تفاوت میخکوب و منگنه کوب چیست؟

میخکوب و منگنه کوب ها یکی از انواع ابزار های بادی هستند که، کاربرد های مختلفی در صنایع چوبی و موارد مشابه دارند. از این ابزار ها برای چسباندن و اتصال قطعات چوبی استفاده می شود. این ابزار ها از متداول ترین و پرکاربرد ترین ابزار هایی هستند که از آنها برای ساخت مبلمان، رویه کوبی، ساخت سایل دکودی چوبی و دکوراتیو و … استفاده می شود. در یک نگاه کلی این دو ابزار عملکردی مشابه دارند و وظیفه هر دو اتصال و چسباندن قطعات چوبی است. اما در کل این دو ابزار با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله تفاوت میخکوب و منگنه کوب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. و اینکه این دو ابزار چه شباهت هایی با هم دارند.

برای بررسی دقیق در این مورد ابتدا میخکوب و منگنه کوب را تعریف کرده، سپس فرق میخکوب و منگنه کوب را با توجه به کارکرد و موارد استفاده هر کدام از آنها توضیح خواهیم داد.

میخکوب چیست ؟

فرق میخکوب و منگنه کوب

میخکوب ها یکی از انواع ابزار های بادی هستند که از آنها برای استفاده در مواردی که نیاز به اتصال قطعات چوبی به وسیله میخ است، استفاده می شود. این ابزار قدرت خود را از طریق هوای فشرده تامین می کنند که این هوا نیز توسط یک کمپرسور به وجود می آید. میخکوب ها انواع مختلفی دارند که این دسته بندی بر اساس انواع میخ ها در شکل و اندازه های متفاوت است. کاربرد اصلی میخکوب ها بیشتر در صنایع چوبی است، اما بنا به نیاز و قدرت میخکوب ها می توان از آنها در صنایع دیگری نیز استفاده کرد. این ابزار با توجه به مکانیزمی که دارند هنگام کار از طریق تنفگ ،میخ را پرتاب می کنند و باعث اتصال در قطعات می شوند. با توجه به سرعت و دقت بسیار بالایی که این ابزار دارند جایگزین چکش ها شده و در زمان کمی می توان حجم زیادی کار را انجام داد.

منگنه کوب چیست ؟

منگنه کوب یکی از انواع ابزار های بادی است. از این ابزار در صنایع چوبی و نجاری ها و به منظور محکم کردن و یا چسباندن دو قطعه استفاده می شود. در این ابزار قدرت از طریق هوای فشرده تامین می شود و از لحاظ مکانیزم راه اندازی شبیه به میخکوب می باشند. در این ابزار مکانیزم کارکرد به این صورت است که مگنه ها از طریق یک تفنگ و با قدرت فشار باد پرتاب می شود و به راحتی اتصال منگنه ای را به وجود می آورد. از این ابزار می توان برای چسباندن روکش ها در صنعت مبلمان و موارد مشابه استفاده کرد. مگنه کوب ها نیز بنا به کارکرد مدل های مختلفی دارند.

بر حسب نوع کار کرد، منگنه کوب ها به ۳ نوع مختلف تقسیم می شوند:

  1. نوع دستی یا manual
  2. منگنه کوب برقی
  3. منگنه کوب بادی

در نوع دستی منگنه با کمک فشار و نیرویی که از طرف دست انسان بر آن وارد می شود. بر سطح مورد نظر کوبیده شود.

میخکوب و منگنه کوب

اما برسیم به تفاوت بین میخکوب و منگنه کوب :

تفاوت میخکوب و منگنه کوب :

یکی از اشتباهات رایج این است که میخکوب و منگنه کوب را با یکدیگر اشتباه می گیریم. در صورتی که اینگونه نیست و این دو ابزار با یگدیگر فرق دارند. تفاوت میخکوب و منگنه کوب در یک نگاه کلی با توجه به نوع کارکرد هر کدام از آنها است. از میخکوب ها بیشتر در صنایع چوبی از جمله نجاری ها استفاده می شود در حالی که بیشترین استفاده منگنه کوب ها در صنعت مبلمان سازی و رویه کوبی مبلمان و صندلی ها است.

از دیگر تفاوت میخکوب و منگنه کوب در اندازه و سایز آنها است. با توجه به اینکه میخ ها قطر بزرگتری نسبت به منگنه دارند و سوراخ های بزرگتری را ایجاد می کنند، میخکوب ها اندازه بزرگتری نسبت به منگنه کوب ها دارند. علاوه بر این می توان به سرعت میخ کوب نسبت به منگنه کوب اشاره کرد که میخکوب ها سرعت بالاتری دارند و اینکه وزن میخکوب ها نیز نسبت به منگنه کوب ها سبک تر است. یکی دیگر از عمده تفاوت هایی که میان منگنه کوب و میخکوب وجود دارد این است که برای راه اندازی و استفاده میخکوب نیاز به روغن است، اما منگنه کوب را می توان با استفاده از فشار هوا راه اندازی و استفاده کرد.

شباهت میخکوب و منگنه کوب

با توجه به اینکه فرق میخکوب و منگنه کوب را بیان کردیم در اینجا می خواهیم به شباهت های موجود بین این دو ابزار بپردازیم. یکی از شباهت های اصلی میان این دو ابزار مکانزیم راه اندازی آنها و استفاده از هوای فشرده برای کار کردن است. عملکرد این دو ابزار شبیه به یکدیگر است و از آنها برای اتصال و چسباندن قطعات چوبی استفاده می شود. و در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. میخکوب ها و منگنه کوب ها از ابزار های مهم در صنایع چوبی هستند.

با توجه به رشد سریع تکنولوژی و نیاز به ابزار آلات پیشرفته و مدرن در صنایع، میخکوب ها و منگنه کوب  ها یکی از انواع ابزارآلاتی هستند که کار کردن با آنها سرعت و دقت در انجام کارها را بالا می برند.