هرآنچه که باید در مورد ویژگی دستکش جوشکاری و لباس مخصوص آن بدانید!

اگر در مورد استانداردهای جوشکاری مطالعه کنید، می‌توانید به این نتیجه برسید که دستکش جوشکاری، لباس مخصوص جوشکاری و … می‌توانند برای ایمنی بیشتر کار مورد استفاده قرار بگیرند! اگر دوست دارید که در زمینه جوشکاری فعالیت‌هایی داشته باشید، بهتر است که ویژگی دستکش جوشکاری و مشخصات لباس جوشکاری را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید. این وسایل به شما کمک می‌کنند که ایمنی خود را در طول کار تا حد قابل قبولی افزایش دهید. در ادامه به صورت کامل در مورد این تجهیزات صحبت خواهیم کرد

دستکش جوشکاری، پیش نیاز عملیات جوشکاری

برای حفاظت از ناحیه دست جوشکاران و سایر کارگران ساختمانی، می‌توان از دستکش حافظتی جوشکاری استفاده کرد! این وسیله کمک می‌کند تا کارگران ساختمانی، کارگرانی که در کارخانه‌ها مشغول به جوشکاری هستند و … از برخورد اشیا داغ با ناحیه دست در امان باشند! در واقع این افراد با استفاده از این نوع دستکش‌ها، خود را از آسیب اوراق فلزی، شیشه‌های بریده شده و … محافظت می‌کنند.

دستکش جوشکاری

معمولاً دستکش‌های مخصوص جوشکاری، بر اساس استانداردهایی تهیه می‌شوند که باید حداکثر میزان مقاومت را داشته باشند. در واقع این دستکش‌های محافظتی تا حد زیادی می‌توانند در برابر گرما، ساییدگی و … مقابله کنند. در این زمینه بهتر است که از اندازه‌های موجود در بازار و استانداردی هم که برای این کار وجود دارد، مطلع باشید!

به عنوان مثال دستکش حافظتی جوشکاری به سه دسته کوتاه، متوسط و بلند تقسیم‌بندی می‌شود! اندازه استاندارد هر کدام به ترتیب (طول دستکش)، ۳۰ سانتی‌متر، ۳۵ سانتی‌متر و ۴۰ سانتی‌متر باشد! اگر یک جوشکار هستید و می‌خواهید از دستان خود محافظت کنید و یا یک کارفرما هستید و بر اساس قوانین موظف به تأمین این وسایل هستید، باید حتماً بر اساس نیاز و نوع کار اقدام به تهیه دستکش جوشکاری و لباس مخصوص جوشکاری کنید!

بیشتر بدانید! : افزایش طول عمر ابزار آلات + 11 نکات مهم

استاندارد و ویژگی دستکش جوشکاری و لباس مخصوص جوشکاری

حالا که کمی با این ابزار و وسایل حافظتی آشنا شدید، بهتر است در مورد ویژگی‌های آن‌ها بدانید. این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند که خیلی بهتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید و مطمئن شوید که چگونه می‌توانید با کمک این ویژگی‌های ایده‌آل، یک دستکش و یا لباس مخصوص جوشکاری برای خود تهیه کنید

استانداردها و ویژگی‌های دستکش جوشکاری

در مورد دستکش‌های چرمی، اولین ویژگی که در مورد آن‌ها مطرح می‌شود، جنس و ماده اولیه تشکیل دهنده آن هاست! در واقع این دستکش‌ها از چرم تهیه شده‌اند و یا کمک نخ و دوخت یک شکل منظم گرفته‌اند! معمولاً ضخامت چرم ۱ تا ۱٫۵ میلی‌متر است! بعد از استفاده از پنبه، الیاف مصنوعی و … است که باید در مورد آن‌ها صحبت کنیم!

در دوخت این نوع از دستکش‌ها، حتماً باید این موضوع بررسی شود که قسمت‌های چرمی دستکش، باید به صورتی دوخته شوند که سطح رویه چرم با سطح دست، تماس نداشته باشد تا در هنگام تحمل گرما، هیچ مقداری به دست کارگر یا جوشکار منتقل نشود. در آخر مدنظر بگیرید که تعداد بخیه‌ها با کمک نخ و سوزن در هر قسمت، باید سه بخیه در هر سانتی‌متر باشد.

در نهایت باید بدانید که مراکز معتبر، معمولا دارای نشانه های استانداردی نیز هستند که در هنگام تولید و یا بسته بندی محصولات بر روی دستکش‌ها، این نشانه‌ها را درج می‌کنند. این کار می‌تواند به شما کمک کند که به راحتی کیفیت و میزان باکیفیت بودن یک جنس را تشخیص دهید.

استانداردهای لباس مخصوص جوشکاری

حالا که با ویژگی‌ها استانداردهای دستکش جوشکاری آشنا شدید، نوبت آن می‌رسد که در مورد ویژگی‌های لباس مخصوص جوشکاری، کمی اطلاعات خود را افزایش دهید! در واقع این لباس‌ها که معمولاً به صورت کلی شامل کلاه، نیم تنه، آستین، پیش بند ساده، پیش بند شلواری و … می‌شوند، بر اساس استانداردهایی ساخته شده‌اند که حداقل میزان آسیب و خطر را برای فرد جوشکاری در نظر می‌گیرد

این لباس‌ها باید متناسب با بدن جوشکار تهیه شوند تا فرد در آن‌ها احساس راحتی کند. همچنین این لباس‌ها نباید دارای جیب یا لبه خاصی باشند. مانند دستکش ایمنی جوشکاری که در تهیه آن از چرم استفاده شده‌است، باید برای تهیه یک لباس مخصوص جوشکاری استاندارد هم از چرم استفاده کرد.

این ماده اولیه می‌تواند به راحت تر انجام شدن، عملیات جوشکاری تا حد قابل قبولی کمک کند و همچنین می‌تواند گرما را تا مقدار زیادی تحمل کند. در این زمینه اگر از یک فروشگاه یا تولیدکننده معتبر دستکش حفاظتی جوشکاری و یا لباس مخصوص جوشکاری اقدام به تهیه وسایل مورد نیاز خود کنید، احتمالاً هیچ مشکل یا نگرانی در زمینه رعایت شدن استاندارد در هنگام تولید نخواهید داشت.

نتیجه‌گیری: بدون وسایل حفاظتی، سلامت جانی خود و یا کارگرانتان را به خطر نیندازید!

حالا که با اهمیت، کاربرد و ویژگی دستکش جوشکاری و لباس مخصوص جوشکاری آشنا شدید، حتماً مدنظر داشته باشید که نباید بدون وسایل حفاظتی اقدام به انجام عملیات‌های جوشکاری کنید. همه ما می‌دانیم که این وسایل برای تأمین امنیت ما مورد استفاده قرار می‌گیرند و انجام کار بدون آن‌ها، نوعی بی احتیاطی است. در این زمینه اگر نظر یا تجربه خاصی دارید، می‌توانید در بخش مربوطه با ما و دیگر افرادی که این مقاله را مطالعه می‌کنند به اشتراک بگذارید.