دریل کاری روی فلزات و مهم‌ترین نکات مراقبتی آن

دریل کاری روی فلزات همیشه در نظر افرادی که تازه‌کار هستند، یک کار سخت و مشکل است. به‌ طور کلی، انتخاب صحیح ابزار برای به دست آوردن یک نتیجه‌ی نهایی و تمیز، مثل حفاری در فلزات از اهمیت زیادی برخوردار است. با این‌حال، اگر روزی نیاز داشتید که یک سوراخ روی فلز ایجاد کنید و انجام آن را  ضروری می‌دیدید، نیازی نیست این کار را به یک متخصص بسپارید. تا زمانی که ابزار مناسب در دسترس شما وجود داشته باشد، خودتان از پس آن برخواهید آمد. اما چه نکاتی در انجام دریل کاری فلز باید در نظر گرفته شود؟ برای پاسخ به این سوال تا پایان همراه ما بمانید.

  • ابزار برقی مورد نیاز برای دریل کاری روی فلزات چیست؟
  • مهم‌ترین نکاتی که باید در دریل کاری روی فلزات بدانید.
  • نکات ایمنی و مراقبتی دریل کاری روی فلزات کدام است؟
  • جمع‌بندی

ابزار برقی مورد نیاز برای دریل کاری روی فلزات چیست؟

شاید پس از شنیدن این سوال که دریل‌ کاری روی فلزات چگونه باید انجام شود؛ بلافاصله در ذهن شما فکر استفاده از ابزار خاص و متفاوتی شکل بگیرد. اگر چه که دریل‌کاری روی فلز، سخت‌تر از چوب است اما برای انجام این کار نیاز به ابزار خاصی نیست. تنها مته‌ها هستند که اهمیت خود را در حفاری فلز دارند. در این قسمت با اشکال و کاربردهای مته‌ها برای استفاده در ابزار برقی آشنا خواهید شد.

انواع و کاربردهای مته فلز

مته‌های فلزی که بیت‌های HSS (مخفف High-Speed Steel) هم شناخته می‌شوند؛ از لحاظ شکل و ماده، با مته‌های مورد استفاده در سنگ و چوب کاملا متفاوت هستند. مته‌های فولاد، با سرعت بالا، دارای لبه‌های تیز در نوک‌اند که باعث بریدن فلز می‌شوند. جنس مته‌های فلزی HSS از آلیاژهای فلز سخت‌تر است و در بعضی موارد به طور قابل‌توجهی با یک‌دیگر متفاوت هستند. این مته‌ها با نا‌م‌گذاری‌های مختلف، به راحتی تشخیص داده و برای کارهای متنوع از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع مختلف مته فلز

HSS-N  یک مته با مارپیچ‌های معمولی است که برای استفاده‌ی گسترده در حفاری آهن، فولاد و فلزات غیرآهنی مناسب هستند.
HSS-H مته‌های فلزی با مارپیچ‌های کشیده، کارایی بیشتر آن‌‌ها برای فولاد یا پلاستیک سخت است.
HSS-W دارای مارپیچ‌های محکمی است که برای کار با مواد نرم مثل آلومنینوم و مس مناسب‌تر است.
HSS-E / HSS-Co  برای فلزات سخت، مانند فولاد ضد زنگ بیشترین کاربرد را دارند.

مهم‌ترین نکاتی که باید در دریل کاری روی فلزات بدانید.

همان‌طور که گفتیم دریل کاری روی فلزات برخلاف تصور بسیاری از افراد یک کار سخت و غیرقابل انجام نیست اما ظرافت‌ها و نکات مهمی دارد که رعایت و توجه به آن‌ها، شما را کمک می‌کند تا یک نتیجه‌ی خوب و تمیز به دست آورید. نکاتی که می‌تواند در این کار به شما کمک کند به شرح زیر است:

۱. تمیزکردن و رفع ضایعات کوچک ایجاد شده در فلز

از آن‌جا که لبه‌های سوراخ ایجاد شده در فلزات بسیار تیز هستند، شما باید مرتباً آن‌ها را با یک وسیله‌ی مناسب از روی کار پاک کنید و قسمت‌های برنده و زمخت روی سوراخ را هموار کنید. این به شما کمک می‌کند از آسیب‌دیدگی دست‌ها جلوگیری کنید.

۲. ایجاد سوراخ‌های متمادی در مرکز

قبل از راه‌اندازی ابزار برقی ، توصیه می‌کنیم سوراخ‌های مته مورد نظر خود را که قصد دارید بر روی فلز ایجاد کنید، با استفاده از منگنه مرکزی و چکش روی فلز مشخص کنید. این کمک می‌کند تا ابزار برقی مورد استفاده، همانند دریل کمی‌ سریع‌تر کار کند، سوراخ‌های مته دقیق‌تر شوند و همچنین حفاری را آسان می‌کند. شرکت تولیدی بازارگانی آروا، ابزارآلات برقی مختلفی از جمله‌ دریل شارژی، در مدل‌های مختلف تولید می‌کند که به راحتی می‌توانید با انتخاب و تهیه‌ی آن‌ها و همچنین استفاده از مته‌های مناسب، دریل کاری روی فلزات را انجام دهید.

۳. سرعت مناسب

پایین آوردن سرعت هنگام حفاری بسیار مهم است. حفاری فلزات به نسبت حفاری در چوب، به میزان قابل توجهی آهسته و با سرعت کم و پایین انجام می‌شود. برای مثال شما در ۱۸۰۰ دور دقیقه، به راحتی یک سوراخ به قطر ۸ میلی‌متر در چوب بلوط ایجاد می‌کنید، در حالی که برای حفاری در فولاد ضدزنگ یا سایر فلزات؛ تنها در ۵۶۰ دور دقیقه می‌توانید این کار را انجام دهید.

۴. مراقب تراشه‎های فلزی باشید

هنگام استفاده از ابزار برقی بر روی فلز، تراشه‌های تیز و خطرناکی از آن خارج می‌شود. اگر تراشه‌ها خیلی بزرگ باشند، به دلیل عملکرد گریز از مرکز، به بیرون پرتاب می‌شوند. هنگام حفاری، برای مدتی فشار را از روی محل دریل کاری روی فلزات بگیرید. این کار باعث می‌شود تراشه‌ها متوقف شوند و به شکل خطرناکی پرتاب نشوند.

۵. پیش سوراخ کردن برای سوراخ‌های بزرگ‌تر

اگر می خواهید سوراخ‌های بزرگی را حفر کنید، بهتر است ابتدا یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. مته‌های با قطر زیاد دریل وقتی وارد مواد شوند، سریعاً رانده می‌شوند. سوراخ کوچک‌تر باعث می‌شود این اتفاق رخ ندهد و در عین حال، تنش‌های متاثر از دما را هم می‌گیرد.

۶. مته استپ (Step)

سوراخ‌های بزرگ بهتر است با استفاده از مته استپ ایجاد شوند. مته استپ یک مته مخروطی با سطح متفاوت برای قطرهای مختلف است. می‌توانید با استفاده از آن، قطر سوراخ را تا عمق مورد نظر حفر کنید.

۷. استفاده از روغن برش

اگر قطعه کار فلزی که در آن حفاری می‌کنید ضخامت بیشتری از یک صفحه دارد، بدون شک باید محل حفاری را با روغن برش چرب کنید. روغن برش هم قطعه کار و هم سوراخ را خنک می‌کند.

نکات ایمنی و مراقبتی دریل کاری روی فلزات کدام است؟

در استفاده از ابزار آلات برقی و دریل کاری روی فلزات، قوانین مشابهی دیده می‌شود که تاکید آن‌ها بر حفظ ایمنی و مراقبت از سلامت فردی است که اقدام به انجام کار می‌کند. نکات ایمنی و مراقبتی این کار به شرح زیر است:

  1. فلز نباید در دست شما باشد. باید در حین کار محکم و با اطمینان در محل انجام دریل‌کاری یا حفاری، متصل شده باشند.
  2. هنگام کار با فلز، عینک ایمنی اجباری است، زیرا پرتاپ تراشه‌های فلزی غیرقابل اجتناب است.
  3. هنگام حفاری از دستکش استفاده نکنید زیرا که احتمال گیر افتادن دستکش وجود دارد و خطر آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد.
  4. در حین حفاری تراشه‌ها را بردارید.
  5. اگر می‌خواهید تراشه‌ها را بردارید‌، ابتدا دریل را خارج کنید و سپس تراشه‌ها را با احتیاط بردارید. لطفا توجه داشته باشید که تراشه‌ها می‌توانند گرم و تیز باشند؛ پس با دقت این کار را انجام دهید.
دریل شارژی

جمع‌بندی

با هم در این مقاله به بررسی دریل کاری روی فلزات پرداختیم و دانستیم که این کار، بر خلاف تصور سخت و غیرقابل انجامی که از آن وجود دارد، حتی می‌تواند توسط افراد غیر متخصص هم صورت بگیرد. اما لازمه‌ی آن شناخت مته‌ها و ابزارآلات مختلفی است که برای این کار در اختیار افراد قرار گرفته. همچنین رعایت نکات ایمنی مهمی که نه تنها در کار با دریل باید به آن توجه شود، بلکه در تمامی کارهای فنی، توجه به نکات ایمنی که در راستای حفظ سلامت انسان از خطر است؛ ضروری است.