0 تا 100 آموزش تعویض لامپ هالوژن به زبان ساده

استفاده از لامپ هالوژن در دکور خانه مورد علاقه معماران است. قیمت ارزان و نصب آسان از مزیت‌های استفاده از لامپ هالوژن است. در این مقاله قرار است آموزش تعویض لامپ هالوژن را مرور کرده و همچنین ابزار مورد نیاز برای این کار را معرفی کنیم.

لامپ هالوژن چیست

لامپ هالوژن یک لامپ رشته‌ای است که در آن علاوه بر گازهای بی‌اثر معمول، مقداری گاز هالوژن نیز وجود دارد.

هالوژن‌ها عناصری مانند ید، برم و کلر هستند که با تنگستن موجود در رشته لامپ واکنش نشان می‌دهند.  این واکنش باعث می‌شود که بخار تنگستن که در اثر گرم شدن رشته از آن جدا می‌شود، دوباره به رشته بازگردد و روی آن ته‌نشین شود.  این چرخه باعث افزایش عمر لامپ می‌شود.

لامپ هالوژن از اجزای زیر تشکیل شده است:

رشته تنگستن

این رشته از جنس تنگستن است و در داخل حباب لامپ قرار دارد. تنگستن یک فلز بسیار مقاوم در برابر حرارت است و می‌تواند در دمای بالا بدون ذوب شدن، نور تولید کند.

حباب لامپ

 این حباب از جنس شیشه یا کوارتز ساخته شده است و از رشته در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند. حباب لامپ هالوژن باید از موادی ساخته شود که در برابر حرارت بالا مقاوم باشند.

گازهای هالوژن

این گازها در داخل حباب لامپ قرار دارند و نقش مهمی در عملکرد لامپ هالوژن ایفا می‌کنند. گازهای هالوژن معمولاً ید یا برم هستند  این گازها با بخار تنگستن موجود در داخل حباب واکنش نشان می‌دهند و آن را به حالت جامد در می‌آورند. این چرخه باعث افزایش عمر لامپ می‌شود.

تعویض لامپ هالوژن

لامپ‌های هالوژن را می‌توان بر اساس عوامل مختلفی طبقه‌بندی کرد. در ادامه برخی از انواع رایج لامپ‌های هالوژن را معرفی می‌کنیم:

بر اساس نوع حباب

 • لامپ‌های هالوژن توکار
 • لامپ‌های هالوژن روکار

بر اساس نوع پایه

 • لامپ‌های هالوژن پایه E 
 • لامپ‌های هالوژن پایه  GU

بر اساس رنگ نور

 • لامپ‌های هالوژن سفید
 • لامپ‌های هالوژن آفتابی
 • لامپ‌های هالوژن مهتابی

بر اساس توان مصرفی

 • لامپ‌های هالوژن کم‌مصرف
 • لامپ‌های هالوژن پرمصرف

ابزار مورد نیاز برای آموزش تعویض لامپ هالوژن

قبل از ارائه آموزش نحوه تعویض لامپ هالوژن و همچنین نصب آن، باید به ابزاری اشاره کنیم که هنگام این فعالیت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار عبارتند از:

 1. پیچگوشتی
 2. دریل شارژی
 3. سیم
 4. سیم‌چین
 5. لامپ هالوژن
 6. حباب هالوژن
 7. کلید برق
 8. دستکش
 9. پیچ و رولپلاک

نحوه تعویض لامپ هالوژن

مراحل تعویض لامپ هالوژن تفاوتی با مراحل تعویض لامپ معمولی ندارد. تنها ممکن است این لامپ دارای محفظه یا حباب باشد.

برق را قطع کنید

قبل از شروع کار، حتما برق را در محل تعویض لامپ قطع کنید. برای این کار، کلید برق مربوطه را خاموش کنید!

حباب لامپ را باز کنید

همانطور که توضیح دادیم، لامپ‌های هالوژن ممکن است دارای محفظه یا حباب باشند. باید ابتدا محفظه را باز کنیم. محفظه این نوع لامپ‌ها نیز ممکن است به صورت چرخشی یا به وسیله پیچ سفت شده باشند.

پیچ گوشتی رونیکس مدل RH-2702

برای بازکردن پیچ‌های محفظه می‌توانید از پیچگوشتی‌های رونیکس استفاده کنید. مجموعه 7 عددی پیچ گوشتی ساعتی رونیکس مدل RH-2702 انتخاب مناسبی است.

ست 7 عددی پیچ گوشتی ساعتی رونیکس مدل RH-2702 از 4 عدد پیچ گوشتی دوسو و 3 عدد پیچ گوشتی چهارسو تشکیل شده است که همگی دارای سری آهنربایی از جنس استیل و بدنه‌ای از آلیاژ کروم-وانادیوم سخت‌کاری شده با روکش کروم هستند.

پیچ گوشتی‌ های دو سوی این مجموعه در سایزهای ۱۲۵×۶، ۷۵×۳، ۱۰۰×۶ و ۱۵۰×۸ تولید می‌شوند و سایز پیچ گوشتی ‌های چارسوی این مجموعه عبارتند از ۷۵×۰، ۷۵×۱، ۱۰۰×۲ که یکی از آنها به صورت پیچ گوشتی ساعتی در نظر گرفته شده است.

این مجموعه پیچ گوشتی 7 عددی ساعتی، مجهز به دسته PVC است و همه اعضای این مجموعه در یک کاور از جنس پلاستیک شفاف بسته‌بندی و عرضه می‌شوند.

لامپ قدیمی را باز کنید

بهتر است حداقل ۲۰ دقیقه قبل از تعویض لامپ، آن را خاموش کنید. چون حرارت این لامپ‌ها بالا است. یا می‌توانید برای جلوگیری از آسیب هنگام باز کردن هالوژن، از دستکش استفاده کنید.

لامپ جدید را جایگزین کنید و محفظه را ببندید

لامپ‌های هالوژن دارای سرپیچ‌های معمولی هستند. تنها کافی است لامپ جدید را به جای لامپ قبلی محکم کنید. سپس محفظه را ببندید.

برق را وصل کنید

پس از نصب، برق را وصل کرده و عملکرد لامپ جدید را بررسی کنید.

آموزش نصب یا تعویض لامپ هالوژن

معمولا معماران در طراحی داخل خانه، فضای نصب لامپ هالوژن را تعبیه می‌کنند. یعنی پس از اتمام زیرسازی و روسازی داخل واحدها، برق‌کاران صرفا محفظه این لامپ‌ها را در جای خود قرار داده و سیم‌های مربوطه را وصل می‌کنند. اما وقتی در طراحی واحد جاگذاری این ابزار روشنایی دیده نشده باشد، اوضاع کمی فرق می‌کند.

گام اول نصب لامپ هالوژن، انتخاب محل جاگذاری

اولین گام در نصب لامپ هالوژن، مشخص کردن جای قرارگیری آن است. معمولا این نوع لامپ‌ها را روی اپن آشپزخانه و یا دور سقف پذیرایی کار می‌کنند.

مراحل نصب لامپ هالوژن

گام دوم نصب لامپ هالوژن، سوراخ کردن سقف!

مهمترین و شاید سخت‌ترین مرحله نصب لامپ هالوژن، سوراخ کردن سقف است. با توجه به مواد استفاده شده در سقف خانه، ابزار سوراخکاری آن متفاوت است.

گام سوم، سوراخ کردن سقف رابیتس و MDF

اگر سقف خانه شما ساخته شده از رابیتس (مخلوط گچ، صفحات توری فلزی و میلگرد) و یا دکور شدن توسط MDF است، کار شما برای سوراخکاری راحت است.

تنها کافی است به کمک یک دریل پرقدرت و همچنین مته گردبر محل قرارگیری محفظه لامپ هالوژن را سوراخ کنید.

برای این کار می‌توانید از مته گردبر بای متال رونیکس استفاده کنید. مته گرد بر بای متال یا مته گرد بر آهن یکی از انواع مته گرد بر است که با نصب روی انواع دریل‌ها، در سوراخکاری فلزات و انواع چوب استفاده می‌شود. بدنه این قطعه فولادی است و از تیغه‌هایی از نوع فولاد تندبر برای سوراخکاری سطوح تشکیل شده است. انواع مته گردبر بای متال براساس قطر سوراخکاری آن‌ها مشخص می‌شود.

رونیکس تولیدکننده انواع گرد بر بای متال در اندازه‌های مختلف و مناسب برای نصب روی انواع دریل‌ها است تا با بدنه و دندانه‌های مستحکم خود انواع فلزات، چوب و آلیاژها با درجه سختی‌های مختلف را سوراخکاری کند. از بین مته‌های رونیکس می‌توان مته گردبر RH-5228 را مثال زد. این مته قطعه‌ای مناسب برای برش‌های صاف و دقیق است. این ابزار قابلیت نصب بر روی انواع دریل‌های ستونی، رادیال و … را داشته و در اندازه 46 میلی‌متر تولید شده است. لبه‌های گردبر بایمتال RH-5228 با بالاترین کیفیت و فناوری ساخته شده که افزایش دوام و بهبود عملکرد را به همراه دارد.

مته گرد بر رونیکس

بدنه این قطعه ساخته شده از جنس کبالت %8 و فولاد تیزبر HSS است که باعث حداکثر کارایی و ایجاد برش‌هایی دقیق و سریع تا عمق 38 میلی‌متر در قطعه کار می‌شود. از دیگر ویژگی های این گردبر قابلیت استفاده آن در مواد مختلف فلزی و آلیاژی با درجه سختی مختلف است. 

چهارمین گام، سوراخ کردن سقف فلزی

کاربر برای سوراخ کردن سقف فلزی باید زحمت بیشتری بکشد. برای سوراخکاری سقف فلزی باید از فرزهای پرقدرت یا دریل استفاده کرد.

گام آخر، نصب سیم‌های هالوژن

بعد از آماده کردن محفظه و جای نصب لامپ هالوژن در سقف، حالا نوبت به اتصال سیم‌ها می‌رسد که در چند مرحله انجام خواهد شد.

مرحله اول – دسترسی به ترمینال لامپ

برای نصب لامپ هالوژن، ابتدا باید به ترمینال آن دسترسی پیدا کنید. ترمینال‌ها در انواع لامپ هالوژن ممکن است متفاوت باشند، اما تمامی آنها دارای یک ساختار ثابت هستند. برای دسترسی به ترمینال، درپوش پشت لامپ هالوژن را باز کنید. این کار را می‌توانید با یک پیچ‌گوشتی به راحتی انجام دهید.

مرحله دوم – اتصال کابل

کابل لامپ دارای ۳ نوع سیم (فاز، نول، ارت) را بررسی و به ترمینال‌های مناسب وصل کنید. این اتصالات را با پیچ‌گوشتی به دقت محکم کنید. اطمینان حاصل کنید که هر سیم به ترمینال مربوطه متصل شده باشد.

مرحله سوم – شناسایی ولتاژ و جریان

برای شناسایی سیم‌ها از رنگ روکش آن‌ها یا از فازمتر استفاده کنید. سیم فاز معمولاً با رنگ مشکی شناخته می‌شود، در حالی که رنگ سیم نول غالباً آبی یا سفید است.

مرحله چهارم – نصب در سقف

پس از انجام مراحل اولیه، حالا باید لامپ هالوژن را در سوراخ ایجاد شده در سقف نصب کنید. برای این کار، دو نگهدارنده فلزی در دو طرف لامپ را در آورید و آنها را مانند گیره در سوراخ قرار دهید. مراقب باشید که هنگام رها کردن اهرم‌ها، انگشتانتان را محکم نگه دارید.

مرحله پنجم – ثابت سازی

با فشار بر اهرم‌های فنری، لامپ هالوژن را به داخل سوراخ در سقف قرار دهید. سپس نگهدارنده فلزی را رها کنید تا لامپ به طور محکم در جای خود قرار بگیرد.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی

منبع: وبسایت ابزار رونیکس