسته در این مدل کمان اره ها به صورت دسته اسلحه می باشد که نام دیگر آن دسته پیستوله ای نیز می باشد زیرا دسته پیستوله نیز به همین شکل است.

کمان اره دسته لوله ای

تصویر گذاشته شده گویای شکل کمان اره دسته ای لوله است در این مدل کمان اره دور تا دور دست شما دسته قرار می گیرد.

انواع کمان اره براساس کاربرد کمان اره

همان طور که گفتیم یکی از روش های دسته بندی کمان اره بر اساس کاربرد آن هاست که از این طریق کمان اره به سه دسته تقسیم می شوند :

کمان اره آهن بر

طراحی این نوع کمان اره به شکلی است که توانایی تحمل فشار های بالا را دارد، از همین رو می توانید برای برش فلزات از آنها استفاده کنید. تیغه کمان اره آهن بر از فولاد سخت تولید شده و هر چقدر میزان فولاد بیشتر باشد، می بینیم که تیغه های کمان اره آهن بر دارای دندانه های ریز با تعداد بالاتری هستند.

کمان اره چوب بری

کمان اره چوب بری

استفاده از این نوع کمان اره به ما اجازه می دهد تا بتوانیم انواع قطعات و سطوح چوبی را بسته به دلخواه خود برش دهیم. نوع تیغه استفاده شده در این محصولات نرم تر است و اندازه دندانه های آن نیز بزرگتر از نمونه های آهن بر می باشد.

کمان اره مویی

این نمونه از کمان اره که می تواند برای فلزات یا چوب مورد استفاده قرار گیرد، برای انجام برشکاری های ظریف و با دقت بالاست. به عنوان مثال افرادی که در زمینه معرق کاری فعالیت دارند، سراغ استفاده از این محصولات می آیند. تیغه های این نوع کمان اره برای شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود و معمولا به صورت بسته های چندتایی به فروش می رسند.

کمان اره مویی

سایز کمان اره

تا به اینجا انواع کمان اره را بررسی کردیم اما خوب است بدانید کمان اره سایز های گوناگون نیز دارد و زمانی که به دلیل فضای کم نمی توانیم از کمان اره ها با ابعاد معمولی استفاده کنیم از سایز های کوچک آن استفاده می شود.

آشنایی با ویژگی های کمان اره :

بعد از این که دریافتید کمان اره چیست و با انواع آن آشنا شدید، نوبت به آن می رسد که با ویژگی های مختلف آنها نیز آشنایی لازم را پیدا کنید تا به این صورت امکان استفاده درست و اصولی از آنها را داشته باشید. انواع با کیفیت کمان اره دارای دسته ای با طراحی ارگونومی هستند. از همین روی روند برشکاری با آنها راحت تر خواهد بود و دست استفاده کننده را خسته نخواهد کرد.

علاوه بر این ،ارگونومی مناسب دسته این اره ها باعث می شود که لیز خوردن انگشتان یا مچ شما روی دسته تا حد زیادی کاهش یابد و به این صورت به مشکل بر نخورید. برای تعویض تیغ در شرایط مختلف نیز می توانید از یک پیچ خروسکی که باز و بسته کردن آن با دست بسیار راحت است استفاده کنید. در انواع کمان اره امروزی، از یک دسته اضافه نیز استفاده شده که روند کاربرد آن را برای شما بسیار ساده خواهد کرد.

نکات مهم در زمان استفاده از انواع کمان اره

زمانی که روند استفاده از کمان اره به صورت اصولی طی شود، خواهید دید که علاوه بر افزایش عمر مفید این محصولات، روند کار نیز بهتر و سریعتر پیش خواهد رفت. همواره در زمان کار با کمان اره از وسایل ایمنی نیز استفاده کنید تا در صورت بروز حوادث احتمالی، آسیب کمتری به شما برسد. در برخی از انواع جدیدتر کمان اره نیز امکان اضافه کردن دسته جانبی در سمت دیگر این محصولات وجود دارد و همین باعث می شود بتوانید بهتر برشکاری های مورد نظرتان را انجام دهید. در ضمن نوع تیغه مد نظرتان باید با سطحی که قصد برش آن را دارید سازگار باشد. با استفاده از پیچ تنظیم امکان تنظیم تیغه وجود دارد و به این شکل زاویه مناسب برای برشکاری را خواهید داشت.

نکته مهمی که در این میان به هیچ عنوان نباید فراموش کنید این است که همواره اره را به صورت عمود بر سطح قرار دهید و از پیچ و تاب دادن به آن خودداری کنید. در بسیاری از موارد مشاهده شده که پیچ و تاب دادن به اره باعث شکستن تیغه و تحمیل هزینه اضافه به کاربر می شود. صد البته این کار می تواند خطرات مختلفی را نیز برای شما به همراه داشته باشد.

نکات مهم و راهنمای خرید کمان اره

برای این که در زمان خرید کمان اره بودجه خود را به درستی مصرف کنید، باید حتما نکات مهم در این خصوص را به یاد داشته باشید. قبل از همه چیز بهتر است با افرادی که در زمینه فروش این محصولات فعالیت تخصصی دارند مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از آنها دریافت کنید.

بسته به کاربرد کمان اره، نوع این محصولات و نوع تیغه آنها متفاوت خواهد بود. پس بسته به کاربرد مد نظر خود سراغ محصولاتی بروید که سازگاری بیشتری با نیازهای شما دارند. برای این که در زمان کار فشار کمتری به مچ دست و انگشتان شما وارد شود، بهتر است سراغ محصولاتی بروید که دارای طراحی دسته ارگونومیک هستند. این موضوع علاوه بر این که میزان خستگی و آسیب های جسمانی شما را کاهش می دهد، باعث می شود تا روند اعمال نیرو به قطعات برای برشکاری به شکل موثرتری انجام شود.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی