دیمر چیست و انواع آن کدام است ؟

ممکن است شما هم مانند بسیاری از مشتریانی که به بازار فروش ابزار آلات مراجعه می‌ کنند نام وسیله ای به اسم دیمر را شنیده باشید. اما اگر اطلاعات شما در رابطه با این محصول چندان زیاد نباشد به احتمال فراوان از خود می پرسید دیمر چیست و انواع آن کدام است؟ در این فرصت در تلاشیم تا مطالب مفیدی را راجع به دیمر ، انواع و کاربردهای آن در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. بر این اساس پیشنهاد می شود جهت آشنایی با دیمر و اطلاع از کاربردهای گوناگون آن با ما همراه شوید.

دیمر چیست ؟

دیمر وسیله ای است که به کمک آن می ‌توان ولتاژ را در ابزارهای برقی مختلف کنترل کرد. به بیان دیگر ولتاژ در ابزارهایی نظیر دریل ، فرز، پیچ گوشتی برقی و… به کمک دیمر کنترل می ‌شود. دیمر امکان تغییر از پایین ‌ترین ولتاژ تا ولتاژ منبع تغذیه را برای ما مهیا می سازد.در حقیقت دیمر وسیله ای است که به صورت سری در مدار دستگاه قرار می ‌گیرد و به کنترل ولتاژ می پردازد.

دیمر چیست

کاربرد دیمر چیست ؟

از جمله کاربردهای گوناگون دیمر می ‌بایست به مواردی همچون کنترل میزان روشنایی، کنترل میزان ولتاژ و تغییر میزان سرعت گردش موتور الکتریکی اشاره کرد. علاوه بر این آن دسته از ابزارهایی که دارای کلید دیمر هستند قابلیت تثبیت ولتاژ یا میزان سرعت دستگاه ‌ها را درحین کار برای افراد ایجاد می کنند.

آشنایی با انواع دیمر

دیمر انواع مختلفی دارد. اگر بخواهیم به مهم ترین انواع دیمر اشاره کنیم باید از دیمرهای لمسی ، دیمرهای مکانیکی و دیمرهای هوشمند نام ببریم. در این بخش می توانید با این سه نمونه از دیمر و کاربرد آنها آشنا شوید.

دیمر مکانیکی

نوعی از دیمرها هستند که در بازار به اسم دیمر مکانیکی شناخته می شوند و جز ساده ترین انواع دیمر می باشند. در دیمرهای مکانیکی با بهره گیری از یک پیچ تنظیم می توان میزان ولتاژ را کم و زیاد کرد . این نوع از دیمرها در انواع لامپ های روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند و این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم می‌ کنند تا میزان روشنایی را خیلی راحت افزایش یا کاهش دهند.

جالب است بدانید برای نصب دیمرهای مکانیکی هیچ احتیاجی به آن که سیم کشی ساختمان تغییر کند وجود ندارد. به همین دلیل این وسیله را می‌ توان به آسانی و بدون نیاز به دستکاری و اعمال تغییرات به سیستم قدیمی ساختمان ‌ها اضافه نمود.

اما از کاربرد دیگری که دیمرهای مکانیکی چرخشی دارند استفاده از آن ها در ابزار آلات صنعتی است. وجود دیمرهای مکانیکی در ابزارآلات موجب می ‌شود بتوان سرعت گردش موتور را در آنها تنظیم کرد. به طور مثال زمانی که کلیدی که دارای دیمر است در ابزاری همچون فرز مورد استفاده قرار می ‌گیرد به کمک آن می توان سرعت گردش تیغه را در دستگاه مربوطه تنظیم نمود. به این ترتیب شما به عنوان کاربر دستگاه فرز این امکان را به دست می آورید که سرعت را متناسب با نوع نیازتان کم کرده یا آن را بالا ببرید.

انواع دیمر

دیمر لمسی

دیمر لمسی یکی دیگر از انواع دیمر های موجود در بازار است. این محصول را باید نمونه پیشرفته تر دیمر مکانیکی به حساب آورد. نحوه کار دیمر لمسی به این شکل است که دستگاه میزان ولتاژ را به طور خودکار تنظیم کرده و تغییر می‌ دهد.

اما مثالی که می‌ توانیم برای این نوع از دیمر ها بیان کنیم تغییر روشنایی صفحه گوشی های موبایل است که مشاهده می کنیم به طور خودکار با تغییر میزان نور دچار تغییر می شوند. دیمرهای لمسی محصولات بسیار خوب و ایده آلی جهت کنترل مصرف انرژی و صرفه ‌جویی به حساب می ‌آیند. گفتنی است که امکان تنظیم دیمرهای لمسی به صورت دستی، کنترل از راه دور از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه و اینترنت نیز وجود دارد.

دیمر هوشمند

دیمرهای هوشمند یکی دیگر از انواع دیمرها هستند که قیمت آنها نسبت به دیمرهای مکانیکی و لمسی بیشتر است. این نوع از دیمرها از نظر ظاهری فرق زیادی با دیمرهای لمسی ندارند ولی عملکرد آنها به مراتب بهتر از دیمر‌های لمسی است. دیمر‌های هوشمند را می توان علاوه بر تنظیم به صورت دستی با استفاده از ریموت و اپلیکیشن نیز از راه دور کنترل نمود. معمولا دیمر هوشمند در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

کاربرد دیمر در ابزار آلات

کاربرد دیمر در ابزار آلات

کنترل سرعت ابزارآلات با استفاده از دیمر

پس از آن که دانستیم دیمر چیست و انواع دیمر کدام اند ،خوب است با نحوه کنترل سرعت ابزار آلات با استفاده از این وسیله هم آشنا شویم.

زمانی که دیمر روی ابزارآلاتی نظیر دریل ، فرز، پیچ گوشتی برقی و… استفاده می شود با بهره گیری از وجود آن می توان سرعت این دستگاه ها را کنترل کرد. در توضیح سیستم عملکرد دیمر باید بدانید هر چقدر فشار زیادتری به کلید وارد گردد سرعت بالاتر می ‌رود و در مقابل هر چقدر مقدار فشار را کاهش دهیم سرعت کمتر خواهد شد.

کلیدهای دیمردار و کلیدهای کنترل سرعت گازی از جمله کلیدهای دیمر در ابزارآلات الکتریکی می باشند که می ‌بایست سرعت را در ابزارها کنترل کنند.

آشنایی با انواع کلید دیمر در ابزار آلات

همانطور که در بخش قبل اشاره شد کلید کنترل سرعت گازی و کلید دیمردار از جمله کلیدهای دیمر در ابزارآلات الکتریکی به شمار می ‌روند. در این بخش در نظر داریم توضیحاتی را راجع به هر یک از آنها ارائه دهیم.

کلیدهای دیمردار

کلید دیمردار در ابزار آلات مختلف امکان تنظیم و تغییر سرعت را برای کاربر فراهم کرده و با حرکت آن به آسانی می توان سرعت را ثابت نمود. کلیدهای دیمردار در انواع ابزارآلات نظیر دریل، اره، پیچ گوشتی و… به کار می روند. نوع دیگری از کلید دیمردار هم در بازار موجود است که نوع الکترونیکی این وسیله هستند. این محصول در ابزارآلاتی همچون فرز انگشتی، سنگ فرز و اره عمودبر پیشرفته استفاده می شود.

کلید دیمر

کلیدهای کنترل سرعت گازی

تصور کنید یک ابزار برقی را که فاقد دیمر است در دست گرفته ‌اید. هنگامی که ابزار به منبع تغذیه متصل می ‌شود سرعت به بالاترین میزان خود می رسد. جهت رفع چنین اشکالی کلید کنترل سرعت گازی در بیشتر ابزارآلاتی که کلید دیمردار ندارند تعبیه شده است . با بهره ‌گیری از این سیستم در ابزارآلات شاهد آن هستیم که با وارد آمدن فشار ،میزان سرعت بالاتر رفته و هر چقدر میزان فشار وارده کمتر می‌ شود میزان سرعت هم کاهش پیدا می ‌کند. در چنین حالتی کاربر این امکان را در اختیار خواهد داشت که حین کار روی قطعه مورد نظرش میزان سرعت را کنترل نماید.

جمع بندی

به طور حتم شما به عنوان خریدار و کاربر انواع ابزارآلات باید بدانید دیمر چیست و انواع دیمر کدامند تا از اهمیت وجود این وسیله در ابزارآلات مختلف مطلع شوید . پس از آن که با خواندن این مقاله به اهمیت وجود دیمرها در انواع ابزارآلات پی بردید بهترین کار آن است که هنگام سفارش و خرید ابزارهای مورد نیاز خود محصولاتی را مورد انتخاب قرار دهید که از دیمر برخوردار باشند. با این اقدام می توانید روی میزان سرعت موتور دستگاه های مورد استفاده خود کنترل بیشتری داشته باشید.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی