انواع باطری دریل شارژی + مزایا و معایب و تعمیر و تعویض

دریل یکی از انواع ابزارآلات است که در دو نوع برقی و شارژی در بازار موجود می باشد و از آن در کارهای مختلفی نظیر سوراخکاری و باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود. از قطعه های مهم و کاربردی در نوع شارژی دریل ها، باطری دریل شارژی می باشد. باتری دریل شارژی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها نیز ویژگی ها و مزایای مربوط به خود را دارند. با توجه به اینکه از دریل برای باز و بسته کردن پیچ استفاده می شود اصطلاحاً باطری پیچگوشتی شارژی نیز به آن گفته می شود. برای انتخاب باتری و استفاده باتری در دریل شارژی عوامل و المان های مختلفی وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارها و نکاتی در مورد نوع نگهداری و استفاده صحیح از انواع باطری دریل شارژی آشنا کنیم. قبل از هر چیز شما باید نوع باتری شارژی ابزار خود را بشناسید تا بدانید که چگونه از باطری خود نگهداری و استفاده کنید.

شرایط نگهداری باتری ها با توجه به مدل آنها متغیر است. با استفاده از این موارد شما می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید و با توجه به اینکه هزینه باطری های شارژی خیلی گران هستند استفاده بهینه از این وسیله داشته باشید.

آگاهی داشتن از نوع عملکرد باتری دریل شارژی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه در شغل‌های مختلفی مانند صنایع ساختمان سازی از ابزارهای زیادی از جمله دریل شارژی استفاده می‌شود. تعدادی از آن‌ها منبع تغذیه‌شان مستقیم از برق شهری استفاده می‌شود و تعداد دیگری از آن‌ها به کمک باطری‌های شارژی کار می‌کنند. یکی از بخش‌های مهم در ابزارهای بی‌سیم یا شارژی، باطری است.

باطری شارژی چیست؟

یک باطری منبعی برای ذخیره کردن انرژی برق و استفاده از آن در ابزارهای مختلف است. باتری یا پیل، یک تبدیل کننده انرژی است که بر اساس یک سری از واکنش های شیمیایی که درون آن انجام می شود، انرژی الکتریکی را تولید می کند و عملکرد آن به صورت یک مخزن ذخیره انرژی الکتریکی است که در مواقع لزوم استفاده می‌شود. باتری‌ها یکی از بزرگترین معضلات برای ذخیره کردن انرژی و استفاده کردن از آن در ابزارهای مختلف را مرتفع کرده‌اند.

جنس باتری‌های دریل شارژی چیست؟

فرق باتری های شارژی در نوع جنس و مواد سازنده آن‌ها است. با تغییر دادن مواد شیمیایی داخل باتری ها، تولید‌کنندگان انواع باطری دریل شارژی توانستند باتری‌هایی را تولید کنند که هم سبک‌تر و هم کارایی بیشتری داشته باشند.

معمولاً باتری‌های شارژی از سه نوع آلیاژ لیتیوم یون، نیکل کادمیوم یا نیکل متال هیدرید تشکیل شده‌اند. نامگذاری باطری‌ دریل شارژی از روی همین مواد سازنده آن‌ها انجام می‌شود. همچنین باطری و جنس آن یکی از عوامل مهم در راهنمای خرید دریل شارژی است.

تعریف ولتاژ در باتری شارژی چیست؟

به اختلاف پتانسیل دو سر منفی و مثبت باتری ولتاژ گفته می‌شود. ولتاژ باطری با یک مقدار عددی، مشخص می‌شود و واحد اندازه‌گیری آن ولت است. از مهم‌ترین خصوصیات یک باطری، ولتاژ آن است. بنابراین ولتاژ تعریف مشخصی از باطری به کار رفته در ابزار مورد نیاز را به ما معرفی می‌کند. به عنوان مثال در وسیله‌‌ای که یک باتری ۱۰ ولتی نیاز دارد نمی‌توان از یک باتری ۱۲ ولتی یا ۴ ولتی استفاده کرد.

هر باطری از چند سلول کوچک‌تر درست شده است. برای اینکه به جریان ولتاژ مورد‌ نظر برسیم باطری ها را به صورت سری و موازی به یکدیگر می‌بندیم.

مدت زمان شارژ باتری دریل شارژی

احتمالاً بخواهید بدانید که تایم شارژ شدن باتری دریل چقدر است. زمان شارژ باتری دریل شارژی بستگی به چند عامل دارد، از جمله شرایط محیطی، وضعیت باتری و فناوری شارژ.

شرایط محیطی می تواند تأثیر زیادی بر زمان شارژ باتری داشته باشد. بهتر است باتری را در دمای اتاق (معمولاً ۱۸-۲۱ درجه سانتیگراد) شارژ کنید تا از خرابی یا کاهش عملکرد ناشی از شارژ در دمای پایین جلوگیری شود.

همچنین، وضعیت باتری نیز اهمیت دارد. باتری های لیتیوم یونی دارای چرخه شارژ محدودی هستند و لازم است با دقت بیشتری استفاده و نگهداری شوند تا عمر مفید آنها حفظ شود.

در نهایت، فناوری شارژ نیز می تواند تأثیر گذار باشد؛ باتری های با تکنولوژی پیشرفته تر با سرعت بیشتری شارژ می شوند.

تاثیر حافظه در باطری دریل شارژی چیست؟

معمولا هنگام خرید ابزارهای شارژی به شما توصیه می‌شود که باطری ابزار خود را تا قبل از این که شارژ آن به طور کامل تخلیه شود شارژ کنید و اگر این امر را رعایت نکنید؛ طول عمر باتری شما کوتاه می‌شود. این مسئله کاملاً جدی است و از نظر علمی ثابت شده می‌باشد. به این عملکرد باتری “تاثیر حافظه” می‌گویند.

به دلیل استفاده نادرست از ابزارهای شارژی و به موقع شارژ نکردن آن‌ها تاثیر حافظه ایجاد می‌شود. به عنوان مثال وقتی باتری هنوز شارژ دارد و شما آن را شارژ می‌کنید این در حافظه باطری ثبت می‌شود و دفعه بعد به طور کامل شارژ نمی‌شود و این امر باعث پایین آمدن کارایی باطری می‌شود.

لازم به ذکر است که بدانید تاثیر حافظه، در تعدادی از انواع باطری‌ دریل شارژی تاثیرگذار است و در همه آن‌ها یکسان نیست. توصیه می‌شود زمانی باطری خود را شارژ کنید که شارژ آن به طور کامل تخلیه شده باشد.

انواع باطری دریل شارژی

باتری های دریل شارژی دارای انواع مختلفی هستند. در این قسمت هر کدام از این باطری دریل شارزی ها را به صورت کامل و مفید توضیح خواهیم داد.

مشخصات باطری لیتیوم یون چیست؟

معمولا باطری لیتیوم یون روی باطری‌های دریل شارژی پیشرفته و گران‌ قیمت با یک مارک معروف مانند آروا نصب می‌شود. این باطری دارای مزایای فراوانی است. البته معایب خیلی کمی هم دارد. در ادامه به خصوصیات مهم این نوع باطری می‌پردازیم.

 1. هنگام شارژ کردن این باطری و هنگام خالی شدن شارژ آن به گونه‌ای طراحی شده است که آسیب زیادی متوجه باطری نمی‌شود.
 2. در مقایسه با مدل‌های دیگر باطری، باطری لیتیوم یون عمر بیشتری دارد. اگر از باطری درست استفاده شود تا ۱۵۰۰ بار می‌توان باطری را شارژ کرد و از آن استفاده بهینه انجام داد.
 3. این باطری دارای تراکم انرژی بالایی است و در مقایسه با باطری‌های دیگر، شارژ بیشتری در خود نگه می‌دارد و همچنین ولتاژ بیشتری را در مقایسه با سایر باطری‌ها به شما ارائه می‌دهد. باطری لیتیوم یون به نسبت سایر باطری‌های دیگر که ظرفیت مشابه دارند در هنگام استفاده با بالاترین میزان قدرت به مدت طولانی‌‌تری کار می‌کند.
 4. از نظر تاثیر مخرب بر روی محیط زیست باطری لیتیوم یون تاثیر کمتری بر روی طبیعت دارد.
 5. باطری لیتیوم در دمای پایین و هوای سرد عملکرد بالایی دارد.
 6. این باطری دارای مدارهای پیشرفته‌ای است که از زیاد شارژ شدن باطری و همچنین خالی شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

نکات نگهداری باطری لیتیوم یون

 • برای این که باطری در بهترین حالت ممکن شارژ شود باید بگذارید شارژ باطری کاملا تمام شود و مجددا اقدام به شارژ آن کنید این کار عمر باطری شما را زیاد می‌کند.
 • به این نکته توجه داشته باشید که بعد از خرید یک ابزار شارژی حتماً دفترچه دستورالعمل آن ابزار را با دقت و کامل بخوانید و از روش شارژ اولیه آن مطلع شوید. به عنوان مثال در بعضی از باطری‌ها باید قبل از اولین مصرف، در ابتدا به مدت ۱۲ ساعت شارژ شوند و سپس از آن دستگاه استفاده کنید.
 • باطری لیتیوم یون به هیچ عنوان زمین نباید بخورد. به عبارت دیگر ضربه خوردن شدید به باطری باعث خرابی در باطری لیتیوم یون خواهد شد. به عنوان مثال برای فشار وارد کردن به جسم از انتهای دریل شارژی برای ضربه زدن به آن استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.
 • به طور معمول شرکت‌های تولید وسایل بی‌سیم هنگام فروش ابزار خود ۲ عدد باطری شارژی نیز همراه با آن به خریدار ارائه می‌دهند. اکثر اوقات کاربرانی که از وسایل شارژی زیاد استفاده نمی‌کنند یکی از باطری‌ها را در گوشه‌ای نگهداری می‌کنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.
  ولی لازم به ذکر است که بدانید این کار هیچ نتیجه‌ای ندارد و باعث خراب شدن باتری شما می‌شود. بنابراین نگهداری طولانی مدت از باطری لیتیوم یون و استفاده نکردن از آن باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.

مشخصات باطری نیکل کادمیوم چیست؟

این نوع از باطری های شارژی جز قدیمی ترین انواع باطری است اما در دنیای امروز در انواع باطری دریل شارژی بسیار کم استفاده می شوند. خصوصیات این نوع باتری را ذکر می کنیم.

 1. باطری نیکل کادمیوم به دلیل نوع ساختار فیزیکی که دارد خیلی قوی‌تر از باطری لیتیوم یون است و در اثر ضربه آسیب کمتری به آن‌ها وارد می‌شود و به دلیل ارزان بودن باطری نیکل کادمیوم تعداد کسانی که از این باطری‌ها استفاده می‌کنند خیلی زیاد است.
 2. تعداد سیکل شارژ باطری نیکل کادمیوم در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است و این تعداد تقریبا حدود ۸۰۰ بار شارژ و تخلیه را شامل می‌شود.
 3. با توجه به اینکه باطری نیکل کادمیوم دارای کمبودها و نقاط ضعف می‌باشد جزو باطری‌های ایده‌آل به شمار نمی‌رود ولی به دلیل ارزان قیمت بودن آن بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند.

نکات استفاده از باتری نیکل کادمیوم

 • میزان انرژی ذخیره شده در آن‌ها در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است.
 • بعد از این که باطری دارای شارژ کامل است در صورتی که به مدت چند روز از آن استفاده نشود حدود ۲۰ درصد از شارژ خود را از دست می‌دهد و اگر به مدت یک ماه از آن استفاده نشود و به حال خود رها شود ۳۰ درصد دیگر از شارژ آن نیز از دست می‌رود. بنابراین برای اینکه این اتفاق نیفتد از هر دو باطری موجود استفاده کنید یعنی اینکه یک باطری را تا آخر استفاده کنید تا شارژ آن تمام شود.
 • از نظر مقیاس وزن، این باطری‌ها از باطری‌های لیتیوم یون سنگین‌تر هستند.
 • میزان ظرفیت باطری نیکل کادمیوم حداکثر حدود ۲و۴ ولت است.
 • از نظر آلودگی محیط زیستی باطری نیکل کادمیوم دارای آلودگی زیادی است و این به دلیل وجود فلزات سنگین مانند کادمیوم است.

مشخصات باتری نیکل هیدرید فلز چیست؟

یکی دیگر از انواع باطری دریل شارژی، نیکل هیدرید فلز است. این نوع باتری یک نسل جدیدتر از باطری‌های شارژی در دنیای وسایل شارژی به حساب می‌آیند. اکثر تولید‌کنندگان این باطری معتقد بودند می‌توانند باطری تولید کنند، که عیب‌های کمتری نسبت به دیگر باتری‌ها داشته باشد ولی در ادامه با توضیح مزایا و معایب آن متوجه می‌شویم که این طور نیست.

مزایا باتری نیکل هیدرید متال

 • طراحی این باطری به صورتی است که به محیط زیست آسیب خیلی کمی وارد می‌کند.
 • با توجه به ولتاژ مشابه به نسبت نیکل کادمیوم و لیتیوم یون از وزن کمتری برخوردار است.
 • اثر حافظه بر روی این نوع باطری خیلی کم است.

معایب باتری نیکل هیدرید فلز

 • باطری نیکل هیدرید فلز در مقایسه با باطری نیکل کادمیوم کارایی متوسط دارد ولی قیمت آن بالاتر است.
 • هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود سرعت تخلیه شارژ در آن بالا است.
 • به نسبت باطری نیکل کادمیوم طول عمر کمتری دارد.
 • در آب و هوای سرد کارایی آن کم می‌شود.

تعویض باطری دریل شارژی

باتری ها چون یک قطعه مصرفی هستند و عمر مفید مشخصی نیز دارند ممکن است به مرور زمان دچار خرابی شوند و باید آنها را تعویض کرد. گاهی اوقات خرابی در یک قطعه داخلی است که با تعویض آن می توان دوباره از باطری استفاده کرد اما گاهی اوقات این خرابی وسیع است و حتما باید باتری را تعویض کرد. خازن یکی از قطعه هایی است که در صورت خرابی و یا ترکیدن آن باید باطری را تعویض کرد و از یک باطری جدید استفاده کرد.

خرابی باتری دریل شارژی

خرابی باطری دریل شارژی می تواند دو دلیل کلی داشته باشد. اول اینکه باطری در کل خراب شده و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد و می بایست از یک باطری جدید استفاده کرد. اما در حالت دوم ممکن است که این خرابی مربوط به یکی از قطعات داخلی مانند فیوز یا برد باشد که باید دید آیا این قطعه ها امکان تعمیر دارند یا خیر که این موضوع نیاز بررسی است. با توجه به توضیحات گفته شده ابتدا باید دلیل خرابی شناسایی شود و سپس نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام کرد.

علت چمشک زدن شارژر چیست؟ 

همان طور که  در بسیاری از انواع دریل  چشمک زدن طبیعی است نمی توان چشمک زدن علت  خرابی شارژر دانست اما به طور کلی اگر در مدل هایی که چمشک زدن جز روند نیست وقتی این اتفاق می افتد نشان ازخراب شدن باطری است  در مدل هایی هم چشمک زدن طبیعی است اگر سرعت چشمک زدن افزایش پیدا کند نشان دهنده خرابی باتری است از یادنبرید که خرابی شارژر با باتری متفاوت است و درصورتی که شارژر خراب باشد اصلا امکان شارژر باتری را ندارید وچراغ  شارژر اصلا روشن نمی شود.

چشمک زدن شارژر دریل شارژی طبیعی است یا نه؟

چشمک زدن شارژر دریل شارژی یک اتفاق کاملا طبیعی است و نشان دهنده سالم بودن شارژر می باشد فقط در یک صورت نشان دهنده خراب شدن شارژر و باتری است که باید حتما حالت درست زدن چشمک باتری دریل شارژی را بشناسید که در سه دسته بندی با توجه به مدل دریل قرار می گیرد در بین دریل های آروا این مدل چشمک زدن ها طبیعی است

نوع اول شارژر

شارژر را زمانی که بدون وجود باتری به برق می زنید چراغ ها به رنگ سبز ثابت است.

زمانی که باتری را داخل آن قرار می دهید و شارژر به  برق است قرمز ثابت می شود.

و وقتی باتری پر شد به رنگ سبز ثابت در می آید.

نوع دوم شارژر

وقتی شارژر را به برق وصل می کنیم و باتری روی  آن نیست به رنگ قرمز چشمک زن در می آید.

وقتی باتری را روی شارژر قرار می دهیم برای شارژ کردن به رنگ قرمز ثابت در می آید.

و زمانی که باتری شارژر شد به رنگ سبز ثابت در می آید.

نوع سوم شارژر

وقتی شارژر را به برق وصل می کنیم وباتری روی آن نیست حالت قرمز ثابت است.

وقتی باطری را روی  آن نصب می کنیم قرمز چشمک زن می شود.

وقتی باطری شارژ می شود  به رنگ سبز در می آید.

شوک دادن به باتری دریل شارژی

اصولا دو روش مناسب برای شوک دادن به باتری وجود دارد:

 • منجمد کردن
 • شوک الکتریکی با ولتاژ بالا

در ادامه به توضیح این دو روش می پردازیم.

منجمد کردن و در یخچال گذاشتن باتری:

 • مناسب برای باتری های نیکل متال هیدرید یا نیکل کادمیومی، نه باتری های لیتیومی.
 • باتری را از دستگاه خارج کرده و در یخچال قرار دهید. سپس بعد از حدود ۱۰ ساعت، باتری را خارج کرده و قبل از استفاده مجدد در دمای اتاق به آرامی گرمش کنید.

شوک الکتریکی با استفاده از ولتاژ بالا:

 • برای باتری های لیتیومی مناسب است.
 • نیاز به سیم های مناسب، گیره سوسماری و منبع تغذیه یا شارژر دارید.
 • با اتصال قطب مثبت و منفی باتری به منبع تغذیه با ولتاژ بالا (مانند ۶ یا ۷ ولت برای باتری ۳.۶ الی ۴.۲ ولت)، باتری را زنده کرده و مجدداً قابل استفاده می کنید.

عمر باتری دریل شارژی چقدر است؟

عمر باتری های دریل و باطری پیچگوشتی شارژی به عوامل مختلفی مانند مدت زمان شارژ، میزان ولتاژ ورودی، نگهداری در دمای مناسب، دور بودن از رطوبت و … بستگی دارد. علاوه بر این موارد تکنولوژی های بکار رفته در ساخت باطری ها نیز از عوامل موثر هستند. برای مثال باطری های دریل شارژی لیتیوم یون از جمله گزینه های مناسبی هستند که دارای طول عمر بالایی نیز می باشند. برای اینکه باتری از طول عمر بالایی برخوردار باشد نیاز است که به موارد نگهداری آن و طریقه شارژ کردن آن دقت کرد.

تعمیر باطری دریل شارژی چه تاثیری روی کیفیت آن دارد؟

باتری دریل شارژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. گاهی ممکن است یکی از این قطعات داخلی دچار ایراد شوند و نیاز است که این ایراد ها شناسایی و تعمیر شوند. برای تعمیر باطری دریل شارژی ابتدا باید ایراد به وجود آمده را شناسایی کنیم و سپس در صدد بر طرف کردن آن باشیم. از قست های مهمی که ممکن است دچار ایراد شوند و باید تعمیر شوند شامل: برد، ماسفت، خازن و فیوز می باشد.

نگهداری باطری دریل شارژی

یکی از موارد مهم در خصوص باتری دریل شارژی طریقه نگهداری آن است. المان های مختلفی در این موضوع دخیل هستند و هر کدام نیز به ما کمک می کنند تا به بهترین شکل ممکن از باطری دریل شارژی نگهداری کنیم. یکی از موارد مهم این است که باطری را به شکل درست و صحیح از دریل جدا کنیم. عدم جدا کردن درست ممکن است به باطری و دریل آسیب بزند. از مهم ترین مواردی که باید باید در نظر داشت موارد زیر است:

 • نگهداری در جای خشک
 • عدم قرار دادن در دمای بالا
 • عدم نیمه شارژ کردن
 • بعد از شارژ کامل، باتری را از شارژر جدا کنید

بهترین باتری دریل شارژی

دریل شارژی چیست

این موضوع شاید از اصلی ترین دلیل خرید برای باطری دریل شارژی باشد. اولین نکته این است که از همان باطری اولیه که روی دریل یود با همان مارک تهیه کنیم. اما از دیگر مواردی که می توان به آنها شاره کرد و در انتخاب بهترین باطری دریل شارژی موثر است اینکه به عمر مفید باطری دقت کنید. عمر مفید از گزینه های مهمی است که همیشه باید آن را در نظر گرفت.

باتری لیتیوم یون از بهترین باتری های دریل شارژی است. کارایی مفید و بهتر در دمای پایین، قیمت مناسب، وزن کم و قابلیت حمل آسان، پایین بودن نرخ دشارژ، عدم تاخیر در حافظه باتری و … از مهم ترین عواملی هستند که ما را کمک می کنند تا بهترین باتری برای دریل شارژی انتخاب کنیم.

انواع باتری دریل شارژی براساس ولت

باتری دریل شارژی بر اساس میزان ولت آن نیز، طبقه بندی می شوند. هر اندازه میزان ولت باتری بیشتر باشد، قدرت موتور دریل نیز بیشتر است. از سوی دیگر توانایی ذخیره برق بیشتری برای تغذیه دریل دارد.

 • ۱۲ ولت: زمانی که اشاره می شود، باتری یک دریل شارژی ۱۲ ولت است، به ولتاژ باتری اشاره داریم که نشان دهنده فشار الکتریکی درون باتری است. ولتاژ باتری، توانایی آن را در ارائه نیرو و قدرت الکتریکی نشان می دهد. این میزان ولت برای انجام کارهای غیر صنعتی و خانگی مناسب است.
 • ۱۴.۴ ولت: با افزایش ولتاژ باتری به ۱۴.۴ ولت، قدرت و قابلیت دریل نیز افزایش می یابد. به این معنی که دریل شارژی با باتری ۱۴.۴ ولت، قادر به انجام کارهایی با نیاز به قدرت بیشتر و عملکرد بهتر است. همچنین، با ولتاژ باتری ۱۴.۴ ولت، دریل قادر به انجام کارهایی با مصرف انرژی بیشتر است و می تواند مدت زمان بیشتری را بدون نیاز به شارژ دوباره کار کند. این ویژگی می تواند برای افرادی که نیاز به استفاده طولانی مدت از دریل دارند، بسیار مفید باشد. این دریل نیز برای انجام کارهای خانگی مناسب است.
 • ۱۶ ولت: در مقایسه با باتری هایی که ولتاژ آن ها کمتر است، باتری ۱۶ ولت قادر به ارائه توان بیشتری برای دریل است. یعنی اینکه موجب افزایش قدرت و عملکرد دریل، افزایش سرعت چرخش و بهبود آن درکارهای سنگین تر می شود. به علاوه، باتری های با ولتاژ ۱۶ معمولاً دارای ظرفیت بیشتری هستند که به دریل اجازه می دهد مدت زمان بیشتری را نسبت به دو ولتاژ قبلی، بدون نیاز به شارژ دوباره کار کند. ولتاژ باتری ۱۶ ولت نشان دهنده قدرت و کارایی بیشتر در دریل شارژی است، که می تواند به عملکرد بهتر و انجام کارهای سنگین تر مثل دریل کاری در بتن کمک کند.
 • ۱۸ ولت: وقتی می گوییم باتری یک دریل شارژی ۱۸ ولت است در مقایسه با باتری های با ولتاژ کمتر مانند ۱۲، ۱۴.۴ و ۱۶ ولت، باتری ۱۸ ولت قادر به ارائه توان بیشتری برای دریل است. باتری ۱۸ ولت به عنوان یک گزینه با توان بیشتر، برای کارهایی از قبیل حفر کردن در سطوح سخت تر مانند بتن و فلزات سنگین مناسب است. همچنین، برای استفاده در پروژه های ساختمانی، تعمیرات خانگی، و سایر کارهای صنعتی و ساختمانی که نیاز به قدرت و عملکرد بالا دارند، گزینه خوبی است.
 • ۲۰ ولت: باتری ۲۰ ولت نسبت به باتری ۱۸ ولت، بهترین انتخاب برای کارهایی است که نیاز به توان بالا، قدرت بیشتر و انجام کارهای سنگین و مرتبط با مواد سخت تر دارند که شامل کارهای حفر و سوراخ کردن در مواد سخت مانند بتن، فلزات سنگین، و چوبهای ضخیم و مستحکم می شود.
 • باتری ۲۰ ولت برای استفاده در پروژه های ساختمانی، تعمیرات صنعتی، کارگاه ها، و فعالیت هایی که نیاز به قدرت، کارایی، و عملکرد بالا دارند، بسیار مناسب است. این باتری می تواند در کارهای سنگین و پیچیده به عنوان یک ابزار قدرتمند و موثر عمل کند و عملکرد بهتری ارائه دهد.
 • ۲۱ ولت: باتری یک دریل شارژی با ولتاژ ۲۱ ولت، نسبت به باتری های ۲۰ ولت یک توان بیشتر دارد. دریل با باتری ۲۱ ولت قدرت بیشتری دارد و می تواند برای سوراخکاری در مواد سخت تر مؤثر باشد.

این باتری ها به عنوان یک گزینه با توان بیشتر و عمر طولانی تر معرفی می شود و برای کاربرانی که به دنبال عملکرد بالاتر و قابلیت انجام کارهای مرتبط با صنعت و ساختمان سازی هستند، مناسب است.

نکته قابل تاملی وجود دارد که باید در نظر گرفت. زمانی که از دریل شارژی استفاده طولانی مدت می کنید، وجود یک باتری یدک بسیار کارآمد خواهد بود.

در نظر بگیرید که مشغول کار هستید و ناگهان شارژ باتری تمام می شود. این باتری هر اندازه که هم سریع شارژ شود، باز باید زمانی را منتظر بمانید. بدتر از آن، ممکن است اصلاً منبع برقی برای شارژ باتری دریل وجود نداشته باشد. در این هنگام است که ارزش یک باتری یدک آشکار می شود.

بسیاری از انواع دریل های شارژی آروا با درنظر گرفتن همین احتمالات، دارای دو عدد باتری هستند تا کاربران با خیالی آسوده مشغول به دریل کاری شوند.

مشکلات شارژ نشدن باتری دریل شارژی ممکن است به دلایل گوناگونی باشد، که در زیر به صورت خلاصه ذکر شده اند:

 1. عدم قرارگیری صحیح باتری در شارژر: باتری به درستی سرجای خود قرار نمی گیرد و چراغ شارژ روشن نمی شود.

راه حل: پین های باتری را بررسی کنید و از عدم آسیب دیدگی و نبود مواد خارجی میان پین ها اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که پین ها به درستی به شارژر متصل شده اند.

 1. عدم اتصال شارژر به برق: ممکن است شارژر به برق وصل نباشد و چراغ نشانگر جاگذاری باتری روشن نشود.

راه حل: وضعیت کابل برق را بررسی کنید و از اتصال شارژر به منبع تغذیه مطمئن شوید.

 1. دمای بسیار بالا یا پایین محیط:

باتری ها در دمای بسیار بالا یا بسیار پایین شارژ نخواهند شد.

راه حل: شارژ در دمای مناسب (۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) انجام شود.

 1. خوابیدگی باتریعلت کار نکردن دریل شارژی می تواند خوابیدگی باتری باشد. یعنی باتری به طور کامل خوابیده و نیاز به راه اندازی مجدد دارد.

راه حل: از یک باتری اضافی یا منبع ولتاژ و جریان کنترل شده استفاده کنید تا باتری خوابیده را راه اندازی مجدد کرده و سپس آنرا به شارژر وصل کنید. به این ترتیب علت ضعیف شدن دریل شارژی را برطرف کرده اید.Top of Form

 1. شرایط بد محیطی: شارژ باتری در شرایط بد محیطی انجام می شود که می تواند به عمر و کارایی باتری آسیب بزند.

راه حل: باتری را در دمای مناسب و دور از عوامل مخرب محیطی مانند شعله آتش قرار داده و در محیطی که گازها تجمع نمی یابند شارژ کنید.

 1. اتصال کوتاه: ذرات فلزی و چوبی کوچکی ممکن است وارد شارژر یا باتری شوند که می تواند باعث اتصال کوتاه درون مدار شود، این اتصال کوتاه، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

 راه حل: قبل از استفاده، شارژر را کاملاً تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ گرد و غبار یا ذرات فلزی در محیط آن وجود ندارد. اگر لازم باشد از جاروبرقی یا آهنربا استفاده کنید تا همه ذرات حذف شود.

شارژ اولیه باتری دریل شارژی چقدر باید باشد؟

باتری های دریل شارژی از نوع لیتیوم-یون، در مقابل باتری های قدیمی تر که نیاز به یک دوره شارژ اولیه داشتند، متفاوت هستند.

ساختار باتری های لیتیوم-یون به گونه ای است که نیازی به شارژ اولیه ندارند، به این معنی که هنگام استفاده از باتری جدید برای اولین بار، شما نیازی به یک دوره شارژ طولانی ندارید. به عبارت دیگر، شما می توانید باتری را برای شارژ اولیه به مدت زمان معمولی که نیاز است، به شارژر وصل کنید.

وقتی باتری به میزان ۱۰۰ درصد شارژ شد، می توانید شارژ کردن آن را متوقف کنید، بدون نیاز به انجام یک شارژ اضافی یا شارژ اولیه خاص. این ویژگی از باتری های لیتیوم-یون باعث سهولت بیشتر در استفاده از این نوع باتری ها می شود.

شما به روش های مختلفی می توانید باتری دریل شارژی را تست کنید. در زیر به دو روش متداول می پردازیم:

استفاده از ولت متر برای شتخیص شارژ باتری

با استفاده از این روش، می توان دقیق ترین نتایج را بدست آورد. ابتدا باتری را با استفاده از یک شارژر باتری به طور کامل شارژ کنید و سپس با استفاده از ولت متر بررسی کنید که آیا باتری هنوز شارژ دارد یا خیر.

شوک دادن به باتری دریل شارژی

اصولا دو روش مناسب برای شوک دادن به باتری وجود دارد:

 • منجمد کردن
 • شوک الکتریکی با ولتاژ بالا

در ادامه به توضیح این دو روش می پردازیم.

منجمد کردن و در یخچال گذاشتن باتری:

 • مناسب برای باتری های نیکل متال هیدرید یا نیکل کادمیومی، نه باتری های لیتیومی.
 • باتری را از دستگاه خارج کرده و در یخچال قرار دهید. سپس بعد از حدود ۱۰ ساعت، باتری را خارج کرده و قبل از استفاده مجدد در دمای اتاق به آرامی گرمش کنید.

شوک الکتریکی با استفاده از ولتاژ بالا:

 • برای باتری های لیتیومی مناسب است.
 • نیاز به سیم های مناسب، گیره سوسماری و منبع تغذیه یا شارژر دارید.
 • با اتصال قطب مثبت و منفی باتری به منبع تغذیه با ولتاژ بالا (مانند ۶ یا ۷ ولت برای باتری ۳.۶ الی ۴.۲ ولت)، باتری را زنده کرده و مجدداً قابل استفاده می کنید.

علت شارژ نشدن باتری دریل شارژی

مشکلات شارژ نشدن باتری دریل شارژی ممکن است به دلایل گوناگونی باشد، که در زیر به صورت خلاصه ذکر شده اند:

 1. عدم قرارگیری صحیح باتری در شارژر: باتری به درستی سرجای خود قرار نمی گیرد و چراغ شارژ روشن نمی شود.

راه حل: پین های باتری را بررسی کنید و از عدم آسیب دیدگی و نبود مواد خارجی میان پین ها اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که پین ها به درستی به شارژر متصل شده اند.

 1. عدم اتصال شارژر به برق: ممکن است شارژر به برق وصل نباشد و چراغ نشانگر جاگذاری باتری روشن نشود.

راه حل: وضعیت کابل برق را بررسی کنید و از اتصال شارژر به منبع تغذیه مطمئن شوید.

 1. دمای بسیار بالا یا پایین محیط:

باتری ها در دمای بسیار بالا یا بسیار پایین شارژ نخواهند شد.

راه حل: شارژ در دمای مناسب (۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) انجام شود.

 1. خوابیدگی باتریعلت کار نکردن دریل شارژی می تواند خوابیدگی باتری باشد. یعنی باتری به طور کامل خوابیده و نیاز به راه اندازی مجدد دارد.

راه حل: از یک باتری اضافی یا منبع ولتاژ و جریان کنترل شده استفاده کنید تا باتری خوابیده را راه اندازی مجدد کرده و سپس آنرا به شارژر وصل کنید. به این ترتیب علت ضعیف شدن دریل شارژی را برطرف کرده اید.Top of Form

 1. شرایط بد محیطی: شارژ باتری در شرایط بد محیطی انجام می شود که می تواند به عمر و کارایی باتری آسیب بزند.

راه حل: باتری را در دمای مناسب و دور از عوامل مخرب محیطی مانند شعله آتش قرار داده و در محیطی که گازها تجمع نمی یابند شارژ کنید.

 1. اتصال کوتاه: ذرات فلزی و چوبی کوچکی ممکن است وارد شارژر یا باتری شوند که می تواند باعث اتصال کوتاه درون مدار شود، این اتصال کوتاه، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

 راه حل: قبل از استفاده، شارژر را کاملاً تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ گرد و غبار یا ذرات فلزی در محیط آن وجود ندارد. اگر لازم باشد از جاروبرقی یا آهنربا استفاده کنید تا همه ذرات حذف شود.

تست باتری با استفاده از ولت‌متر

برای اطمینان از عملکرد درست باتری‌ها، ولت‌متر یکی از ابزارهای مؤثر و دقیق است. در زیر چگونگی تست باتری با استفاده از ولت‌متر را مرور می‌کنیم:

مرحله ۱:

باتری یا باتری‌ها را با استفاده از یک شارژر مناسب به کامل شارژ برسانید. برخی شارژرها با چراغ‌ها یا نمادهای ویژه نشان‌دهنده شارژ کامل باتری هستند که دربالا توضیح دادیم.

مرحله ۲:

 ولت‌متر را روی حالت DCV قرار دهید و محدوده ولتاژ را بر روی ۲۰V یا بالاتر تنظیم کنید. سپس نوک‌های ولت‌متر را به ترمینال‌های مثبت و منفی باتری وصل کنید. این اتصالات باید با دقت انجام شود.

مرحله ۴:

وضعیت ولتاژ را بر روی صفحه‌ی نمایش ولت‌متر مشاهده کنید. برای باتری‌هایی با ولتاژ ۱.۵V (مانند AA یا AAA)، مقدار خوانده شده حدود ۱.۳ تا ۱.۵ ولت باید باشد تا باتری به خوبی کار کند.

مرحله ۵:

اگر ولتاژ باتری در محدوده‌ی معقول قرار دارد، این نشان‌دهنده سلامت باتری است اما درصورتیکه ولتاژ نسبت به مقادیر استاندارد یا ولتاژ خیلی کم نشان داده شد، باید باتری را تعویض کنید.

باطری اضافی و یدک

وجود یک باطری یدک و اضافی از مزیت هایی است که هنگام خرید می تواند گزینه خوبی باشد. وجود باتری اضافه در دریل این امکان را به کاربر می دهد که بدون هیچ دغدغه ای و به مدت طولانی با دریل شارژی کار کند.آروا همراه دریل های شارژی خود یک باطری یدک و اضافه هم ارائه می کند. وجود باطری پیچگوشتی شارژی همیشه خیال کاربر را راحت می کند.