انواع سه نظام دریل چیست ؟

دریل یکی از ابزار های مفید و پر کاربرد در صنعت و هر خانه‌ایی است که یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن، سه نظام می باشد. در واقع سه نظام یک رابط بین دریل و مته می باشد. که دارای ۲ نوع آچار خور (دستی) و اتوماتیک (خودکار) است. در ادامه انواع سه نظام دریل، کاربرد و کارکرد آن را بیان می کنیم.

سه نظام قطعه ای فلزی است که از آن برای نگه داشتن مته و قطعه هایی مشابه با آن استفاده می شود. سه نظام در اصل یه رابط میان ابزار و مته است. این قطعه انواع و مدل های مختلفی دارد و با توجه به ابزاری که با آن کار می کنیم متفاوت است. سه نظام دریل یکی از انواع سه نظام است که کاربرد گسترده ای دارد و اکثرا سه نظام را برای دریل می شناسیم. اما با توجه به اینکه این قطعه انواع متفاوتی دارد در ادامه به توضیح سه نظام و کاربرد های آن به خصوص در دریل شارژی می پردازیم.

سه نظام دریل چطور کار می‌کند ؟

گیره‌ها با توجه به اندازه ظرفیتشان، از هم باز می‌شوند و مته درون آن قرار می‌گیرد. بعد از اینکه گیره‌ها بسته شد، مته در جای خود محکم می‌شود و برای شروع کار آماده است. در صورتی که جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخد فک‌ها به حالت موازی جمع می‌شوند و مته در وسط سه نظام دریل قرار می‌ گیرد و اگر در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید گیره‌ها از هم باز شده و مته آزاد می‌شود.

سه نظام دریل چیست ?

ظرفیت و اندازه سه نظام دریل به چه معنی است؟

به طور کلی اندازه قطر مته ای که درون سه نظام قرار می گیرد و حداکثر میزان باز شدن گیره‌ها را ظرفیت سه نظام می گویند. ساق مته‌ها به دو شکل ۶ ضلعی و ۴ ضلعی نیز تولید می‌شود ولی به هر صورت باید طول قطری که به صورت دایره‌ای شکل است اندازه گیری شود.

دانستن سایز و ظرفیت مته در زمان انتخاب آن اهمیت بالایی دارد. اندازه مته و ظرفیت سه نظام باید متناسب باشد به دلیل اینکه سه نظام بتواند مته را محکم در جای خود نگه دارد.

سه نظام دستی

نام دیگر سه نظام دستی ، سه نظام آچارخور است. علت نام گذاری سه نظام دستی به سه نظام آچار خور این است که زمانی که مته را درون آن قرارمی دهیم برای باز و بسته کردن سه نظام نیاز به آچار مخصوص داریم که به آن آچار سه نظام می گوییم.

 سه نظام دریل دستی

چه سایزی از سه نظام دریل مناسب است؟

کافی است برای انتخاب کردن یک سه نظام با سایز مناسب از اصول ساده ای اطلاع داشته باشید. قبل از انتخاب سایز سه نظام دستی به اندازه آچار سه نظام باید توجه کنید. کلا دو مدل آچار سه نظام پرکاربرد داریم ۱۰ میلیمتری و ۱۳ میلیمتری، که هرچه سایز مته بزرگ تر شود که سوراخ بزرگتری ایجاد کنیم باید متقابلا از یک آچار سه نظام بزرگتر استفاده کنیم.

مثلا زمانی که می خواهید یک سوراخ بزرگتر ایجاد کنید و نیاز به یک آچار سه نظام ۲۰ میلیمتری دارید اما این سایز آچار سه نظام دریل وجود ندارد، می‌توانید نوع دریل خود را عوض کنید و از آچارهای سه نظام SDS که اتوماتیک هستند؛ کمک بگیرید.

آچار سه نظام چیست ؟

یکی از انواع آچار ها است که از آن برای باز و بسته کردن سه نظام استفاده می شود. این آچار برای دستگاه هایی است که سه نظام آنها دستی است. مکانیزم کار با این آچار به صورتی است که هنگان چرخاندن آن فک های سه نظام باز و جمع می شوند.

نحوه اندازه‌گیری‌ انواع آچار سه نظام چگونه است ؟

اگر نیاز به خرید مجدد آچار سه نظام داشتید باید بتوانید سایز سه نظام دریل را مشخص کنید. اصول این کار در چند مرحله انجام می‌شود:

 1. معمولاً در دفترچه راهنمای آن مشخصات آچار سه نظام نوشته شده است. اما اگر دفترچه در دسترس نبود روی بدنه دریل اطلاعاتی حک شده که می‌توانید از آن استفاده کنید.
 2. شما می‌توانید قطر دایره شکل روی سه نظام که مخصوص قرار گرفتن آچار می‌باشد را اندازه بگیرید. برای اینکه بتوانید دقیق اندازه‌گیری کنید از وسیله‌ای به نام کولیس استفاده کنید.
 3. سایز سوراخ سه نظام و اندازه مته مورد نظر را یادداشت کرده و با مراجعه به هر فروشگاهی که لوازم صنعتی می‌فروشند، شما می‌توانید آچار مورد نظر خود را تهیه نمایید.

سه نظام اتومات

نکات انتخاب آچار سه نظام

برای اینکه بتوانید یک آچار سه نظام را انتخاب کنید باید اندازه، دوام و جنس به کار رفته در آن را خوب بشناسید. اندازه یک آچار تاثیر بسیاری در کاربرد آن دارد. به عنوان مثال یک آچار سه نظام سایز ۸/۳ اینچی قوی نیست و کاربرد زیادی ندارد. برای پروژهای صنعتی و سنگین از سایز ۲/۱ اینچ استفاده می‌شود.

سایز آچار سه نظام روی دریل‌های قوی نوشته می‌شود. در نتیجه اگر یک دریل قوی لازم دارید باید یک آچار سه نظام ۲/۱ انتخاب کنید.

مواد سازنده انواع آچار سه نظام هم حائز اهمیت است. از پلاستیک یا فلز در ساخت سه نظام دریل استفاده می‌شود و گاها از هر دوی این مواد نیز با هم در ساخت آچار سه نظام استفاده می‌شود. جنس پلاستیکی ABS با کیفیت‌ترین انتخاب محسوب می‌شود و می‌تواند یک انتخاب خوب باشد.

نکته بعدی متریال و تعداد گیره‌های نگهدارنده سه نظام است. بیشتر تولید‌کنندگان، آچارهای سه نظام را با سه گیره روی دریل ها قرار می‌دهند. اگر یکی از گیره‌ها یا فک‌ها بشکند یا به هر دلیلی جا به جا شود احتمال این هست، که بتوانید کارهای سبک را با آن انجام دهید ولی قطعا ابزار شما ایمنی و عملکرد مفیدی نخواهد داشت. پس هنگام خرید به جنس گیره‌های آچار سه نظام خوب دقت کنید.

سه نظام اتومات چیست؟

اکثر استادکارها و کاربران حرفه‌ای توصیه می‌کنند که از سه نظام های اتومات استفاده کنید چون سه نظام بیشتر دریل‌ها اتومات هستند و می‌توانید با سرعت بیشتری مته را بدون لوازم کمکی عوض کنید.

آچار سه نظام

کار کردن با سیستم های اتومات بسیار ساده است و فقط لازم است با دست، چند دور سه نظام را بچرخانید تا گیره‌ها باز شود و مته را داخل گیره قرار دهید برای همین دریل های شارژی آروا همگی دارای سه نظام اتوماتیک هستند و در بین دریل های برقی نیز از سه نظام اتوماتیک استفاده شده است.

تفاوت سه نظام دریل و سه نظام دستگاه برش

اولین تفاوت میان سه نظام دریل و سه نظام تراش مربوط به مکانیزم آنها است. در دریل وظیفه سه نظام نگه داشتن مته و چرخاندن آن است اما در دستگاه برش جهت نگه داشتن و چرخاندن ابزار های برشی استفاده می شود. تنوع از دیگر تفاوت ها میان این دو است. دستگاه های تراش دارای طراحی های متفاوتی نسبت به دریل هستند. دیگر فرق میان سه نظام دریل و سه نظام دستگاه تراش در انواع آنها است که دریل ها دارای سه نظام دستی هم هستند.

سه نظام اتوماتیک بهتر است یا آچاری ؟

با توجه به تفاوتی که میان سه نظام اتومات و آچاری وجود دارد و کاربرد هر کدام نیز با هم تفاوت دارد این سوال پیش می آید که کدام یک از این سه نظام ها بهتر است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مناسب با کاربرد آنها این مزیت تعیین می شود. برای مثال در مصارف خانگی برای استفاده از دریل بیشتر به سراغ سه نظام های آچاری می رویم و در کارهای صنعتی و بزرگ از سه نظام های اتومات استفاده می کنیم. به همین خاطر نوع کار و کاربرد سه نظام و موارد استفاده از آن تعیین کننده است.

اما در حالت کلی با توجه به کارکرد راحت و آسان با سه نظام اتومات می توان گفت سه نظام اتومات بهتر است.

تفاوت سه نظام و چهار نظام

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت این دو قطعه مربوط به تعداد فک های آنها است. از متداول ترین و پر کاربرد ترین استفاده های سه نظام در دریل است که به وسیله آن می توان قطعه را نگه داشت، اما چهار نظام در دستگاه های تراش استفاده دارد و بر خلاف سه نظام که سه فک دارد این قطعه دارای چهار فک است. البته این نکته را نیز باید یادآور شویم که در دستگاه های تراش نیز سه نظام وجود دارد.

سه نظام دستگاه تراش

این ابزار در واقع قطعه ای است که بر روی دستگاه فرز نصب می شود و از آن برای نگه داشتن و چرخیدن ابزار های برشی استفاده می شود. این سه نظام ها جنس بسیار محکم و مقاومی از فلز فولاد دارند. سه نظام های دستگاه برش مدل های مختلفی دارند. این سه نظام در بازار به نام سه نظام تراشکاری نیز شناخته می شود و از عمده کاربرد های آن در دستگاه سی ان سی می باشد. در ادامه سه نظام های دستگاه تراش را بررسی میکنیم:

 • سه نظام پنوماتیک: این سه نظام بر روی دستگاه برش لوله و قطعات شبیه به آن نصب و استفاده می شود و از کاربرد های آن می توان به استفاده در صنعت نفت و گاز اشاره کرد.
 • سه نظام ترکیبی: در این سه نظام از یک حرکت ترکیبی برای نگه داشتن قطعه درون فک استفاده می شود. هنگام حرکت یک قسمت به شکل همزمان حرکت می کند و حرکت قسمت دیگر آن در فک ها مستقل است.
 • سه نظام مغناطیسی: این سه نظام در دستگاه هایی برای برش های نازک استفاده می شود. در این سه نظام از یک آهن ربا استفاده شده است تا خصوصیت مغناطیسی داشته باشد و قطعه را درون خود نگه دارد. مکانیزم حرکت در این سه نظام به وسیله نیروی الکترو مغناطیس انجام می شود.
 • سه نظام هیدرولیکی: سه نظام هیدرولیکی قطعه ای است که از آن برای نگه داشتن و هدایت کردن استفاده می شود. حرکت این قطعه به وسیله نیروی هیدرولیکی انجام می شود و به صورت شعاعی انجام می شود.

اجزاء سه نظام تراش

 1. پارچه: به فک های نگهدارنده سه نظام گفته می شود.
 2. حلزونی: چرخ دنده های سه نظام که در زمان چرخش باز و بسته می شوند.
 3. قرقری: این بخش هم نوعی چرخ دنده مخروطی است. چرخ دنده قرقری با چرخ دنده حلزونی هنگام چرخش درگیر می شود.
 4. پوسته: پوسته سه نظام تراشکاری اجزاء را به یکدیگر متصل می کند

سه نظام مینی فرز

این قطعه در واقع قسمتی است که روی مینی فرز و فرز ها نصب می شود و به وسیله آن می توان ابزارآلات برشی را محکم نگه داشت و باعث چرخش آن جهت برش شد.

سه نظام فرز انگشتی

سه نظام فرز انگشتی از از انواع سه نظام است. از این قطعه برای نصب روی فرز انگشتی و ساب استفاده می شود که در واقع برای نگه داشتن صفحه و ابزار مشابه است. این سه نظام به صورت آچاری است و می شود برای روی آن مته برای سوراخکاری نیز نصب کرد.

سه نظام اور فرز

در واقع می توان گفت که سه نظام در اور فرز همان کولِت است. کولت یه ابزار نگه دارنده است که از آن در اور فرز ها استفاده می شود. این ابزار در اصل و به لحاظ کارایی شبیه به سه نظام است ولی مکانیزم کار در آنها با هم فرق دارد. تفاوت اصلی در این است که در کولت یک قسمت منعطف است که با بسته شدن دهانه آن جمع می شود و تیغه فرز را محکم در خود نگه می دارد.

سه نظام مینیاتوری

یکی از انواع سه نظام، سه نظام مینیاتوری است. این سه نظام ابعاد بسیار کوچکی نسبت به دیگر سه نظام ها دارند. از این قطعه در آرمیچر استفاده می شود و در واقع می توان گفت که سه نظام مینیاتوری بر روی آرمیچر ها نصب می شود. اصطلاحا به سه نظام های مینیاتوری سه نظام کوچک نیز گفته می شود.

سه نظام SDS

سه نظام در واقع سیستم قلم گیر است. از این سیستم در دریل ها و چکش تخریب استفاده می شود. این سیستم ،قلم گیر یا اصطلاحا سه نظام مته و قلم را در خود نگه می دارد تا بتوان عملیات تخریب و سوراخکاری را به راحتی انجام داد. سیستم قلم گیر SDS در سه مدل چهار گوش، پنج گوش و شش شیار وجود دارد و با توجه به وزن دستگاه و قدرت و توان موتور در دستگاه استفاده می شوند. به عنوان نکته می توان اشاره کرد که سیستم قلم گیر با سه نظام متفاوت است اما با توجه به شباهتی که با یکدیگر دارند و هر دو به عنوان قطعه ای که مته و قلم را نگه می دارند به سیستم قلم گیر، سه نظام نیز گفته می شود.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی