۰ تا ۱۰۰ راهنمای نگهداری از موتورسیکلت + ۸ نکته کلیدی

موتورسیکلت وسیله نقلیه محبوبی است. مخصوصا در شهرهای بزرگ که ترافیک خیابان‌ها مردم را کلافه کرده ‌است. در این مقاله قرار است ۰ تا ۱۰۰ راهنمای نگهداری از موتورسیکلت را مرور کنیم و همچنین ۸ نکته کلیدی اصول نگهداری از موتورسیکلت را توضیح دهیم.

راهنمای نگهداری از موتورسیکلت

هر وسیله نقلیه‌ای نیاز به رسیدگی و سرویس دوره‌ای دارد. اگر می‌خواهید درگیر خرج‌های کلان و گرفتاری رفت‌وآمد مداوم به تعمیرگاه نشوید، باید به صورت دوره‌ای وضعیت وسیله نقلیه خود را بررسی و آن را سرویس کنید. راهنمای نگهداری از موتورسیکلت شامل بررسی وضعیت موتور، ترمزها، فرمان و … است.

اولین نکته در اصول نگهداری از موتورسیکلت

راهنمای نگهداری صحیح از موتورسیکلت در اولین گام، توجه و خوانش دفترچه راهنمای وسیله نقلیه است. قبل از استفاده از هر وسیله‌ای، حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

در دفترچه راهنمای موتورسیکلت و دیگر وسایل نقلیه موتوری، در رابطه با زمان آچارکشی، شرایط آب‌بندی، طرز استفاده صحیح از محصول، رعایت نکات ایمنی، زمان سرویس‌های دوره‌ای، شرایط گارانتی و … توضیح کاملی داده شده‌است.

آب‌بندی و آچار کشی اولیه، دومین مورد از اصول نگهداری از موتورسیکلت

اگر موتور صفر خریداری می‌کنید، در ابتدا باید کمی بیشتر حواستان جمع باشد. اکثر برندها معمولا اولین سرویس دوره‌ای خود را پس از ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت طی شده در نظر می‌گیرند.

در این زمان صاحب موتورسیکلت باید برای سرویس دوره‌ای به کمپانی مراجعه کند. سرویس دوره‌ای معمولا شامل تعویض روغن، آچارکشی، بازدید کلی و رفع نواقص احتمالی است.

تا زمان اولین سرویس دوره‌ای، نباید به موتورسیکلت فشار زیادی وارد کنید. ما در مقاله‌ای با عنوان «روش صحیح آب بندی موتورسیکلت» این موارد را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

راهنمای نگهداری از موتورسیکلت

تعویض روغن، فیلتر هوا و روغن از اصول نگهداری از موتورسیکلت

یکی از نکات مهم در راهنمای نگهداری از موتورسیکلت تعویض به موقع روغن موتور است. روغن موتور تاثیر مستقیمی بر افزایش و همچنین کیفیت عملکرد پیشرانه موتورسیکلت دارد.

در هنگام تعویض روغن موتور، بهتر است فیلتر هوا و فیلتر روغن دستگاه را نیز تعویض کنید.

نگهداری از موتورسیکلت

برای تعویض روغن و فیلترهای موتورسیکلت می‌توانید به دو شیوه عمل کنید: اولین راهکار، رفتن پیش یک متخصص است. اما اگر خودتان تصمیم دارید روغن موتورسیکلت را تعویض کنید، به موارد زیر توجه کنید.

  1. روغن موتور مناسب را با توجه به نوع پیشرانه و وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.
  2. قطعات آلومینیومی موتورسیکلت را بپوشانید تا قطره‌های روغن آن‌ها را آلوده نکند.
  3. برای کاهش غلظت روغن موتور، چند دقیقه پیشرانه را روشن کنید و بعد از کاهش دما، دریچه خروج روغن را باز کنید.
  4. یک ظرف زیر شیر خروجی قرار دهید تا محیط اطراف آلوده نشود.
  5. روغن تازه را به وسیله یک قیف داخل محفظه موتور بریزید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض روغن موتور و فیلتر روغن موتورسیلکت مقاله «آموزش گام به گام تعویض روغن موتور و فیلتر روغن موتورسیلکت به زبان ساده» را بخوانید. همچنین ویدیوی زیر را از دست ندهید.

تمیز کردن زنجیر و راهنمای نگهداری صحیح از موتورسیکلت

زنجیر موتورسیکلت نقشی اساسی در عملکرد وسیله نقلیه شما دارد. این زنجیر نیرو را به چرخ عقب موتورسیکلت انتقال می‌دهد. 

تعویض زنجیر بستگی به برند موتور شما و کیفیت قطعات آن دارد. اما در زمان استفاده همواره باید این قطعه را روغن‌کاری کنید.

اموزش نگهداری از موتورسیکلت

از طرف دیگر کثیف شدن زنجیر روی عملکرد موتور شما تاثیر منفی می‌گذارد. به همین خاطر بهتر است با توجه به نوع و میزان استفاده، زنجیر وسیله خود را تمیز کنید.

تمیز کردن زنجیر از نکات مهم در فرایند اموزش نگهداری از موتورسیکلت است.

راهنمای نگهداری از موتورسیکلت و تعویض باتری

دستیابی به باتری در بسیاری از موتورسیکلت‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست و ممکن است نیاز باشد قطعاتی را برای رسیدن به آن باز کنید.

بعد از بیرون آوردن باتری، آن را بر روی یک سطح مسطح و صاف قرار دهید تا بتوانید میزان اسید درون آن را بررسی کنید (به طور معمول، باتری دارای نشانگری است که سطح اسید باید در داخل آن مشخص باشد). در صورتی که میزان اسید باتری ناکافی است، لازم است آب دیونیزه به آن افزوده شود.

 سپس به پایانه‌های مثبت و منفی باتری گریس بزنید تا از زنگ‌زدگی آن‌ها جلوگیری شود. توجه داشته باشید که باتری حاوی اسید است و باید در هنگام جابه‌جایی آن احتیاط لازم را به خرج دهید تا اسید به بدن شما نپاشد. همچنین، توجه داشته باشید که برخی از باتری‌های جدید فاقد قابلیت افزودن مایع هستند و در صورت بروز مشکل، نیاز به تعویض آن‌ها خواهد بود.

راهنمای نگهداری صحیح از موتورسیکلت

بررسی ترمز در اصول نگهداری از موتورسیکلت

عملکرد صحیح سیستم ترمز موتورسیکلت، ارتباط مستقیمی با ایمنی و سلامت راکب دارد. به همین خاطر یکی از نکات مهم اصول نگهداری از موتورسیکلت بررسی ترمز موتور است.

در بررسی ترمز به موارد زیر دقت کنید:

  1. وضعیت لنت‌ها را بررسی و اگر نیاز بود آن‌ها را تعویض کنید.
  2. دیسک ترمز را بررسی کنید. نباید ضخامت دیسک ترمز از حد مشخصی کمتر شود.
  3. کالیپرها را چک کنید. نباید آن‌ها زنگ‌زدگی داشته باشند.

بررسی تایرها و رینگ ها از نکات راهنمای نگهداری صحیح از موتورسیکلت

قبل از سوار شدن روی موتورسیکلت، حتما وضعیت تایرها را چک کنید. کار سختی نیست، فقط کافی است میزان باد لاستیک را به صورت چشمی بررسی کنید. اگر لاستیک موتورسیکلت شما کم باد است یا پنچر شده، باید آن را تعمیر کنید.

وضعیت و سلامت رینگ‌ها نیز تاثیر مستقیمی بر عملکرد موتورسیکلت دارد. رینگ‌ها نباید تاب برداشته باشند و همچنین دچار زنگ زدگی باشند.

اموزش نگهداری از موتورسیکلت

تنظیم پیشرانه موتورسیکلت و بررسی دوره‌ای

تنظیم پیشرانه از نکات مهم در راهنمای نگهداری از موتورسیکلت است. تنظیم دوره‌ای موتور باعث می‌شود آلایندگی و همچنین مصرف سوخت وسیله نقلیه شما کاهش پیدا کند.

در هنگام تنظیم موتور، وضعیت شمع‌ها را نیز بررسی کنید. شمع‌ها نقش اساسی در سیستم احتراق موتور دارند.

راهنمای نگهداری صحیح از موتورسیکلت

در این مقاله موارد مهم در راهنمای نگهداری از موتورسیکلت را مرور کردیم. در کنار نکات گفته شده، شست‌وشوی موتور سیکلت، توجه به میزان آب رادیات، سلامت سیستم روشنایی و چراغ‌ها، بررسی وضعیت زین موتورسیکلت، تنظیم سیم کلاچ و گیربکس، توجه به سلامت کمک فنر، تنظیم فرمان و … نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بدانیم! :

پیشنهاد محصول:

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی

منبع: وبسایت ابزار رونیکس