باد پاش چیست ؟ معرفی انواع آن

پس از انجام برخی از کارها، گاهی نیاز داریم تا با استفاده از یک جریان باد قوی ،محل مورد نظر را تمیز کنیم و یا اینکه برای انجام برخی امور به تولید باد پرفشاری نیاز داریم. به همین جهت نیاز به یک پمپ باد و یک باد پاش داریم تا بتوانیم فشار باد مورد نظر را تامین کنیم. برای اینکه بتوانیم از این جریان به وجود آمده استفاده کنیم باید یک باد پاش در اختیار داشته باشیم و در واقع می توان گفت این وسیله یعنی تفنگی باد کار انتقال باد از پمپ باد به بیرون را انجام می دهد که نام دیگر آن نیز تفنگ باد یا باد پاش تفنگی می باشد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که باد پاش چپیست و چه کاربردی دارد و برای اینکه بتوانیم از این وسیله شناخت بهتری داشته باشیم به انواع باد پاش نیز اشاره خواهیم کرد. پس با آی ام سی مارکت همراه باشید.

باد پاش چیست؟

برای اینکه بتوانیم درک بهتری از اینکه باد پاش چیست داشته باشیم و کاربرد های آن را بدانیم در ابتدا این وسیله را تعریف می کنیم و سپس به انواع بادپاش اشاره کرده و هر کدام را نیز توضیح می دهیم.باد پاش یکی از قطعاتی است که از آن برای انتقال باد از کمپرسور استفاده می شود. این وسیله در واقع شبیه به تنفگ است و دارای انواع مختلفی نیز می باشد که در دسته بندی ها می توان آنها را بر اساس جنس و اندازه خازن تقسیم بندی کرد. تنفگی باد در واقع یکی از قطعات است که همراه با پمپ باد مورد استفاده قرار می گیرد و با کمک نازل هایی که دارد می توان شدت جریان زیادی از باد را در اختیار داشت.

تفنگ باد چیست

تا اینجا متوجه شدیم که تفنگی باد چیست ، اکنون به کاربرد بادپاش و انواع آن می پردازیم.

کاربرد باد پاش چیست؟

با توجه به اینکه توضیح دادیم باد پاش چیست، در این مرحله نیاز است که بدانیم تفنگی باد چه کاربرد هایی دارد و در چه زمینه هایی از این وسیله استفاده می شود و موارد کاربرد آن در چه جاهایی می باشد.از جمله مهم ترین موارد استفاده از بادباش می توان به کار در نجاری ها و چوب بری ها اشاره کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین کاربرد های باد پاش اشاره می کنیم :

 • کارگاهای نجاری و چوب بری
 • تعمیرگاه های اتومبیل
 • کارخانجات تولیدی
 • تمیز کردن اجزاء اتومبیل نظیر فیلتر هوا
 • باد کردن تایر
 • تعمیرگاه های لوازم برقی
 • کارواش برای خشک کردن

انواع باد پاش

باد پاش ها دارای انواع مختلفی هستند و در حالت کلی می توان آنها را به دو دسته تقسیم بندی کرد که با توجه به نوع کاربرد تفنگی باد، این ابزار را می توان ازلحاظ نازل و جنس تقسیم بندی کرد.

در این قسمت انواع باد پاش تفنگی را از لحاظ جنس و نازل معرفی کرده و کاربرد هر کدام را نیز توضیح می دهیم.

انواع باد پاش از لحاظ جنس

با توجه به اینکه بادپاش یکی از وسیله های مکمل در کنار کمپرسور و پمپ باد است و بسیار کاربردی نیز می باشد هنگام تولید این وسیله از متریال های مختلفی استفاده می شود که از میان آنها می توان به دو نوع ماده استفاده شده پر مصرف در ساخت آنها یعنی فلز و پلاستیک اشاره کرد.

باد پاش فلزی

باد پاش فلزی از انواع تفنگ باد است که بدنه آن از جنس فلز است و در بیشتر مواقع نیز از جنس فلز آلومینیوم ساخته می شود.

باد پاش پلاستیکی

از انواع تفنگ باد می توان به بادپاش پلاستیکی اشاره کرد و علت نام گذاری این مدل هم به خاطر مواد استفاده شده در ساخت بدنه آن می باشد.

انواع باد پاش از لحاظ نازل

تفنگی باد دارای نازل است و در واقع می توان گفت نقش مهمی نیز در انتقال فشار باد دارد. نازل ها در بادپاش دارای انواع مختلفی هستند که این انواع را بر اساس اندازه و طول نازل باد پاش دسته بندی می کنند. نازل ها دارای سه نوع به شرح زیر هستند:

 1. نازل بلند
 2. نازل متوسط
 3. نازل کوتاه

تفنگی باد چیست

اجزاء تشکیل دهنده باد پاش چیست؟

باد پاش از جمله ابزار آلات بادی است که از اجزاء و قسمت هایی تشکیل شده است که در مجموع با کمک آنها می توان فرایند بادپاشی را انجام داد. در زیر به این اجزاء اشاره کرده و درباره هر کدام به صورت مختصر توضیح می دهیم.

 • بدنه: قسمت بیرون و قالب تشکیل دهنده تفنگی باد است و از مواد و متریال های مختلفی مانند فلز و پلاستیک تشکیل شده است.
 • ماشه: ماشه یکی دیگر از اجزاء در تفنگ باد است که با فشار دادن آن می توانیم فشار باد را به بیرن هدایت کنیم.
 • سر نازل: قسمتی دیگر از بادپاش است که نازل ها را روی آن نصب می کنیم. سر نازل ها دارای مدل ها و اندازه های متفاوتی هستند.
 • دنباله ژاپن تایپ: این قسمت بخشی است که شلنگ نازل به آن وصل می شود و اصطلاحا به آن دنباله گفته می شود.

تفنگی باد گیج دار

تفنگی باد گیج دار در واقع به این شکل است که بر روی بدنه آن یک گیج نصب شده است که میزان فشار ها را کنترل و اندازه گیری می کند. از این تفنگی باد برای باد کردن تایر و موارد مشابه استفاده می شود و مکانیزم کار آن به این صورت است که یک شیلنگ به صورت نازل روی تنفنگ باد نصب می شود و هدف آن این است که مقدار فشار هوای ورودی را بتوانیم اندازه گیری کنیم و تا حدی که نیاز است تایر را باد کنیم.

تفنگی باد پنوماتیک

زمانی که نیاز به هوای فشرده داریم از تفنگی باد پنوماتیک استفاده می کنیم. از این وسیله برای خشک کردن بدون تماس و زدودن زباله های خشک استفاده می شود. باد پاش پنوماتیک دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها در موارد مورد نیاز استفاده می شوند.

پیستوله باد پاش

انواع باد پاش

پیستوله باد پاش در واقع همان تفنگی باد است که بر روی آن یک مخزن نصب می شود و به وسیله آن می توان کارهای مختلفی نظیر رنگ پاشی و موارد مشابه را انجام داد.

تبدیل تفنگی باد

با توجه به اینکه تفنگ باد دارای سر نازل است می توان با تعویض آن و نصب سر نازل دیگری در فرایند آن نیز تغییر ایجاد کرد. در واقع می توان گفت که منظور از تبدیل تفنگی باد همین موضوع است. با توجه به حجم و اندازه فشار باد خروجی ،نیاز است که باد پاش نیز مناسب با آن حجم و فشار خروجی باشد و برای این کار از تبدیل استفاده می شود.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی