تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی چیست؟

اگر تا به حال اسمی از کارواش‌های خانگی شنیده‌ باشید، بدون شک برای شما این سوال پیش آمده که تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی چیست؟ انتخاب بهتر در میان کارواش خانگی و کارواش صنعتی کدام است؟ به همراه چندین سوال دیگر که ممکن است به دنبال رسیدن به جواب‌های آن باشید. ما در این مطلب قصد داریم نتیجه‎‌ی تحقیقات و بررسی محصولات را با شما درمیان بگذاریم تا بتوانید یک نتیجه‌گیری مناسب درمورد سوالات مطرح شده داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با تفاوت میان این دو دستگاه تا پایان همراه ما بمانید.

دستگاه کارواش صنعتی و کارواش خانگی

برای پاسخ به سوال‌های مطرح شده در ابتدا نیاز است به مشخص کردن چند مفهوم بپردازیم. پیش از این درباره‌ کارواش‌ خانگی صحبت کردیم و از ماهیت و ابعاد مختلف آن آگاه شدیم. درواقع کارواش‌های خانگی واتر جت‌هایی هستند که در منازل یا گاراژ‌ها استفاده می‌شوند. وقتی از تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی صحبت می‌کنیم، هدف ما بیشتر در مورد مقایسه قطعات و جزییاتی است که در این دو ابزار به کار رفته است. اصلی‌ترین تفاوت بین کارواش‌ صنعتی و کارواش خانگی ؛ موتور آن‌هاست. این تفاوت در موتور دستگاه به چه معنی است؟ تا لحظاتی دیگر به پاسخ این سوال خواهید رسید.

موتور

معمولا بهترین کارواش‌ خانگی دارای موتور کلکتوری هستند و این در صورتی است که کارواش‌های صنعتی، موتور دائم‌الکار از نوع القایی دارند و برای مصارف بزرگ‌تر و طولانی مدت طراحی شده‌اند. این درست در حالی است که کارواش‌های خانگی در صورت استفاده‌ی بیش از حد، دچار داغ‌شدن موتور و آسیب‌ می‌شوند. جنس قطعات استفاده شده در موتور و پمپ دستگاه‌های کارواش‌های خانگی و صنعتی متفاوت هستند.

قطعات استفاده شده در کارواش خانگی عموما سرسیلندرهای آلومینیومی یا برنجی با درجه کیفی پایین‌تر است درحالی که در ابزارهای شست‌وشوی صنعتی سرسیلندرهای صنعتی، برنج باکیفیت بالا به‌کار رفته تا دوام و کارایی بیشتری داشته باشند. پیستون‌های کارواش صنعتی هم از سرامیک بوده که برخلاف کارواش خانگی در تماس با آب دچار سایش نمی‌شوند. همیشه در هنگام خرید ابزار باید از جزئیات آن مطلع باشید تا انتخاب بهتری در خرید خود انجام دهید.

شلنگ

یکی دیگر از موارد تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی شلنگ‌های فشار قوی است. این تفاوت‌ مهمی است که در رابطه با مقایسه ابزار موجود در کارواش‌های خانگی و صنعتی باید به آن توجه کرد. شلنگ‌ها در کارواش صنعتی از بافت فولادی ساخته شده‌اند و توان عبور جریان با فشار زیاد را دارند. این درحالی است که شلنگ‌های استفاده شده در کارواش‌های خانگی هم ازجنس شلنگ فشار قوی بوده اما لزوما بافت فولاد در آن‌ها به کار نرفته است.

کارواش خانگی آروا

وزن و قابلیت حمل‌ونقل

 تفاوت در وزن کارواش‌های صنعتی و کارواش خانگی اصلا دور از انتظار نیست. همان‌طور که از اسم آن‌ها به نظر می‌آید. کارواش‌ صنعتی سنگین بوده و حداقل ۲۰ کیلوگرم وزن دارند. سازندگان در ساخت بهترین کارواش‌ خانگی ، با حدود ۵ کیلوگرم وزن، قابلیت حمل‌ونقل آسان‌تری را برای آن‌ها محیا کرده‌اند.

قابلیت تنظیم فشار در کارواش صنعتی

کارواش‌های صنعتی مجهز به گیج فشار هستند که می‌توان قدرت فشار را در آن‌ها کنترل و کم و زیاد کرد. با افزایش قدرت فشار، دبی خروجی آب هم افزایش پیدا می‌کند. همیچنین امکان استفاده از سه راه در کارواش‌های صنعتی وجود دارد و می‌توان همزمان از دو نازل در آن‌ها استفاده کرد. هیچ‌یک از این قابلیت‌ها در کارواش‌های خانگی وجود ندارد.

درکارواش‌های خانگی، معمولا فشار آب واقعی نیست و نازل‌های چرخشی در ایجاد فشار حاصل نقش دارند. این‌گونه کارواش‌ها دارای دبی پایین، مانند ۵ تا ۷ لیتر هستند. در نمونه‎های صنعتی، دبی آب تا ۱۲ الی ۲۰ لیتر در دقیقه هم وجود دارد.
در نمونه‎های صنعتی دور موتور پایین است (۱۴۰۰ دور) ولی قدرت بالایی دارد که باعث طول عمر بیشتر موتور می‌شود. در نمونه‌های تک فاز، دور موتور معمولا ۳۰۰۰ دور در دقیقه است.

تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی

میزان استفاده

میزان استفاده کارواش، یکی دیگر از تفاوت‌هایی است که میان این دو می‌توان قائل شد. برای تعداد استفاده‌های کمتر در طول هفته، کارواش‌های خانگی انتخاب مناسبی هستند و برای استفاده‎‌های بالاتر به‌طور مثال ۴ روز درهفته و به مدت یک ساعت در هربار؛ استفاده از کارواش صنعتی توصیه می‌شود.

شاسی

در کارواش‌های صنعتی می‌توانید شاسی‌های قدرت‌مند با بیس صنعتی و فلزی پیدا کنید اما بهترین کارواش‌ خانگی ، از شاسی‌های ضعیف‌تری برخوردار هستند و عموما جنس آن‌ها از پلاستیک تهیه شده است. به همین دلیل کارواش‌های صنعتی در محیط‌های سخت و تحت فشار بیشترین کاربرد را دارند.

جمع‌بندی

اگر تا به این‌جا همراه ما بوده‌‌اید، اکنون پاسخ بسیاری از سوال‌هایی که در ابتدا مطرح شد را دریافت کرده‌اید. گفتیم که کارواش‌ خانگی بیشترین کاربرد‌ را زمانی دارد که استفاده از کارواش‌های صنعتی ممکن نباشد یا سختی‌های خودش را داشته باشد. این کارواش‌ها در ابعاد کوچک‌تر و تفاوت‌های فنی‌ که از آن‌ها صحبت کردیم، در بازار وجود دارد و می‌توانید با توجه به بودجه و هدف مورد نظر خود، آن‌ها را خریداری و استفاده کنید.

اکنون شما برای ما بنویسید. آیا تا به حال تجربه‌ی استفاده از کارواش‌های خانگی‌ را داشته‌‎اید؟ چه نکته‌ای در مورد خرید این ابزار وجود دارد که بخواهید به مطلب ما اضافه کنید. سوالات و نظرات خود را در این‌باره با ما درمیان بگذارید.