تفاوت بتن کن و چکش تخریب چیست؟

معمولا می توان برای چند شغل متفاوت، تنها از یک نوع ابزار استفاده کرد. در واقع چرا باید با صرف مبالغ هنگفت ابزارهای گوناگونی را برای انواع شغل ها خریداری کرد؟ دو ابزار قدرتی که بیشتر افراد به دلیل ندانستن مزایا و معایب آن ها هر دو را خریداری می‌کنند، بتن کن و چکش تخریب است. همیشه بحث تفاوت بتن کن و چکش تخریب موضوعی پیچیده بوده است و انتخاب بین چکش های تخریب و بتن کن ها برای برخی از افراد کار دشواری است؛ زیرا در بسیاری از مشاغل از هر دوی این ابزارها می‌توان استفاده کرد. اما قبل از آن که تصمیم بگیرید کدام ابزار را انتخاب کنید، باید مزایای آنها را بدانید. در این مقاله می‌کوشیم مزایا و معایب بتن کن و چکش های تخریب را مطرح و در انتخاب ابزاری مناسب برای شغلتان به شما کمک کنیم.

بتن کن و چکش تخریب چیست؟

در ابتدا بتن کن و چکش تخریب چه هستند؟ این دو ابزار به همراه مته یا قلم مخصوص به شما کمک خواهند کرد تا موادی نظیر گچ، بتن، آسفالت و غیره را سوراخ یا تخریب کنید. از این دو ابزار در صنایعی نظیر ساختمان سازی به منظور تخریب اولیه ساختمان ها برای بازسازی و کندن زمین استفاده می‌شود. اما این اطلاعات را شما نیز از قبل می دانستید. دلیل اصلی آنکه به سراغ این مقاله آمدید این است که می خواهید تفاوت منحصر به فرد این دو ابزار را بدانید و برای شغل خود ابزار مناسب تر را انتخاب کنید.

مزایای بتن کن

بهتر است بگوییم برای فردی که به طور تخصصی به کارهایی مانند بازسازی ساختمان ها مشغول است، استفاده از بتن کنی با کیفیت، سرمایه گذاری مناسب تری است است؛ بنابراین ابتدا در رابطه با مزایای بتن کن ها سخن می گوییم. بتن کن تفاوت آنچنانی با چکش تخریب ندارد اما دارای حالت های اضافه تری است که می‌تواند آن را به نوعی دریل قدرتمند نیز تبدیل کند. این حالت‌ها عبارتند از:

بتن کن

حالت چرخشی

در این حالت شما می‌توانید از بتن کن به عنوان مته سنتی نیز استفاده کنید برای مثال اگر می‌خواهید یک پیچ را درون سوراخ چوبی فرو ببرید باید ابتدا چوب را با دریل سوراخ کاری کرده و سپس با جایگذاری رول پیچ را ببندید. یک بتن‌کن چنین حالتی را برای شما فراهم می‌کند، برای همین شما نیز قادر خواهید بود کار مته را با استفاده از این ابزار انجام دهید.

حالت چکشی

اما بتن‌کن از یک دریل معمولی بسیار قدرتمندتر است. بتن کن به شما قدرت لازم برای سوراخکاری بتن را می‌دهد و در مقابل با استفاده از ضربات کوچکی که بر سطح بتن وارد می‌کند، منجر به خورد شدن آن نیز می‌شود. با کمک این ابزار شما قادر خواهید بود با سرعت بالا هر چیزی را سوراخ کنید و به کمک سیستم ضد لرزش نصب شده بر روی آن در زمان بلند مدت خستگی را احساس نکنید.

مزایای دیگر بتن کن ها

از آنجایی که بتن‌کن‌ها انرژی کمتری نسبت به چکش های تخریب نیاز دارند؛ بنابراین مدل های بیسیم آنها یا مدل‌های شارژی آنها نیز در سطح بازار یافت می‌شوند مشخصات بیسیم بودن یا شارژی بودن یک بتن کن یکی دیگر از مزایای بتن کن است.

مدل‌های گوناگون بتن‌کن‌ ها بر مزیت این دستگاه‌ها می‌افزاید. بتن‌کن‌ها را می‌توان در سه نوع چهار شیار (SDS PLUS)، پنج شیار (SDS MAX) و شش گوش (HEX) یافت. که در ادامه هر مورد را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بدانید! : راهنمای جامع خرید انواع ابزار آلات

انواع بتن کن ها از نظر نوع قلم گیر

چهارشیار و پنج شیار و شش گوش اصطلاحی است که به سه نظام بتن کن ها تعلق میگیرد سه نظام قطعه ای از بتن کن است که انواع مته یا قلم در آن قرار می‌گیرد.

بتن کن چهار شیار (SDS PLUS):

قلم‌های باریک‌تر و ظریف‌تری در بتن کن‌های چهارشیار نسبت به پنج شیار به کار می‌رود. قدرت این قلم‌ها در بتن کن چهارشیار کم است و برای تخریب دیوار یا بتن مستحکم کافی نیست. با وجود سبک بودن وزن این بتن کن های چهار شیار، قدرت سوراخکاری آن نسبت به دریل چکشی بالاتر است. این نوع دریل اغلب جهت سوراخکاری مصالحی مانند، بتن، سیمان، آجر و گچ استفاده می‌شود.

بتن کن پنج شیار (SDS MAX):

در این مدل از مته و قلم‌هایی با قطری بیش از ۳۲ میلیمتر استفاده می‌شود. در مقایسه با چهار شیار، این دستگاه وزن سنگین‌تری داشته و قادر است که در حین اجرای عملیات تخریب ضربه‌های قدرتمندی به محل وارد نماید. این مدل دارای سیستم ضد لرزش نیز است که مانع از انتقال لرزش به کاربر می‌شود و از خستگی جلوگیری می‌کند.

بتن کن شش گوش (HEX):

این نوع بتن کن ها جهت تخریب‌های سنگین استفاده می‌شود. وزن این نوع دستگاه‌ها در رنج ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۳۰ کیلو هستند.

مزایای چکش تخریب

چکش های تخریب ابزارهایی به جهت تخریب هستند بنابراین از آنها نباید انتظار دیگری داشت. این ابزار مخصوص برای تخریب ساختمان و مواد است و لذا استفاده از یک پیکور یا چکش تخریب در این کارها، اولویت دارد. از آنجایی که این ابزار ضربات بسیار محکمی بر سطح وارد می کند، می تواند برای کارهای سنگین مورد استفاده قرار گیرد. با تمام وجود از آنجایی که چکش تخریب نسبت به بتن کن دارای حالات کمتری است کاربرد های کمتر و محدودتری دارد.

فرق بین بتن کن و چکش تخریب

بتن کن و چکش تخریب دارای ویژگی های مشترک بسیاری هستند. با این حال، آن چه امروز تمرکز ما بر آن است؛ تفاوت بتن کن و چکش تخریب است. برای واضح‌تر شدن این موضوع این دو ابزار را در چهار شاخص چرخش، قدرت، هزینه و سهولت استفاده مقایسه می‌کنیم و توضیحاتی در هر بخش ارائه می‌کنیم. همچنین می توانید مقاله “تفاوت دریل چکشی و بتن کن” را نیز بخوانید.

چرخش

همانطور که گفته شد، بتن کن ابزاری همه کاره است که می توانند عمل چرخش مته را نیز پشتیبانی کند. چرخش مته در بتن‌کن، این ابزار را نظیر یک دریل پرقدرت می‌کند و می‌تواند در کارهای ظریف‌تری مورد استفاده قرار گیرد. اما چکش تخریب، هیچ نوع چرخشی را پشتیبانی نمی‌کند و صرفا به عنوان چکش، ضرباتی قدرتمند جهت خرد کردن، بر سطح وارد می‌کند.

قدرت

قدرت چکش های تخریب برای عمل تخریب بیشتر از بتن کن ها هست. این ابزارها به طور تخصصی برای تخریب ساخته شده اند برای همین به موتورهای قدرتمندتری مجهز شده‌اند. در مقابل، بتن کن ها قدرت پایین تری دارند برای همین می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزارهایی برای تخریب هایی با ظریف کاری استفاده کرد.

هزینه

هزینه تمام شده بتن کن و چکش تخریب بر اساس میزان قدرت موتور، نوع بدنه، آرمیچر، بالشتک ها و تک تک اجزای داخلی استفاده شده در ابزار تعیین می‌شود. برای همین با افزایش قدرت و امکانات یک دستگاه میزان قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. به همین منظور معمولاً پیکور ها یا چکش های تخریب از بتن کن ها گران تر هستند.

سهولت استفاده

وقتی که از سهولت استفاده صحبت می‌کنیم منظورمان حمل و نقل آسان، ارگونومیک بودن ساختار بدنه، نصب سیستم ضد لرزش و دیگر امکاناتی است که بر روی یک ابزار نصب شده تا به کاربر کمک کند در مدت زمان طولانی از ابزار استفاده کند بی آن که خسته شود. وزن دستگاه نیز مولفه مهمی در تعیین توانایی حمل و نقل است هر چه وزن بالاتر می‌رود حمل و نقل سخت‌تر می‌شود.

چکش تخریب

کدام دستگاه را بخریم؟

برای خرید هر گونه دستگاه یا ابزار باید به نوع کاربری خود توجه کنید و به سوال‌هایی زیر پاسخ دهید.

برای چه کاری به دنبال خرید دستگاه بتن کن و چکش تخریب هستید؟ آیا از آن ها برای کندن سطوح سخت استفاده می‌کنید یا می‌خواهید به هنگام کنده کاری ها ظرافت را نیز رعایت کنید؟ آیا به عنوان معدنکار، کار می‌کنید یا به عنوان کارگر ساختمان؟ به شغل خود نگاه کنید و ابزار مناسب خود را با توجه به آن بخرید.

چهار شاخص یاد شده را فراموش نکنید و به هنگام خرید ابزار به موارد زیر نیز توجه کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خرید بتن کن را بخوانید.

سیستم سه نظام

پیش‌تر به انواع سه‌نظام بتن‌کن‌ها اشاره کرده بودیم. سه نظام بتن‌کن‌ها می‌تواند بر قیمت تمام شده‌ی آنها تاثیرگذار باشد. اما مشخصا سه نظام‌های پنج شیار قدرت بتن‌کن را افزایش می‌دهند.

گیربکس استفاده شده

گیربکس یا جعبه دنده، عامل انتقال‏ دهنده نیروی دستگاه است. برای همین پوسته آنها باید از جنس آلومینیوم باشد. بتن ‏کن ‏ها معمولا بر اساس گیربکس سه حالت متفاوت دارند. حالت چکشی، حالت سوراخکاری و حالت چکشی‌-‌سوراخکاری. این در حالی است که چکش‌های تخریب تنها دارای یک حالت گیربکسی چکشی است.

موتور دستگاه

موتور بخش اصلی یک دستگاه است. هر چه قوی‌تر باشد، به طبع قیمت تمام شده کالا را بالاتر می‌برد. برای همین استفاده از کالکتورهای ضخیم در دستگاه، آرمیچرهای قدرتمند و سیم‌های لاکی مسی در افزایش قدرت آنها موثر است. دقت کنید و مشخصات کالایی که می‌خرید را چک کرده و این موارد را بررسی کنید.

تعویض ذغال آسان

توجه کنید تعویض ذغال آسان باشد، زیرا هر چند وقت یکبار این دستگاه‌ها نیازمند سرویس و تعویض ذغال هستند. جای ذغال‎‏ ها نیز مهم است، زیرا با هر بار سایش ذغال، دمای دستگاه بالا می‌رود و این امر موجب دفمره شدن بدنه می‌گردد. برای همین جای ذغال باید از جنس کائوچو باشد و بر روی آن فیبر نسوز قرار گرفته باشد.

کابل و گریس

کابل دستگاه باید در برابر گرما، خوردگی و اصطکاک مقاوم باشد و گریس نیز در دمای بالا خاصیت روان‌کنندگی خود را از دست ندهد.

جمع بندی

مطمئن باشید که انتخاب بین بتن کن و چکش تخریب آنقدر ها هم سخت نیست تنها باید کمی حواس خود را جمع کرده و متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. در این مقاله تفاوت بتن کن و چکش تخریب را برای شما به صورت واضح و کامل بیان کردیم؛ همچنین انواع این دستگاه‌ها و مواردی که در هنگام خرید باید به آنها توجه کنید را آوردیم.