نکات مهم در مورد کاربرد متر لیزری

متر لیزری یکی از ابزار آلات اندازه گیری است. کاربرد متر لیزری و راه استفاده و به‌کارگیری از آن کار آسانی است و نیاز به مهارت بالایی ندارد. شما برای استفاده از متر لیزری نیاز دارید که آن را در انتهای یک فاصله از پیش تعیین شده قرار دهید و بر روی دکمه مشخص شده کلیک کنید. با این کار به راحتی متر شما قادر است که فصله میان دو نقطه را با دقت بالا محاسبه کند. اگر تابحال از این نوع متر استفاده نکرده باشید، احتمالاً برای شما هم غیرقابل باور باشد که تمامی این فرایند سریعتر از آن که تصورش را بکنید، اتفاق می‌افتد.

کاربرد متر لیزری در آن است که شما نیاز ندارید تا از شخص دیگری برای اندازه‌گیری فاصله دو نقطه کمک بگیرید یا مسافتی را طی کنید. البته باید در نظر داشته باشید که مترهای لیزری باتوجه به نوع خود، دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که نباید از آن‌ها غافل شد! به عنوان مثال کابرد متر لیزری پیچیده تنها به اندازه‌گیری طول، مساحت یا حجم نیست، بلکه از آن می‌توانید برای محاسبات جغرافیایی هم استفاده کنید. حالا که متوجه شدید، متر لیزری چیست، به سایر موضوعات مرتبط با این لیزر می‌پردازیم.

برد متر لیزری

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، این نوع متر مانند مترهای فیزیکی دارای محدودیت‌هایی است. به صورت کلی مترهای لیزری ساده تا ۲۰ متر را می‌توانند به راحتی اندازه‌گیری کنند در حالی که مدل‌های پیشرفته این نوع متر مسافت‌هایی تا ۹۰ متر را هم قادر به اندازه‌گیری است، اما آیا دقت لازم در این نوع متر وجود دارد؟

باتوجه به این که در برخی از محاسبات خاص لازم است که حتماً اندازه‌گیری‌های انجام شده کاملاً دقیق باشد، استفاده از یک متر لیزری با دقت پایین احتمالاً گزینه خوبی محسوب نمی‌شود، اما اشتباه نکنید! تمامی مترهای لیزری بسیار دقیق هستند چرا که از قدرت عدسی‌ها و تکنولوژی لیزر برای اندازه‌گیری کمک می‌گیرند. در واقع افرادی که از این نوع لیزرها استفاده می‌کنند، متوجه هستند که این موضوع در بالا بردن دقت اندازه‌گیری در محاسبات کاربرد دارد.

البته می‌توان از مدل‌های ارزان قیمت تر که دقت مناسبی دارند هم استفاده کنید. این مدل از مترهای لیزری برای کارهای عمومی که نیاز به دقت بالایی ندارند، می‌توانند مرو استفاده قرار بگیرند. در واقع این شما هستید که در نهایت باتوجه به میزان بودجه، خواسته و کاری که می‌خواهید انجام دهید، باید یک انتخاب برای خرید متر لیزری انجام بدهید.

بیشتر بدانید! : مهم‌ترین ابزار آلات ساختمانی و کاربرد آن‌ها

کاربرد متر لیزری

کاربردها و مزایای این نوع متر را نمی‌توان در چند خط توضیح داد، اما به صورت کلی برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم! شما برای اندازه‌گیری بر حسب اینچ، فوت یا متر می‌توانید از این نوع متر استفاده کنید. این نوع حساب کردن را تقریباً تمامی مترهای موجود در بازار دارا هستند. به صورت کلی یک متر لیزری ساده قادر است که اندازه فاصله دو نقطه، محیط، مساحت، محاسبات فیثاغورثی و … را به راحتی انجام دهند!

برخی از مدل‌های پیشرفته تر که بیشتر برای نجاران و مهندسان کاربردی هستنند، قادر به اندازه‌گیری چند مرحله ای، فضاهای چند وجهی، محاسبه زاویه و … هستند. در واقع این مدل‌ها به راحتی کار را برای همه این مهندسین و نجاران در محاسبات ساده می‌کنند. در این زمینه حتماً توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از خرید یک متر لیزری نیازهای خود را مشخص کنید.

متر لیزری

نکاتی که قبل از خرید متر لیزری که باید حتماً بدانید!

باتوجه به این که مترهای لیزری به خوبی محاسبات را آسان می‌کنند، باید در انتخاب آن‌ها کمی دقت به خرج داد تا بهترین نتیجه را گرفت. به عنوان مثال توجه به باتری و طول عمر یک متر لیزری می‌تواند باعث شود که در مواقع خاص قادر باشید از آن‌ها استفاده کنید. عموماً باتری‌های لیزری با استفاده از باتری کار می‌کنند که یا پس از تمام شدن شارژ باتری باید آن را دور بیندازید و یا آن را شارژ کنید.

در کنار مبحث باتری و طول عمر متر باید در مورد میزان حافظه آن هم تصمیم‌گیری کنید. مترهای حرفه ای و پیشرفته به خوبی قادر هستند که مراحل مختلف اندازه‌گیری را دخیره کنند تا شما نیازی به یادداشت اندازه‌ها نداشته باشید. اگر کار شما بیشتر با محاسبات چند مرحله ای گره خورده‌است، استفاده از این نوع متر می‌تواند راهگشا باشد.

نتیجه‌گیری: چه نوع متر لیزری را خریداری کنم؟

متر لیزری چیست

باتوجه به این که در چند سال گذشته، مترهای لیزری بسیار پیشرفته ای وارد بازار شده‌اند، شما قادر هستید که از امکانات بیشتری بهره‌مند شوید. در واقع با خرید یک متر لیزری پیشرفته که همراه خود اغلب کیف، بند و باتری شارژی قدرتمند دارد، شما می‌توانید متر را به راحتی به موبایل خود متصل کنید. این کار باعث می‌شود که شما تمامی محاسبات را هم در موبایل خود داشته باشید و یا در صورت نیاز به دستور خاصی، آن را با استفاده از اپلیکیشن رابط کاربری به متر بفهمانید!

به نظر شما تا چه حد مترهای لیزری کاربردی هستند؟ کاربرد متر لیزری چیست و چرا به آن نیاز دارید؟ در بخش نظرات می‌توانید جواب این سوالات را با ما و دیگر افرادی که این مقاله را مطالعه می‌کنند به اشتراک بگذارید.