بررسی جامع انواع اره ها به همراه کاربردشان

یکی از ابزار های پرکاربرد برای انجام انواع فعالیت های برشکاری ، اره می باشد. امروزه اره در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد و تنوع آن موجب شده افرادی که در زمینه های صنعتی مختلفی فعالیت دارند،از آن استفاده کنند. وقتی بدانید که اره چیست و چه انتظاراتی از آن دارید، قطعا بودجه مورد نظر خود را به صورت هدفمندی صرف خواهید کرد. در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم که اره چیست؟ و سپس با معرفی انواع اره به همراه کاربرد آنها، اطلاعات مفیدی در خصوص این محصولات با شما در میان می گذاریم.

اره چیست؟

اره یکی از ابزارهایی است که از زمان های بسیار دور در اشکال مختلف مورد استفاده انسان ها قرار می گرفته است. اساس روند برش با اره، بسته به حرکت رفت و برگشتی تیغه آن دارد. پیشرفت تکنولوژی موجب شده است که تیغه هایی با درجه سختی و استحکام مختلف تولید شوند تا بتوان برای برش کاری قطعات یا سطوح متنوع از آن استفاده کرد و نیاز مشتریان برطرف شود.

تیغ اره و ساختار اره

ساختار اره ها با توجه به اینکه دستی، برقی یا موتوری هستند؛ بسیار متفاوت است.

اره های دستی اصولا از دو قسمت تشکیل شده اند که نام یک قسمت دسته و نام قسمت دیگر تیغ اره است، که جنس دسته ها مانند تیغ اره ها تنوع بسیاری دارد. اره برقی ها نیز چون تنوع زیادی دارند ساختار هایشان به شدت پیچیده است اما هم چنان در آن ها از انواع تیغ اره استفاده می شود که در اشکال مختلف دایره ای ، صاف و جنس های متفاوت به دستگاه متصل می شوند.

آشنایی با انواع اره

همان طور که گفتیم اره ها انواع متفاوتی دارند و روش های متنوعی برای دسته بندی آن ها وجود دارد اما یکی از مهم ترین نوع دسته بندی برای آن ها ؛ دسته بندی از طریق منبع تغذیه است که می توان انواع اره را در سه دسته اره برقی ، اره بنزینی ( موتوری )و اره دستی تقسیم کرد.

انواع اره دستی

این دسته از محصولات ساده ترین نوع اره به شمار می روند و تعداد مدل های آن بسیار زیاد است تفاوت آن ها در تعداد دندانه ها ، تراکم دنده ها و زاویه های بین دنده ها است کاربرد اصلی اره های دستی برش چوب است و در کارهای نجاری از آن ها بیشتر استفاده می شود و تعداد اندکی از آن ها برای برش آهن و سایر اجسام استفاده می شود .

اره سنتی نجاری (اره دستی سنتی):

انواع اره دستی

این نوع اره یکی از پرکاربرد ترین انواع اره محسوب می شود که دسته آن D شکل است و در سه مدل در بازار وجود دارد تفاوت سه مدل آن ها با یکدیگر در طول تیغه و اندازه دندانه ها می باشد

اره مویی دستی (اره کمانی):

این نمونه از انواع اره دستی برای انجام برشکاری های دقیق و ظریف محصولات چوبی بهترین گزینه است. بیشترین کاربرد اره مویی برای معرق کاری است و در زمان کار باید مراقب باشید تا تیغه آن نشکند. شکل ظاهری دسته این اره ها به صورت U و نام دیگر آن اره کمانی است این نوع اره به صورت برقی نیز وجود دارد که در بخش انواع اره برقی آن را به طور کامل توضیح می دهیم.

اره کمانی

اره منبت کاری:

اره منبت کاری در دسته اره دستی قرار می گیرد این نمونه از اره شباهت زیادی به اره مویی دارد و U شکل است اما کمان های آنها به شکلی طراحی شده اند که عمق بیشتری را برش می دهند و تیغه آنها نیز از اره مویی ضخیم تر است.

اره دستی دو طرفه:

وجود دو دسته در دو سمت این اره ها باعث می شود تا در زمان برش کاری دو نفر بتوانند با همکاری یکدیگر برش را انجام دهند . کاربرد اره دو طرفه بیشتر برای بریدن الوار بزرگ و تنه درختان است.

اره سرشاخه زن:

اره سرشاخه زن

این نمونه از اره برای هرس کردن درختان و باغبانی گزینه بسیار خوبی است سر تیغ این اره به صورت قوس دار است و دسته آن بلند است تا بتوان برای شاخه هایی که دسترسی به آنها سخت است از آن استفاده کرد.

اره برش سطح

این نمونه از اره در شرایطی کاربرد دارد که قصد برش سطح چوب به منظور حذف قسمت های اضافه یا بیرون زدگی ها را داریم. دندانه های استفاده شده روی این اره ها به صورت موازی هستند و وجود دو لبه با دندانه باعث شده تا بدون آسیب رسیدن به چوب بتوان از آنها استفاده کرد.

اره دم روباه

اره دم روباهی

طول این نوع اره از ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر است و تیغه آن شکل خاصی دارد که قسمت نوک آن باریک تر از قسمت انتهایی می باشد. توسط اره روباهی می توان چوب را هم به صورت طولی و هم به صورت عرضی برش داد.

اره نجاری پشت دار

طول این اره ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر است و یک قطعه چوبی یا فلزی در قسمت بالای تیغه از ابتدا تا انتهای آن وجود دارد که باعث می شود هنگام برش تیغه تاب بر ندارد . دندانه ها رو به جلو هستند و هنگام برش در جهت خلاف آسیبی به کاربر وارد نمی شود

اره دستی ظریف بر

شکل اره دستی ظریف بر کاملا شبیه اره نجاری پشت دار است تنها دندانه های آن ریز تر هستند و تیغه آن نازک تر است که برای کارهای ظریف استفاده می شود

اره ژاپنی

اره ژاپنی

این نمونه اره چوب بری برای انواع چوب های تر و خشک مورد استفاده قرار می گیرد . شکل ظاهری این اره ها باعث شده تا در شرایطی کاربرد داشته باشند که قابلیت برشکاری با استفاده از اره های معمولی برای ما وجود ندارد. اره های ژاپنی در سه شکل هستند و در هر دو طرف تیغه، دندانه وجود دارد یک طرف دندانه های ریز و طرف دیگر دندانه های بزرگ و جهت دندانه ها به سمت دسته اره می باشد زمانی کاربر اره را به سمت خود می کشاند چوب برش داده می شود جنس تیغه ها از فولاد است تا طول عمر آن افزایش یابد.

اره آب صابونی

اره اب صابونی دستگاهی بسیار بزرگ است که در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد نوعی  اره پروفیل بر نیز شناخته می شود که می توان بر روی ان تیغه های متفاوتی را نصب کرد تنها تفاوت آن این است که برای خنک کردن تیغه ها  هنگام برش از محلول آب صابون  استفاده می شود

اره همه کاره

با توجه به اسم این اره  ساختار این دستگاه به گونه ای  است که برای برش، سنباده زنی ، تراشیدن استفاده می شود و برای کارگاه های رنگ کاری، نجاری، آهنگری است

اره رام

نوعی اره فلکه ای یا همان اره نواری است که برش افقی میزند و برای برش تنه های بزرگ، تولید الوار … کاربرد دارد با توجه به اینکه در سایز های بزرگ تولید می شود  مناسب برای کارخانه ها می باشد

اره لنگ

اره لنگ ابزاری در دسته تجهیزات  ابزار صنعتی است  و برای برش انواع لوله و میلگرد های فلزی کاربرد دارد و در کارخانه جات بسیار استفاده می شود

اره استخوان بر

زمانی که اسم استخوان بر  شنیده می شود  شاید ذهنتان سمت استخوان بدن انسان برود  اما واقعیت این است که اره استخوان بر در کارخانه هایی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و  جز تجهیزات صنعتی برای  آشپرخانه ها ی بزرگ است.

اره برش طولی

یک نوع اره برقی است که برش طولی می زند در واقع زمانی که برشی می زنیم که در امتداد رگه های چوب باشد برش طول نام دارد

اره کاشی بر

اره ای است که برای ایجاد برش در کاشی، سرامیک، شیشه، گرانیت، مرمر، چینی استفاده می شود

مزیت استفاده از این اره ها  نسبت به اره های گردبر و اره میزی هنگام برش این است که  شکستگی ایجاد نمی شود  هنگامی که با اره کاشی بر کار می کنیم این امکان برای ما وجود دارد که از برش مرطوب یا برش خشک استفاده کنیم که استفاده از برش مرطوب باعث  خنک نگه داشتن تیغه و قطعه کار می شود

کف رنده ( اره کف رنده)

این اره ها بسیار کامیاب هستند و  کاربرد کف رنده هابرای کسانی مناسب است که کار کف پوش انجام می دهند و مزیت استفاده از ان ها این است که می توان برش طولی ، افقی و فارسی بر  هنگام اره کردن کف به استفاده کرد

اره عمود بر (اره چکشی )

یکی دیگر از انواع اره که در صنایع چوب بری و نجاری استفاده گسترده ای دارد، اره عمود بر است. البته امکان استفاده از این نوع اره در مصارف خانگی نیز وجود خواهد داشت. کاربرد اره عمود بر بسیار گسترده است علاوه بر انجام برشکاری های مستقیم می توانید گوشه های منحنی و برش های فارسی بر را نیز به خوبی با آنها انجام دهید. نیروی محرکه کار این اره ها معمولاً انرژی الکتریکی است. همچنین امکان استفاده از انواع تیغه روی این اره وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا انواع مختلف چوب در ضخامت های گوناگون را به راحتی برش دهید.

اره موتوری

تا به این جای مقاله انواع اره دستی و انواع اره برقی را نام بردیم و حال باید انواع اره موتوری ها را نام ببریم نام دیگر اره موتوری، اره موتوری بنزینی نیز می باشد و تنها نوعی که به صورت اره موتوری وجود دارد اره زنجیری موتوری است.

اره زنجیری موتوری (اره زنجیری بنزینی )

نوعی اره است که تیغه آن به صورت زنجیری می باشد و برای برش درختان، هرس کردن و کار های باغداری و کشاورزی از آن استفاده می شود.

اره روکش بر

از این اره برای برش روکش های یک تا دو میلی متری استفاده می شود شکل این اره ها بسیار خاص است و کاملا قابل تشخیص است

اره نوکی (اره دستی نوک دار)

اره نوکی

شکل این اره نوکی ها همانند اسمشان می باشد در طول تیغه دندانه ها بسیار ضخیم هستند و نوک آن تیز و نازک است. برای برش های گرد و دارای انحنا بسیار استفاده می شود طول اره نیز از ۳۰ سانتی متر بیشتر نمی شود.

اره زنجیری دستی

اره زنجیری دستی

در این مدل اره عملیات برش توسط زنجیر انجام می شود. این اره علاوه بر اینکه به صورت دستی وجود دارد به صورت موتوری و برقی نیز در بازار موجود می باشد.

اره سیمی

اره سیمی

اره سیمی نوعی اره جیبی و قابل حمل است که عموما در کوه نوردی و مسافرت از آن استفاده می شود و به وسیله آن می توان فلز نرم ، پلاستیک و شاخه های کوچک تا متوسط را برش داد ساختار آن ها به گونه ای است که چندین رشته سیم دندانه دار به هم بافته شده اند و تیغه را به وجود آورده اند و در دو طرف این رشته سیم ها دسته ها قرار دارند .هرچه قطر سیم های بهم بافته شده بیشتر باشد قدرت برش اره سیمی بیشتر می شود هم چنین جنس سیم های بهم بافته شده نیز بسیار تاثیر گزار است.

اره ارتوپدی گچ بری (اره گچ بری)

همان طور که از اسم این اره مشخص است هم برای گچ بری از آن استفاده می شود و هم به صورت دستی و هم به صورت برقی وجود دارد. تیغه آن می تواند جنسی از فلز باشد اما بهترین نوع آن استیل ضد زنگ است. یک نوع اره ارتوپدی نیز در اتاق جراحی برای ایجاد برش یا شکاف در سطح استخوان کاربرد دارد.

اره دستی آهن بر

تا به این جا متوجه شدید که اره چیست و انواع اره دستی که در نجاری و برش چوب کاربرد داشتند را نیز بررسی کردیم اما خوب است بدانید برای برش آهن نیز می توان از اره دستی آهن بر استفاده کرد که برای برش انواع قطعات آهنی یا فلزی از آن استفاده می شود. البته در مواردی برای برش دادن لوله های پی وی سی یا پولیکا گزینه های خوبی به شمار می روند . این محصولات شامل دو بخش اصلی تیغه و دسته می باشند. دسته آنها به صورت C است که روی دو سر آن محل قرار گیری تیغه در نظر گرفته شده است. برای این محصولات انواع مختلفی از تیغه وجود دارد که باید با توجه سختی جسمی که میخواهید آن را برش دهید؛ انتخاب کنید.

اره آهن بر

انواع اره برقی

اره برقی نیز همانند اره های دستی انواع مختلفی دارد و تفاوت اصلی آن ها با اره دستی ها به منبع تغذیه مربوط می شود . به وسیله اره برقی ها می توان چوب و فولاد و آهن و اجسام مختلف را برش داد و از آن جایی که منبع تغذیه آن ها برقی است؛ توان و نیروی بیشتری نسبت به اره های دستی دارند و قطعات بزرگتری را می توانند برش دهند.

اره میزی

اره میزی یکی از انواع اره برقی است که کاربرد زیادی دارد و کار با آن بسیار خطرناک است. اصولا از اره میزی برای برش چوب و ام دی اف ، نئوپان ، پلاستیک و فلز نرم استفاده می شود.

اره فارسی بر

اره فارسی بر

با توجه به اسم این اره از این ابزار برای ایجاد برش فارسی استفاده می شود و در واقع نجاران برای ایجاد برش های زوایه دار از آن استفاده می کنند. با استفاده از اره فارسی بر می توانید برش های عرضی ، فارسی ، اریب و ترکیبی را روی چوب و پلاستیک، تخته سه لایه و مواد نرم دیگر ایجاد کنید. اره فارسی بر در سه مدل ثابت ، کشویی و کشویی دو طرفه وجود دارد که می بایست با توجه به حجم کار و فضای کار و نوع کارتان اره فارسی بر مناسب خود را تهیه کنید.

اره بازویی ( اره رادیال)

اره بازویی

عملکرد این اره کاملا برعکس اره میزی است. تیغه اره به میز و یک بازوی متحرک وصل است و زمانی که قطعه کار ثابت قرار می گیرد می توانیم با به حرکت در آوردن تیغه، انواع برش عرضی ، طولی و ترکیبی را انجام دهیم.

اره زنجیری برقی

اره زنجیری برقی

تیغه ی اره زنجیری همانند اسمش زنجیره ای و دندانه ای است. این اره برش های دقیقی ایجاد نمی کند اما بسیار سریع عملیات برش را انجام می دهد. اره زنجیری برقی به صورت شارژی نیز وجود دارد.

اره افقی بر

اره افقی بر

یکی دیگر از انواع اره برقی ها می باشد.کاربرد اره های افقی بر برقی هرس درختان ، قطعه کردن چوب ، اجر  و کاشی می باشد و با عوض کردن تیغه آن در کارهای دیگر مثل بریدن لوله های pvc و…. می توانید از آن استفاده کنید. عملکرد این اره به گونه ای است که با عقب و جلو رفتن تیغه و حرکت ثابت آن می توان چوب را قطعه قطعه کرد.

اره نواری

اره نواری

اره نواری در انواع مختلف افقی ،عمودی و… و همچنین سایز های متفاوتی وجود دارد .نام دیگر این اره ، اره فلکه نیز می باشد و  تیغه آن بین دوچرخ قرار می گیرد. اره نواری ابزاری بسیار مناسب برای کاهش طول و ضخامت الوار است هم چنین در صنعت فلزکاری نیز از آن استفاده می شود.

اره مویی

اره مویی یک اره تخصصی به شمار می رود و از چرخ و یک ردیف فلز ساخته شده است و به طور کلی ابزاری است که برش های بسیار ظریف و دقیق را ایجاد می کند. کاربرد اره مویی در معرق کاری ، منبت کاری ، ساخت عروسک های چوبی و مواردی از این قبیل است. اره مویی به صورت دستی نیز وجود دارد و اگر طرحی روی چوب می خواهید ایجاد کنید که الگوی پیچیده ای دارد اره مویی برقی گزینه مناسب تری نسبت به اره مویی دستی است.

اره گرد بر ( اره دیسکی )

اره گرد بر

یکی از انواع اره که در شرایط مختلفی می تواند برای برش کاری روی چوب، فایبر گلاس یا حتی فلزات مورد استفاده قرار گیرد، اره گرد بر است. از این اره ها برای برش انواع تخته سه لایی یا چوب به صورت مستقیم استفاده می شود. این محصولات نیز دارای انواع متفاوتی هستند و شرکت های مختلفی که در زمینه تولید ابزار فعالیت دارند، اقدام به تولید آنها کرده‌ اند.

در مدل های جدیدتر اره گرد بر امکان تنظیم عمق برش وجود دارد و همین به استفاده‌ کنندگان اجازه می‌دهد تا قطعات مختلف با ضخامت های گوناگون را به راحتی برش دهند. به عنوان مثال برخی از نمونه های این محصولات توانایی برش سنگ را نیز دارند. پس با توجه به کاربرد مدنظرتان انواع اره گردبر مورد نیاز خود را تهیه کنید.

اره ریلی

نوعی اره گرد بر است که بر روی یک ریل فلزی قرار می گیرد. ریل فلزی را به قطعه کار یا ورقه اتصال می دهند و سپس تیغه گرد بر را به جلو حرکت می دهند. اره ریلی به اره گردبر نفوذی نیز معروف است و تفاوت اصلی اره گردبر با اره ریلی این است که می توان عمق برش را در اره ریلی دقیق تر کنترل کرد.

دورکن ( اره دور کن )

اره دور کن

اره های دورکن ابزار هایی هستند که سایز بسیار بزرگی دارند و شباهت زیادی با اره ریلی ها دارند کاربرد اصلی اره دور کن ها این است که می توان از آن ها برای قطعات بزرگ از جنس چوب نئوپان ، تخته سه لایه ، ام دی اف، ورقه اکریلیک ، ورقه لمینت ، و غیره استفاده کرد هم چنین با تغییر جنس تیغه برای برش ورقه های آلومینیومی یا پلاستیکی نیز مناسب هستند. اره های دور کن در دو مدل افقی و عمودی وجود دارند.

اره پروفیل بر

اره پروفیل بر

کاربرد اره پروفیل بر بیشتر در مواردی مانند برش پروفیل های گوناگون یا ساخت در و پنجره است. با استفاده از این اره ها می توانید برش های متقاطع و دقیقی را روی پروفیل های گوناگون ایجاد کنید و امکان برشکاری قطعات مختلف برای ساخت سازه هایی با حساسیت بالا نیز وجود دارد .قرار دادن یک پایه سنگین فولادی بر زیر این دستگاه ها نیز باعث می شود بتوان اره پروفیل بر را روی میز کار در کارگاه ها نصب کرد هم چنین نام دیگر اره پروفیل بر اره آتشی نیز می باشد که با توجه به موتور و ساختار دستگاه در سه دسته بندی تک فاز ، سه فاز و آهنگری وجود دارد.

برای استفاده از این اره ها با استفاده از یک گونیا میتوانید قطعه را تراز کرده تا روند کار با دقت بیشتری انجام گردد ‌ تیغه ای که برای اره پروفیل بر استفاده می شود به صورت دایره ای بوده و به آن دیسک نیز می گویند که برای جلوگیری از آسیب دیدگی های گوناگون نیز درون یک حفاظ قرار گرفته است. از طرفی ،بازویی که روی این دستگاه ها قرار گرفته قابلیت تنظیم دارد و به استفاده کننده امکان برشکاری در زوایای گوناگون را می دهد.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی