ترکمتر چیست؟ کاربرد ترکمتر در دریل چیست؟

پیچ ها و مهره ها در ساخت انواع وسایل و ابزار آلات مورد استفاده قرار می گیرند و باز و بسته کردن آن ها توسط ابزار های مختلفی انجام می شود. یکی از این ابزار ها ترکمتر است که یا به صورت آچار ترکمتر مورد استفاده قرار می گیرد یا در ابزار های هم چون دریل و پیچ گوشتی به کار برده می شود. در ادامه درباره انواع ترکمتر و توضیح دقیق تر اینکه ترکمتر چیست؟ به شما اطلاعات می دهیم.

ترکمتر چیست؟

ترکمتر چیست

ترکمتر یک ابزار کاربردی در باز و بسته کردن پیچ ها است. با کمک این وسیله می توان میزان گشتاور مشخصی را به پیچ ها و مهره ها وارد کرد. در واقع با کمک ترکمتر می توان میزان گشتاور را کنترل کرد. این ابزار با نام گشتاور سنج نیز شناخته می شود.

برای آشنایی بیشتر با ترکمتر چیست نحوه کار با این ابزار را شرح خواهیم داد. گاهی اوقات با  انتقال نیروی کمی در بطری باز می شود اما گاهی نیز باید نیروی بیشتری وارد شود اینجاست که دقیقا مفهوم گشتاور وارد عمل می شود. ترکمتر می تواند به صورت اچار ترکمتر باشد یا قطعه ترک متر در دریل سایر ابزار ها مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه ترکمتر

برای اولین بار توسط کارکنان شهرداری در شهر نیویورک برای کنترل آب وسیله‌ای به نام ترکمتر اختراع شد. کار این وسیله کنترل آب به وسیله باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های اتصالات آب شهری بود و این کار باعث ایمنی در کار هم می‌شد. شخصی به نام والتر چری سلر در سال ۱۹۲۰ این وسیله را برای استفاده در خط تولید خودرو در شرکت کرایسلر تولید کرد و آچار آن را هم اختراع کرد و توانست در سال ۱۹۳۸ گشتاروسنج را به تولید انبوه برساند. هم اکنون این ابزار در تمام کارگاه‌های صنعتی، خط تولید کارخانه‌ها، صنایع سنگین و.‌‌.. استفاده می‌شود. در ادامه به صورت کامل به بررسی ترکمتر و انواع آن می پردازیم و بعد از آن کاربرد ترکمتر در دریل را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

اجزای ترکمتر

اچار های ترکمتر انواع متفاوتی دارند و اجزای آن ها با توجه هر مدل ترکمتر می تواند متفاوت باشد در زیر اجزای اصلی یک ترکمتر را اول با عکس نشان داده ایم. این ابزارها ممکن است دستی یا اتوماتیک باشند در مورد ترک متر دستی، اجزاء تشکیل‌دهنده می‌توانند عبارت باشند از:

 • درایو ترکمتر: از این قسمت برای بستن یا باز کردن اتصالات استفاده می‌شود.
 • بدنه ترکمتر: بخش اصلی ترکمتر که در آن اجزاء دیگر جای می‌گیرند و اتصال به درایو ترکمتر را فراهم می‌کند.
 • مکانیزم تنظیم گشتاور: بخشی که به کمک آن می‌توانید گشتاور مورد نظر را تنظیم کنید.
 • نشانگر ترکمتر: نشانگری که به شما نشان می‌دهد گشتاور کنونی یا تنظیم شده ترکمتر چقدر است.
 • دسته ترکمتر: بخشی که شما آن را در دست می‌گیرید و با چرخش آن، پیچ را بسته یا باز می‌کنید. دسته می‌تواند باعث انتقال گشتاور از درایو به پیچ شود.

واحد ترکمتر

واحد ترکمتر نیوتن متر (N·m) است. این واحد استاندارد بین‌المللی واحد (SI) برای گشتاور است. یک نیوتن متر برابر با نیروی یک نیوتن است که در عمود بر محور چرخش اعمال می‌شود. یک متر است. واحد اندازه گیری ترکمتر  عبارتند از:

 • فوت پوند (ft·lb)
 • اینچ پوند (in·lb)
 • پوند فوت (lb·ft)
 • کیلوگرم متر (kg·m)

این واحد ها را می توان با استفاده از عوامل زیر به نیوتن متر تبدیل کرد:

 • ۱ ft·lb = 1.3558179483314004 N·m
 • ۱ in·lb = 0.11298482902761669 N·m
 • ۱ lb·ft = 1.3558179483314004 N·m
 • ۱ kg·m = 9.80665 N·m

انواع ترکمتر

ترکمتر یا گشتاور سنج بر اساس ساخت و طراحی می تواند دارای انواع مختلفی باشد. البته از لحاظ کارکرد نیز داری انواع مختلفی هستند و از انواع آن که کاربرد های زیادی دارد گشتاورسنج دستی است.  انواع ترکمتر با توجه به اندازه و میزان مصرف به موارد زیر تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح هرکدام می پردازیم.

 • تقه ای
 • کمر شکن
 • ساعتی یا عقربه ای
 • دیجیتال
 • برقی یا شارژی
 • کرنومتری
 • جغجغه ای
 • بادی
 • هیدرولیک
 • شاهینی

انواع ترکمتر

ترکمتر تقه‌ای

از این نوع ابزار برای استفاده در کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. در این نوع از انواع ترکمتر ، وقتی گشتاور به میزان مورد نظر برسد، تقه یا ضربه‌ای را احساس می‌کنید که این تقه به معنی این است که گشتاور به حالت مورد نظر رسیده است.

ترکمتر تقه ای

ترکمتر کمرشکن

گشتاورسنج کمرشکن ابزاری خاص است و تقریبا زیر مجموعه‌ای از نوع تقه ای محسوب می‌شود. در وسط آن لولایی وجود دارد که وقتی به گشتاور مورد نظر می‌رسد ترکمتر از آن نقطه مورد نظر تا می‌شود یا به اصطلاح دیگر می‌شکند.

ترکمتر کمرشکن

ترکمتر ساعتی یا عقربه ای

از این نوع ابزار بیشتر برای خط تولید کارخانه‌ها استفاده می‌شود و کاملا مخصوص است. عقربه‌ ای که روی این گشتاورسنج نصب شده به شما این امکان را می دهد که گشتاور وارد شده را مشاهده نمایید.

ترکمتر ساعتی یا عقربه ای

ترکمتر دیجیتال

ترکمتر دیجیتال زیر مجموعه‌ای از نوع تقه‌ای می‌باشد و دارای دقت بالایی است. بر روی این ابزار، نمایشگری طراحی شده که با استفاده از آن گشتاور وارد شده قابل مشاهده و دیدن است.

ترکمتر دیجیتال

ترکمتر برقی یا شارژی

یکی دیگر از انواع ترکمتر ،برقی یا شارژی است که وظیفه آن مانند بقیه ترکمتر ها تنظیم گشتاور برای بستن پیچ و مهره است تنها تفاوت آن این است که از این نوع بر روی دریل و پیچ گوشتی شارژی استفاده می شود .در واقع پشت سه نظام حلقه ای قراردارد که بر روی آن اعدادی نوشته شده است و به وسیله این حلقه می توان گشتاور دستگاه را مطابق نیازمان تنظیم کنیم.

ترکمتر برقی یا شارژی

ترکمتر کرنومتری

از ساده ترین انواع ترکمتر ها که کار با آن ها بسیار راحت است نوع کرونومتری می باشد که در آن این امکان برای شما وجود دارد که میزان گشتاور را تنظیم کنید. برای این کار باید انتهای دسته را فشار دهید و بچرخانید. لازم است بدانید خود دستگاه ترکمتر در بازه های متفاوتی وجود دارد و شما باید با توجه به نیازتان ترکمتری را انتخاب کنید که مقدار گشتاور مورد نیازتان در بازه مربوطه باشد.

ترکمتر کرنومتری

ترکمتر جغجغه ای

ظاهر تگشتاورسنج جغجغه خیلی شبیه جغجغه های دوران بچگی است اما به صورت صنعتی تولید شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کار با ترکمتر جغجغه ای: در زمان استفاده از ترکنتر بهتر است به نحوه کار با آن آشنا باشیم. در زیر به تمام موارد و نحوه کار با ترکمتر جغجغه ای اشاره می کنیم.

 • انتخاب گشتاور مناسب
 • تنظیم دسته ترکمتر
 • قفل کردن تنظیمات
 • نصب سوکت
 • قرار دادن ترکمتر بر روی مهره یا پیچ
 • اعمال گشتاور
 • برگرداندن جغجغه

ترکمتر بادی

زمانی که گشتاور مورد نیاز به قدری زیاد است که از حد توان نوع دستی فراتز است از ترکمتر بادی استفاده می شود برای مثال در صنایع فولاد، کشتی سازی و پتروشیمی کاربرد بسیار دارد؛ در واقع ترکمترهای دستی تا ۳ هزار نیوتن و ترکمترهای بادی تا ۸۰ هزار نیوتن را می توانند تحمل کنند و منبع تغذیه آنها پمب باد و کمپرسور باد است

ترکمتر هیدرولیک

از این نوع نیز همانند نوع بادی برای صنایع سنگین استفاده می شود حتی می توان اظهار داشت که توان و قدرت بیشتری برای تنظیم گشتاور ها دارند و در مکان هایی که از هوا یا باد فشرده نمی توان استفاده کرد از ترکمتر هیدرولیک استفاده می شود.ترکمتر هیدرولیک

ترکمتر شاهینی

مزیتی که دارد این است که در هنگام سفت کردن پیچ شما می توانید از میزان نیزوی اعمال شده به پیج اطلاع پیدا کنید. این مدل ترکمترها به دلیل اینکه فنر ندارند به کالیبراسیون کمتری احتیاج دارند البته در صورتی که نکات استفاده صحیح از دستگاه را رعایت کنید.شرکت تونیچی ژاپن یکی از سابقه دارترین و قدیمی ترین تولید کنندگان ترکمترمی باشد.

میزان دقت ترکمترها

میزان دقت تورک متر دستی حداکثر تا رنج ۳۰۰۰ نیوتن متر است. ترکمترهای دستی در زمان وارد شدن گشتاور دقتی حدود ۳ درصد دارند ولی ترکمترهای ساعتی و دیجیتالی در زمان وارد شدن گشتاور دقتی معادل یک درصد دارند.

واحد اندازه گیری گشتاور

گشتاور یک کمیت جهانی و مشترک است به همین خاطر واحد اندازه گیری آن نیز کاملا یکسان می باشد عمدتا واحد اندازه گیری گشتاور نیوتن در متر است و در کشور های انگلیسی و امریکایی اینچ در پوند یا فوت در پوند می باشد از یاد نبرید که  اچار های ترکمتر دقت متفاوتی در اندازه گیری دارند و شما باید ترکمتر مناسب خود را تهیه کنید

پیچ گوشتی برقی نظام دار چیست؟

ترکمتر دریل چیست

ابزاری مانند دریل که برای باز و بسته کردن پیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پیچ گوشتی برقی نام دارد. نوع کار آن شبیه به پیچ گوشتی دستی است با این تفاوت که با نیروی برق کار می‌کند و نیازی به نیروی دست کاربر وجود ندارد.

این پیچ گوشتی های برقی یا شارژی اغلب برای سوراخ‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن‌ها در کارگاه‌های صنعتی متداول است. این نوع از پیچ گوشتی برقی را دریل پیچ گوشتی هم می‌گویند که قابلیت اجرای دو عملکرد مجزا را دارد و محصولی با دو کاربرد است.

یک نوع از پیچ گوشتی‌های برقی هستند که مجهز به نظام یا کلاچ می‌باشند. نوع عملکرد نظام به شکلی است که موقع کامل بسته شدن پیچ، از وارد شدن فشار مضاعف بر پیچ و سطح مواد جلوگیری می‌کند. این عمل همان عملکرد ترکمتر در پیچ گوشتی‌های شارژی و برقی است.

انواع گشتاور

در کل دو نوع گشتاور وجود دارد. هر کدام از این دو مدل کاربرد های متنوع و مختلفی دارند. از گشتاور استاتیک دینامیکی در برای باز و بسته کردن پیچ و مهره استفاده می شود. در زیر هر کدام از انواع گشتاور را مختصر توضیح می دهیم.

 • گشتاور استاتیک: به چرخش جسم حول یک محور اشاره دارد.
 • گشتاور دینامیکی: باعث شتاب زاویه ای یک جسم می شود.

گشتاور دریل چیست؟

گشتاور دریل یا ترکمتر، یکی از ویژگی‌ های مهم و اصلی در دریل‌ است. این مورد به میزان نیروی چرخشی که توسط ترکومتر به مته یا پیچ‌گوشتی اعمال می ‌شود، اشاره دارد. این نیرو برای انجام عملیات سوراخکاری و پیچ‌ گوشتی بر روی سطوح مختلف بسیار مهم است. گشتاور دریل به واحد نیوتن متر (N.m) اندازه‌گیری می ‌شود.

کنترل گشتاور یا ترکمتردار چیست؟

قابلیت ترکمتر در دریل که به آن اصطلاحا نظام نیز می‌گویند بیشتر برای بستن پیچ‌ها به وسیله دریل است. به طور کلی گشتاور، اندازه نیرویی است که پیچ گوشتی یا همان دریل به پیچ وارد می‌کند و آن را می‌چرخاند.

در اغلب موارد به خصوص هنگامی که با چوب کار می‌کنید، این مساله اهمیت زیادی دارد که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نشود. مخصوصا زمانی که پیچ تا آخر پیچیده شده است. به دلیل اینکه اگر غیر از این باشد جای پیچ گشاد و هرز خواهد شد و امکان شکستن چوبی که روی آن کار انجام می‌دهید وجود دارد.

بنابراین در اکثر دریل‌های برقی و شارژی (پیچ گوشتی برقی یا شارژی) این امکان وجود دارد که میزان نیرویی که قصد دارید به پیچ وارد کنید را در آن تنظیم نمایید. ترکمتر معمولا از طریق قسمتی، حلقه مانند که بر سر دریل وجود دارد به وسیله شماره‌هایی که بر روی آن وجود دارد قابل تنظیم است.

کاربرد ترکمتر در دریل چیست؟

گشتاور سنج

اکثر دریل‌ها و پیچ گوشتی‌ها، حلقه تنظیم گشتاور دارند. این حلقه یا همان ترکمتر در دریل به کاربر این اجازه را می‌دهد تا بتواند اندازه گشتاور را با استفاده از حلقه کنترل ترکمتر ، کنترل کند. حلقه تنظیم گشتاور در موقع بستن و سفت کردن پیچ قابل استفاده است.

اگر از گشتاور دریل به درستی استفاده شود؛ چرخش مته دریل بعد از رسیدن به گشتاور که از قبل توسط کاربر تنظیم شده، چرخش آن متوقف می‌شود. همین امر باعث می‌شود سر پیچ سالم بماند و سطح کار به علت انتقال نیروی بیش از حد آسیب نبیند.

تنظیم گشتاور دریل شارژی

برای انجام دادن کارهای با کیفیت تنظیم گشتاور دریل شارژی یک امر مهم و ضروری است. در سه مرحله می توان گشتاور دریل شارژی را تنظیم و از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد.

 • پیدا کردن رینگ تنظیم گشتاور
 • انتخاب میزان گشتاور مناسب
 • تنظیم رینگ گشتاور

مراحل استفاده از آچار ترکمتر

ترکمتر یک ابزار مهم برای سفت کردن پیچ و مهره استا و در زمان استفاده از آن باید نحوه کار با آن را بدانیم. در ادامه مراحل استفاده از آچار ترکمتر را قدم به قدم بیان می کنیم. نحوه کار ترکمتر به اندازه ای اهمیت دارد که ما را در زمان استفاده با راحتی همراه می کند.

 1. تنظیم گشتاور
 2. اتصال آچار به سوکت

استاندارد ترکمتر

ترکمتر ها دارای انواع استاندار ها می باشند. این استاندارها توسط سازمان ها و انجمن ها معین می شود. از مهم ترین آنها می توان به انجمن مکانیک آمریکا، موسسه ملی استاندارد و فناوری و iso اشاره کرد. در ساخت آنها باید از استاندارد های مورد نیاز استفاده کرد. این استاندارد ها بیشتر برای این است که هنگام خرید ترکمتر بهترین آنها را بتوانیم انتخاب کنیم. یکی از ویژگی هایی که در ساخت و گرفتن استاندارد باید در نظر داشت نیروی گشتاور و کالیبراسیون است. معتبر ترین استاندارد iso است که در اکثر کشور ها مورد تایید است.

اهمیت کالیبراسیون ترکمتر

برای اطمینان از دقت اندازه گیری ترکمتر، باید آن را کالیبره کنید. در اصل یکی از تعمیرات رایج ترکمتر، کالیبراسیون ترکمتر است این عملیات با استفاده از یک تستر ترکمتر انجام می شود. در ابتدا، یک مقدار گشتاور مشخص را بر روی ترکمتر تنظیم کنید. سپس با استفاده از تستر ترکمتر، این مقدار گشتاور را اندازه گیری کنید.

اگر مقدار گشتاور ترکمتر با مقدار نشان داده شده در تستر ترکمتر هماهنگ باشد، به این معناست که ترکمتر شما کالیبره است و تنظیمات آن صحیح می باشند. در صورتی که اختلاف وجود داشته باشد، نیاز به کالیبراسیون دوباره و تنظیم مجدد ترکمتر خواهید داشت.با این روش، می توانید از دقت و عملکرد درست ترکمتر خود اطمینان حاصل کنید.

راهنمای خرید آچار ترکمتر

ترکمتر ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از این انواع ،موارد استفاده متفاوتی دارند. با توجه به اینکه انواع مختلفی از آچار های ترکمتر وجود دارد و هر کدام از آنها در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به یک راهنمای خرید داریم. یکی از نکات مهم قبل از خرید ، این است که به کاربرد و موارد استفاده آن توجه داشت. استفاده از تکنولوژی های روز از دیگر مزیت ها و ویژگی های مهم است که طبق استاندارد های مهم باید در ترکمتر ها استفاده شود.

استفاده از بهترین متریال ها در ساخت ،یکی دیگر از ویژگی هایی است که می تواند ما را در خرید یک ترکمتر مناسب کمک کند. توجه به برند نیز می تواند ما را در یک انتخاب مناسب یاری کند و هنگام خرید این آچار ،توجه به تمام این نکات بسیار مهم است تا با آسودگی بتوانیم آچار مورد نیاز را تهیه کنیم.