همه چیز درباره ذغال دریل

قبل از پرداختن به این موضوع که ذغال دریل چیست، ابتدا لازم است کمی در مورد نحوه کار ذغال دریل بدانیم. به طور خلاصه و مفید می توان گفت که زغال در واقع به عنوان یک واسطه الکتریکی عمل می‌کند که در نقطه اتصال میان اجزای متحرک و ثابت قرار می‌گیرد.

این واسطه، جریان الکتریکی را از سیم‌ها به اجزای متحرک منتقل می‌کند، که این اجزا ممکن است برای حرکت و انجام وظایف مختلف داخل ابزارآلات برقی مورد استفاده قرار گیرند. در حقیقت، این توضیحات کلیتی بود که در مورد ذغال تمام وسایل الکتریکی صدق می کند.

برای آشنایی با این قطعه ضروری در ادامه توضیحات تکمیلی به شما ارائه خواهد شد. لازم است در نظر داشته باشید که برخی از افراد از ذغال دریل با عنوان زغال دلر یاد می کنند. کارشناسان ما توصیه می کنند که همیشه از واژه صحیح تر آن یعنی دریل استفاده کنید.

ذغال دریل چیست ؟

ذغال دریل یک قطعه غیر فلزی اما رسانا است که در موتور های برقی استفاده می شود. این قطعه یک رسانا برای جریان الکتریسیته است و جریان برق را از خود عبور می دهد. ذغال در دریل وظیفه انتقال جریان برق را بر عهده دارد و در واقع یک قطعه ثابت است که روی کالکتور نصب می شود و وظیفه آن برقراری اتصال میان بالشتک و کالکتور است. زغال دریل یک قطعه مصرفی است و به مرور زمان از عمر آن کاسته می شود و نیاز است که تعویض شود. گاهی اوقات ممکن است این قطعه دچار خرابی و جرقه شود و باید برای رفع ایراد آن ذغال را تعویض کنیم. زغال دریل دارای انواع مختلفی است و مواد تشکیل دهنده آن کربن و گرافیت است.

در نظر داشته باشید که الزاماً تمام دریل ها با ذغال کار نمی کنند. در بازار دریل هایی وجود دارد که که فاقد ذغال هستند و اصطلاحاً به آن دریل براشلس می گویند. تفاوت دریل شارژی براشلس با معمولی محدود به همین موضوع نمی شود.

انواع ذغال دریل

همانطور که ذکر کردیم ما با انواع ذغال دریل مواجه هستیم که به شرح زیر هستند:

 1. ذغال سنگ گرافیتی:
  • توضیحات: ذغال سنگ گرافیتی نوعی ذغال سنگ حفاری با استحکام بالا است که معمولاً در موتورهای قدیمی با سرعت چرخش کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • ویژگی‌ها: استحکام زیاد، مناسب برای موتورهای با سرعت چرخش کم، اما به دلیل اصطکاک زیاد برای وسایل مدرن مناسب نیست.
 2. ذغال سنگ الکترولیتی:
  • توضیحات: این نوع ذغال به عنوان یکی از اولین نمونه‌های ذغال در جهان شناخته شده و اغلب در وسایل برقی قدیمی استفاده می‌شود.
  • ویژگی‌ها: مناسب برای موتورهای با سرعت چرخش کم، چگالی جریان کم و ولتاژ پایین.
 3. ذغال سنگ رزین:
  • توضیحات: این نوع ذغال سنگ از ترکیب گرافیت با رزین تولید می‌شود و دارای مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی و همچنین قدرت فیزیکی زیادی است.
  • ویژگی‌ها: مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی، قدرت فیزیکی بالا، ظاهر روغنی و صابونی مانند.
 4. ذغال فلزی:
  • توضیحات: این ذغال مخلوطی از گرافیت طبیعی و پودرهای فلزی مانند مس، نقره، روی و سرب است.

ویژگی‌ها: مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی، مناسب برای کاربردهای صنعتی و موتورهای با قدرت بالا.

ذغال صنعتی الکتریکی

ذغال صنعتی در واقع یک قطعه مصرفی است و از آن در موتور دریل و ابزارآلات برقی استفاده می شود. از ذغال صنعتی در ابزار های برقی خانگی و صنعتی استفاده می شود که از جمله مهم ترین آنها می توان به دریل، فرز، پولیش، مینی فرز، جارو برقی، سشوار و … اشاره کرد. ذغال های صنعتی از کربن و گرافیت تشکیل شده اند و برای ساخت آنها نیاز به یک دانش و تخصص است تا بتوانیم وسایل برقی پر قدرتی داشته باشیم. هنگام انتخاب ذغال باید به مواردی همچون سختی، چگالی، مقاومت و موارد دیگر باید دقت کرد تا هنگام استفاده آن در دستگاه دچار مشکلاتی از قبیل خرابی ذغال دریل و یا جرقه زدن نباشیم و اینکه آسیبی نیز به دستگاه وارد نشود.

کاربرد ذغال صنعتی

با توجه به اینکه از ذغال ها برای انتقال جریان استفاده می شود کاربرد آنها نیز متفاوت و مختلف است. جنس ذغال ها و درصد مواد تشکیل دهنده آنها نیز با یکدیگر فرق دارد و می توان در وسایل برقی مختلفی از آنها استفاده کرد که یکی از مهم ترین کاربرد آن ذغال دریل است. در زیر به مهم ترین وسایل برقی که از ذغال در آنها استفاده می شود اشاره می کنیم.

 1. لوازم برقی خانگی
 2. تجهیزات حمل و نقل
 3. موتور کارخانه های صنعتی و دینام ها
 4. ابزارآلات برقی

ذغال دریل برقی

جنس بکار رفته در ساخت ذغال برای دریل کربن گرافیت است و از درصد بالای خلوص نیز برخوردار است.

زغال دریل برقی هر چقدر که کیفیت بالایی داشته باشد می تواند قدرت بیشتری را به وجود بیاورد و مقاومت بالایی نیز در برابر خرابی و زود تمام شدن داشته باشد.

یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد ذغال دریل مطرح می شود این است که آیا دریل شارژی ذغال دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله. برخی از انواع دریل های شارژی دارای ذغال هستند و برخی دیگر براشلس یا فاقد ذغالند.

علت جرقه زدن ذغال دریل و کلکتور

اکنون می خواهیم در مورد اینکه علت جرقه زدن دریل برقی چیست و چرا چنین اتفاقی رخ می دهد، صحبت کنیم. جرقه زدن ذغال دریل یکی از اتفاقات رایجی است که کاربران آن را مشاهده می کنند.

یکی از مواردی که ممکن است هنگام کار با دریل پیش بیاید این است که ذغال دریل جرقه بزند. جرقه زدن به عوامل مختلفی بستگی دارد و می تواند علت های زیاادی داشته باشد که از مهم ترین آنها می توان به عدم اتصال کامل با کالکتور اشاره کرد. برای اینکه بدانیم چرا زغال دریل جرقه می زند و چگونه می توان این مشکل را بر طرف کرد در ادامه به موارد مهم در این باره می پردازیم.

 • کثیف شدن سطح کالکتور: زمانی که سطح کالکتور کثیف می شود یا گرد و غبار بر سطح آن می نشیند انتقال نیرو و جریان برق به درستی برقرار نمی شود و در این زمان شاهد ایجاد جرقه در ذغال دریل می شویم.
 • کم شدن فشار فنر: فنر در ذغال دریل باعث می شود تا ذغال با فشار به کالکتور چسبیده و اتصال برقرار شود. از مهم ترین عواملی که موجب کم شدن فشار فنر ذغال می شود فرسودگی فنر و استاندارد نبودن آن است.
 • خراب شدن جا ذغالی: جا ذغالی ممکن است به مرور زمان بر اثر حرارت از شکل خارج شود و ذغال به شکل درستی داخل آن قرار نگیرد این مشکل هم باعث می شود تا ذغال در دریل جرقه بزند و برای رفع این مشکل باید جا ذغالی را تعویض کرد.
 • خراب شدن کالکتور: از دیگر موارد مهم این است که سطح کالکتور و تیغه های آن خراب شود و اتصال برقرار نشود. خرابی کالتور می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

نکته: گاهی اوقات ممکن است که ذغال نو و تازه نیز جرقه بزند و این موضوع کاملا طبیعی است. اصطلاحا باید ذغال آب بندی شود یعنی سطح آن با سطح کالکتور یکسان شود.

علائم تمام شدن ذغال دریل

زمانی که ذغال دریل تمام می‌شود، دستگاه علائم متعددی نشان می دهد. در زیر به توضیح این علائم اشاره می کنیم:

 1. خراب‌شدن آرمیچر یا کلکتور ذغال‌خور:

در توضیح اینکه آرمیچر چیست می توان گفت که آرمیچر بخشی از سیستم موتور و داخل دریل است که نقش اصلی در ایجاد حرکت چرخشی دستگاه دارد. اگر کلکتور ذغال‌خور شود، یعنی آرمیچر نمی‌تواند به درستی حرکت کند و ممکن است خرابی یا از کار ایستادن دریل را مشاهده کنیم.

 1. بوی سوختگی:

بوی سوختگی ممکن است ناشی از گرمای بیش از حد به دلیل اصطکاک بین قطعات باشد. احساس بوی سوختگی از دستگاه یکی از نشانه های تمام شدن ذغال دریل است.

 1. فعال‌شدن فیوز:

فیوز به عنوان یک محافظ الکتریکی سیستم برق در دستگاه های الکتریکی استفاده می‌شود و در صورت افزایش جریان بیش از حد، فیوز فعال می شود تا از خرابی دستگاه جلوگیری کند. فعال‌شدن فیوز نشان‌دهنده این است که دستگاه به دلیل مشکلات مختلف نظیر تمام شدن ذغال، با مشکل رو به رو شده است.

 1. جرقه‌زدن دستگاه:

همانطور که گفتیم، جرقه‌زدن دستگاه ممکن است به دلیل اصطکاک‌های زیاد یا حضور گازهای سوختنی ناشی از تمام شدن ذغال دریل باشد و به شما این اخطار را می دهد که درصدد تعویض ذغال دریل باشید.

 1. کاهش عملکرد و کارایی دریل:

هنگامی که ذغال دریل تمام می‌شود، عملکرد فنی دریل به طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر چرخش موتور دریل نیز به شدت کم می شود.

تشخیص دقیق علت این مشکلات نیاز به بررسی تخصصی توسط کارشناس یا تعمیرکار مجاز دارد.

زمان تعویض ذغال دریل

ذغال دریل قطعه ای است که هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارد و زمان آن را باید بدانیم. در برخی از ابزارآلات برقی این ویژگی مهم وجود دارد و قبل از تمام شدن هشدار می دهد و باید ذغال را تعویض کرد. اما اگر در دستگاه هایی این مزیت مهم وجود نداشت باید عوامل مهم دیگری را در نظر گرفت که از مهم ترین آنها می توان به مواردی مانند: فعال شدن فیوز، جرقه زدن اشاره کرد و اینکه اگر کار با دستگاه زیاد است هر دو هفته یکبار ذغال را چک کنیم و چنانچه حجم کار کم است هر ماه یکبار این کار را انجام دهیم. اما به صورت عادی زمانی که ذغال به پایان می رسد یا تمام می شود باید زغال دریل را تعویض کنیم.

نحوه تعویض ذغال دریل

نحوه تعویض ذغال دریل به دو صورت دسترسی آسان و همچنین جا گذاری در پوسته انجام می شود. شیوه دسترسی آسان به این صورت است که روی دستگاه قسمتی است که با باز کردن ساده می توان ذغال را نصب کرد. اما در حالت دوم بحث کمی تخصصی است و نیاز است که تخصص باز کردن دستگاه و پیداکردن کالکتور داشته باشیم و چنانچه این توانایی را داریم می توانیم دستگاه را باز کرده و زغال دریل را روی کالتور در جا ذغالی تعویض کنیم. اما توصیه می شود اگر برای اولین بار قصد تعویض را دارید از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

در ادامه مراحل تعویض ذغال دریل را برای شما شرح می دهیم. برای تعویض ذغال دریل، به مراحل زیر توجه کرده و از آن پیروی کنید:

 1. قطع برق یا خارج کردن باتری

ابتدا دریل را از برق قطع کنید یا در صورت استفاده از دریل شارژی، باتری آن را خارج کنید. این اقدام ایمنی شما را تضمین می‌کند.

 1. باز کردن جاذغالی (اگر ممکن است)

اگر جاذغالی روی بدنه دریل قابل دسترس باشد، آن را باز کنید تا به ذغال دسترسی پیدا کنید.

 1. تعویض ذغال

ذغال قدیمی را با دقت از جا بردارید. سپس ذغال جدید را روی کلکتور جاگذاری کنید. اطمینان حاصل کنید که ذغال به درستی وارد محل خود شده و در جای خود قرار گرفته باشد.

 1. تعویض در صورت جاذغال داخلی

اگر جاذغالی درون بدنه تعبیه شده باشد، قاب دستگاه را باز کنید تا به ذغال دسترسی داشته باشید. با باز کردن قاب، ذغال قدیمی را از جاذغالی کنار کلکتور خارج کنید و ذغال جدید را در جای خود قرار دهید. سپس قاب را دوباره ببندید.

با انجام این مراحل، ذغال دریل شما تعویض می شود.حتماً پیش از تعویض ذغال دریل، دستورالعمل تعویض آن را در دفترچه راهنمای دستگاه خود، مطالعه کنید.

ذغال ابزار برقی

اکثر ابزارآلات برقی دارای ذغال هستند و ذغال در آنها نقش مهمی را دارد. نقش مهم ذغال این است که موجب اتصال کالتور با بالشتک در دستگاه می شود و این اتصال باعث ایجاد جریال در دستگاه می شود. در تمام دستگاه هایی که ذغال وجود دارد مکانیزم و عملکرد آنها یکسان است و نحوه تعمیر و تعویض آنها نیز شبیه به هم است.

با توجه به اینکه ابزارآلات برقی صنعتی و نیمه صنعتی تنوع بالایی دارند از مهم ترین آنها می توان به بتن کن، فرز، پولیشر، چکش تخریب و… اشاره کرد که در ساخت آنها از ذغال استفاده می شود.

در نظر داشته باشید اتمام ذغال و تعویض آن در مارک های مختلف تفاوت چندانی ندارد. مثلاً تعویض ذغال دریل هیلتی چندان متفاوت از دریل آروا نیست.

احتمالاً شما به عنوان یک استادکار یا اهل فن در کنار دریل خود، از سایر دستگاه های الکتریکی مثل فرز نیز استفاده می کنید. تمام شدن ذغال هر دستگاهی کمابیش علائم خاص خودش را دارد. مثلاً علائم تمام شدن ذغال سنگ فرز کمی متفاوت از دریل است.

در مورد تعویض ذغال سنگ فرز یا دستگاه دیگری مثل کارواش خانگی نیز باید ابتدا به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. در صورتیکه تا این لحظه خودتان اقدام به تعویض ذغال سنگ فرز نکردیده اید، توصیه کارشناسان آروا این است که به متخصصان این کار مراجعه کنید.

خرید ذغال دریل

از آنجایی که ذغال دریل یک قطعه مصرفی است و پس از مدتی به پایان می رسد هنگام خرید آن باید به موارد مهمی از جمله استاندارد بودن و متریال کربن آن دقت کرد. در بازار ذغال های مختلفی وجود دارد اما بهترین ذغال آن است که در ساخت آن از درصد خالص تری کربن گرافیت استفاده شده باشد و اینکه دارای استاندارد کافی باشند. برند سازنده و کاربرد آن نیز از دیگر مواردی است که باید در نظر داشت.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی