راهنمای خرید اره زنجیری (اره برقی یا اره موتوری)

اره زنجیری چیست؟ اره‌ای قابل حمل با مجموعه‌ای از دندان‌های متصل به یک زنجیر است که با کمک نیروی برق، باتری یا سوختن بنزین کار کرده و مواد را برش می‌دهد. از یک اره در فعالیت‌هایی نظیر قطع درختان، هرس، مهار آتش در مناطق وحشی، برداشت هیزم و غیره استفاده می‌شود. همچنین این ابزارها با ترکیب میله و زنجیر، در ساخت سازه‌های هنری نیز به کار می‌روند. اره‌ها در طول دوره‌ی پیشرفت خود، توانایی برش بتن‌ را نیز کسب کرده‌اند. اره های زنجیری دارای انواع مختلفی است که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم و بعد از آن نکات مهم راهنمای خرید اره زنجیری را بیان می‌کنیم.

انواع اره زنجیری

اره های زنجیری با توجه به نوع موتور و نیروی محرکه به دو نوع برقی و موتوری (بنزینی) تقسیم می‌شوند.

۱. اره زنجیری برقی

اره برقی یک نوع از اره های زنجیری است که با نیروی برق کار می‌کند. قدرت این اره بر حسب وات سنجیده می‌شود. شرکت آروا دارای دو اره برقی با قدرت های ۲۲۰۰ وات و ۲۴۰۰ وات دارد. که از کیفیت بالایی برخوردار است و دارای گارانتی معتبر می‌باشد.

اره برقی آروا

۲. اره زنجیری موتوری (بنزینی)

اره موتوری یک نوع دیگر از اره های زنجیری می‌باشد. در اره زنجیری بنزینی از سیستم احتراق داخلی برای سوخت رسانی به قسمت های مختلف و تامین انرژی لازم برای شروع کار استفاده می‌شود.

اره موتوری آروا

اجزای تشکیل دهنده اره زنجیری

اره های زنجیری از چندین قسمت تشکیل شده‌اند.

موتور و بدنه

موتور موجود در اره‌های برقی با تبدیل جریان برق متناوب شهری به جریان مستقیم، منجر به عملکرد بدون وقفه‌ی دستگاه می‌شود. این در حالی است که در یک اره موتوری یا بنزینی، موتور با ترکیب بنزین و روغن و به کمک شمع های تعبیه شده درون بدنه، انرژی لارم برای حرکت زنجیر را فراهم می‌کند. اره‌های مدرن از کاربراتورها با محفظه‌های شناور بهره می‌برند. این کاربراتور برای آنکه بتواند سرعت حرکت را حفظ کند، باید تنظیم شود.

کاربراتورها یا توسط اپراتور تنظیم می‌شوند یا در بعضی اره‌ها به طور خودکار توسط یک واحد کنترل الکترونیکی تنظیم شده‌اند. از آنجایی که در هوای سرد ممکن است کاربراتور دچار یخ‌زدگی شود. مابین آن و سیلندرها، دریچه‌ای وجود دارد که منجر به انتقال هوای گرم می‌شود. برای جلوگیری از آسیب ناشی از ارتعاش و کاهش خستگی کاربر، اره ها معمولاً دارای یک سیستم ضد لرزش هستند. این سیستم تقریبا دسته‌ها را از موتور و تیغه جدا می‌کند و لذا از انتقال لگدها و لرزش‌ها به بدن کاربر جلوگری می‌کند.

تیغه و زنجیر

زنجیر اره‌های زنجیری،‌ بر روی یک صفحه قرار می‌گیرد. با روشن کردن موتور، درست به مانند زنجیر یک دوچرخه و به کمک تبدیل نیروی برق به نیروی مکانیکی حرکت دورانی خود را به دور صفحه آغاز می‌کند. با افزایش قدرت موتور، این زنجیر نیز سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت. بر روی انتهای قسمت زنجیر و صفحه، یک دسته به عنوان کلاچ قرار دارد که با کمک آن می‌توان چرخش زنجیر را قفل و آن را متوقف کرد. این کلاچ برای افزایش ایمنی کاربر بر روی اره نصب می‌شود که زمان بی حرکتی دستگاه، با کشیدن این اهرم از عملکرد ناخواسته زنجیر جلوگیری شود.

تیغه اره زنجیری

راهنمای خرید اره زنجیری

اگر قبلا اره زنجیری نخریده‌اید و می‌خواهید اولین خرید خود را انجام دهید، محدوده گزینه‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌تواند گیج کننده باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب‌ترین اره برای نیازهای خود، تعدادی از عوامل وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. از بین این عوامل ۱۱ مورد مهم در انتخاب اره زنجیری را در زیر ذکر خواهیم کرد.

۱. هدف و کارایی

در واقع اره را برای چه کاری می‌خواهید؟ اگر فقط یک اره برای انجام هرس و برش سبک در اطراف حیاط، آن هم تنها برای چند بار در سال، نیاز دارید، اره برقی بهترین انتخاب است. از طرف دیگر، اگر شما به دنبال قطع درختان یا شاخه‌های آن هستید، اره بنزینی گزینه مناسب‌تری است. مهم این است که اره مناسب را برای کار مناسب انتخاب کنید و به یاد داشته باشید، بزرگتر همیشه بهتر نیست. به عنوان مثال، اگر شما فقط نیاز به برش‌های ساده در حیاط خود دارید و باید در یک فضای کم کار کنید، یک اره برقی کوچک بی سیم ایده آل خواهد بود.

به عنوان راهنما، جدول زیر به شما کمک خواهد کرد که برای چه کاری، چه اره‌ای مناسب‌تر است.

اره برقی قدرت موتور (Amps) طول صفحه زنجیر (Inches)
هرس نهال کوچک ۶-۹ ۶-۱۴
کندن علف‌های هرز ۶-۹ ۸-۱۴
برش هیزم ۱۰-۱۵ ۱۴-۲۰
قطع درختان کوچک ۱۰-۱۵ ۱۶-۲۰
قطع درختان متوسط ۱۲-۱۵ ۱۶-۲۰
جمع‌آوری هیزم‌های متوسط ۱۲-۱۵ ۱۶-۲۰
تمیزکاری بعد از یک طوفان با شدت کم ۱۲-۱۵ ۱۶-۲۰
قطع درختان بزرگ مناسب نیست مناسب نیست
جمع‌آوری هیزم‌های بزرگ مناسب نیست مناسب نیست
تمیزکاری بعد از یک طوفان با شدت زیاد مناسب نیست مناسب نیست
اره موتوری (بنزینی) حجم موتور (cc) طول صفحه زنجیر (Inches)
هرس نهال‌های کوچک ۳۰-۴۰ ۶-۱۴
کندن علف‌های هرز ۳۰-۴۰ ۸-۱۴
برش هیزم ۳۵-۵۰ ۱۴-۲۰
قطع درختان کوچک ۳۰-۴۵ ۱۶-۲۰
قطع درختان متوسط ۳۵-۵۰ ۱۶-۲۰
جمع‌آوری هیزم‌های کوچک ۳۵-۵۰ ۱۶-۲۰
تمیرکاری بعد از یک طوفان سبک ۳۵-۵۰ ۱۶-۲۰
قطع درختان بزرگ ۶۰+ ۲۲+
جمع‌آوری هیزم‌های بزرگ ۶۰+ ۲۲+
تمیزکاری بعد از یک طوفان شدید ۶۰+ ۲۲+

۲. موتور

برای اره های بنزینی، اندازه موتور در سانتی متر مکعب اندازه گیری می‌شود. خیلی ساده هرچه حجم بالاتر باشد، قدرت موتور اره نیز بیشتری خواهد بود. اندازه موتورها می تواند از ۲۳ سی سی تا ۱۲۰ سی سی باشد، با این حال برای انجام‌ کارهای سبک، حجم بین ۳۰ سی سی و ۴۵ سی سی کفایت می‌کند.

توان موتور اره برقی بر حسب آمپر اندازه گیری می‌شود. هرچه عدد آمپر بیشتر باشد، قدرت نیز بیشتر خواهد بود. نوع خاصی از اره های برقی، اره‌های شارژی با باتری‌های قابل شارژ لیتیوم‌ یونی نیز جدیدا وارد بازار شده‌اند که حتی در صورت عدم استفاده، باتری آنها بین دو تا سه سال دوام می‌آورد. اما اگر می‌خواهید، چنین اره‌هایی سالم بمانند هر چند وقت یکبار با ابزار کار کرده و اجازه ندهید باتری آن صفر شود.

۳. طول صفحه (تیغه) زنجیر

اندازه صفحه از نوک آن تا قسمتی است که به بدنه اره متصل می‌شود و نشاندهنده طول واقعی برش است. این صفحات در بازار از ۶ تا ۴۲ اینج یافت می‌شوند، با ابن حال بعید است کسانی که کارهای سبک را انجام می‌دهند، نیازی به صفحه با طول بیشتر از ۲۰ اینچ داشته باشند. زیرا در صورت استفاده صحیح، یک اره می‌تواند یک کنده را به قطر دو برابر صفحه خود قطع کند. بر اساس طول تیغه زنجیر، اره‌ها را می توان در رده‌های کوچک، متوسط ​​یا بزرگ دسته بندی کرد.

  • اره های کوچک با طول صفحه‌های ۶ تا ۱۴ بهتر است برای برش و هرس‌های سبک استفاده شوند. آنها همچنین می‌توانند برای قطع درختان با ابعاد کوچک و جمع‌آوری هیزم‌های کوچک استفاده شوند.
  • طول صفحه اره‌های متوسط ​​بین ۱۶ تا ۲۰ است. این طول صفحه می‌تواند بسیاری از کارها را از جمله قطع درختان تا تمیزکاری بعد از طوفان، پشتیبانی کند.
  • اره‌های بزگتر با طول صفحه ۲۲ تا ۴۰ برای جنگلبان‌های حرفه‌ای یا افرادی است که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و درآمدشان از راه برش هیزم‌ها و الوارهاست.

هنگام خرید به اندازه تیغه دقت بالایی داشته باشید و برخی موارد را به خاطر بسپارید. اولا، به احتمال زیاد تیغه بلندتر به معنای اره سنگین‌تر است که کنترل اره را سخت می‌کند. دوما تیغه بزرگتر را انتخاب نکنید فقط به این دلیل که فکر می کنید طیف بیشتری از کارها را پوشش می دهد. در واقع، اگر فقط هرس سبکی انجام می‌دهید، یک تیغه بزرگ می‌تواند به جای کمک، مانع کار شود.

۴. قابلیت حمل و نقل

اگر در مناطق جنگلی کار می کنید، اره موتوری یا بنزینی بر اره برقی ارجح است. نه تنها افراد کمتری از سر و صدا ناراحت می‌شوند بلکه پر کردن آنها با گاز و روغن راحت‌تر از حمل یک موتور برق یا ژنراتور است. البته می‌توانید با یک اره‌ی شارژی نیز کار کنید اما ممکن است قبل از اینکه کار خود را به پایان برسانیم، شارژ باتری تمام شود.

اگر در حومه شهر زندگی می‌کنید و به برق دسترسی دارید، اره برقی گزینه‌ی بهتری است. این امر خصوصاً اگر همسایگانی حساس به سر و صدا داشته باشید، بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. بعید به نظر می‌رسد کسی صدای اره بنزینی شما را دوست داشته باشد.

کیف اره زنجیری

۵. مارک ها و برندها

وقتی صحبت از کیفیت می‌شود، مارک هایی مانند Stihl و Husqvarna و Echo تنها تعدادی از نام‌های برجسته خارجی هستند. در حال حاضر اره های بسیار خوبی توسط شرکت‌های داخلی مانند آروا ساخته شده است که با یک انتخاب هوشمندانه می‌توانید مدت زمان زیادی از ابزار استفاده کنید.

۶. بررسی موارد ایمنی

موارد ایمنی نصب شده بر روی اره‌ را بررسی کنید. هر چه این موارد بیشتر باشد، احتمال‌ آنکه خدای ناکرده به هنگام کار دچار سانحه شوید، کمتر خواهد بود. اره زنجیری، ابزاری خطرناک است. کافیست یک سرچ ساده داشته باشید تا برخی از فیلم‌های مرتبط با آن را ببینید.

۷. قیمت

شما می توانید صدها هزار تومن پول خرج کنید و بهترین اره زنجیری با بالاترین حد توان خرید کنید. اما اگر قصد ندارید از آن برای طیف گسترده‌ای که تعریف شده است، استفاده کنید، عملا تنها پول خود را در جوب ریخته‌اید. باری دیگر به نیاز خود توجه کنید و بر اساس بودجه، ابزاری که مناسب شماست را انتخاب کنید.

۸. ویژگی های دیگر

اره‌های مدرن به ویژگی‌هایی مجهز است که اره های قدیمی فقط می‌توانستند آرزوی آن را داشته باشند. آنها عبارتند از:

  • روغن کاری اتوماتیک: نیاز به تکان دادن سوئیچ برای آزاد کردن روغن و رساندن آن به زنجیر را ندارید.
  • سیستم ضد لرزش: اگر اره به طور منظم استفاده شود، خستگی استفاده از آن بیشتر می‌شود. یک سیستم ضد لرزش با جلوگیری از رسیدن لرزه‌ها به اندام کاربر از خستگی مفرط او جلوگیری می‌کند.
  • تنظیم کشش جانبی: اگر کشش زنجیر بر روی صفحه مناسب نباشد، با کمک این سیستم می‌توانید به راحتی کشش زنجیر را تنظیم کنید. مدل‌های پیشرفته‌تر حتی دارای سیستم تنظیم خودکار کشش زنجیر هستند.
  • کیف حمل: این گزینه در واقع خدمتی است که در کنار ارائه اره‌های زنجیری به مشتریان داده می‌شود. کیف‌های BMC توانایی تحمل وزن اره‌ها را داشته و در حمل و نقل آن به کاربر کمک خواهند کرد.

۹. اندازه

آیا فضای کافی برای استفاده از یک اره را دارید؟ قبل از خرید می توانید طول، ارتفاع و عرض اره را بیابید. وزن اره نیز مهم است. آیا می‌توانید آن را بلند کنید؟ شما باید سن و آمادگی جسمانی خود را در نظر بگیرید. ممکن است بتوانید یک وزنه ۱۱ پوندی را به راحتی و راحت بلند کنید. اما استفاده از این وزنه در مدت زمان طولانی چی؟ با یک اره مدت زمان زیادی کار خواهید کرد. بنابراین اگر اره‌ای را انتخاب کنید که از پس کنترل صحیح آن برنیایید، به احتمال زیاد در طولانی مدت هم به خود آسیب خواهید زد و هم از کار خسته خواهید شد.

۱۰. بررسی دیدگاه دیگران

نظر دیگران درباره محصول چیست؟ قبل از اینکه به خرید کالایی بروید، نظر دیگران را در رابطه با آن کالا بدانید. مردم معمولا از اینکه تجربیات خود را به اشتراک بگذارند، خوشحال خواهند شد. بنابراین با یک بررسی کامل و تحقیق از افرادی که با اره مد نظر شما کار کرده‌اند، بهترین نوع اره را برای خود انتخاب کنید.

۱۱. گارانتی

هر چقدر هزینه یک محصول بیشتر باشد، گارانتی و ضمانت تولید کننده از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. هیچ کس دوست ندارد فقط برای خراب شدن یک ابزار یا وسیله جدید، پس از چند هفته خرج کند، حتی اگر قطعه‌ای که عملکرد نامناسب دارد شامل ضمانت نشود. در این مورد شرکت آروا اره های خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش فوق العاده ارئه می‌دهد.

جمع بندی

در این متن انواع اره های زنجیری و اجزای مهم این ابزار باغبانی را معرفی کردیم؛ سپس ۱۱ مورد از نکات مهم راهنمای خرید اره زنجیری را آوردیم تا برای خرید این ابزار مشکلی نداشته باشید. با تمام این وجود انتخاب ابزار کار دشواری نیست. فقط کافیست با آروا همراه باشید و هر بار نکات لازم به هنگام خرید یک کالا را یاد بگیرید.