تفاوت کارواش دینامی و ذغالی

موتورهای دینامی و ذغالی هر دو قدرت کافی برای شستشوی کامل سطوح ساده را فراهم می کنند، اما تفاوت های اساسی بین این دو ابزار‌های برقی نقش اساسی در انتخاب شما برای خرید کارواش خانگی دارد. تفاوت های جزئی در طراحی این دو موتور تاثیر بسیار مهمی در پاسخ به نیاز‌های شخصی شما در خرید آن خواهد گذاشت.

برای افرادی که به طور مکرر مشغول شست و شوی سطوحی مانند پاسیو و حیاط و یا خودرو خود هستند، یک موتور دینامی می‌تواند بهترین گزینه برای شست و شوی کامل و دقیق باشد، اما اندازه و وزن این نوع موتور، تحرک آن را تا حد زیادی محدود می کند. موتورهای ذغالی جمع و جورتر و قابل حمل‌تر هستند، اما این نوع فاقد راندمانی هستند که در موتورهای دینامی دریافت می‌کنید.

تصمیم گیری اینکه کدام موتور برای شما بهترین گزینه است، به درک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی و میزان استفاده شما از آن و مقدار هزینه‌ای که شما برای کارواش خانگی درنظر گرفته‌اید بستگی دارد. ما در این مقاله به بررسی دقیق تفاوت کارواش دینامی و ذغالی به شما کمک می کنیم تا مناسترین انتخاب با توجه به نوع مصرف خود داشته باشید.

اصلی‌ترین تفاوت کارواش دینامی و ذغالی

به طور معمول، یک کارواش دینامی دارای ویژگی های زیر است:

 • راندمان مصرف برق با کیفیت بالاتر که می تواند در کم کردن هزینه قبض برق شما بسیار تاثیرگذار باشد
 • طراحی سنگین تر برای افزایش پایداری
 • طول عمر بیشتر
 • استاندارد شده توسط  NEMA(انجمن ملی تولیدکنندگان موتور‌های برقی)

ویژگی طول عمر زیاد، یکی از تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است که برای کسانی که استفاده زیادی از این ابزار‌های برقی دارند بسیار مناسب و ایده‌آل هستند. طول عمر متوسط این موتورها می تواند به 15 سال یا بیشتر برسد. موتورهای دینامی استانداردهای بالایی ازجمله NEMA دارند و در صورت نیاز می توان آنها را به راحتی تعویض کرد.

طراحی سنگین‌تر به موتورهای دینامی پایداری بهتری می‌بخشد که این طراحی عملکرد تفاوت کارواش دینامی و ذغالی بسیار نرم و بی‌صداتری را برای دستگاه فراهم آورده‌است.

یک موتور یونیورسال، دارای ویژگی‌های زیر است:

 • طراحی سبک و جمع و جور که برای حمل و حرکت دادن آن مناسب است
 • موتوری سریعتر با گشتاور بالاتر
 • طول عمر قابل قبول درصورت مراقبت مناسب
 • هزینه اولیه پایینتر

طراحی سبک وزن موتور‌ ذغالی به کارواش‌خانگی شما دامنه حرکت بیشتری می دهد. این یک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است می تواند برای کاربر خانگی که نیاز به شستشوی خودرو خود و کف حیاط پشتی در همان بعد از ظهر را دارد، عالی باشد.

از لحاظ فنی، گشتاور این دستگاه بیشتر از گشتاور موتور دینامی است. یک موتور ذغالی در ابتدای استفاده به گشتاور و قدرت نهایی خود می رسد که در نتیجه، توقف و راه اندازی مجدد دستگاه به طور ناگهانی به هیچ وجه تاثیری بر کارکرد و طول عمر این نوع کارواش نخواهد داشت. در مقابل، یک موتور دینامی برای رسیدن به گشتاور بالا به زمان بیشتری نیاز دارد و نباید به طور ناگهانی متوقف شود و دوباره راه اندازی شود.

کارواش های با موتور ذغالی قطعاً در بحث هزینه اولیه برنده می شوند.

موتور کارواش دینامی و ذغالی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

موتور کارواش دینامی و ذغالی موتور کارواش دینامی و ذغالی
موتور کارواش دینامی و ذغالی

اگر انتخاب شما کارواش دینامی است، پس حتما اندازه کارواش عامل مهمی در تصمیم گیری شما است. به طور معمول، کارواش با موتور دینامی ابزار مناسبی برای استفاده از دستگاه به صورت غیر‌متحرک است.

وزن و اندازه این موتور بسیار بزرگتر است که باعث کاهش صدای تق تق و نهایتا بهبود عملکرد کارواش می شود. اما  از معایب این دستگاه  با اندازه و وزن بالای آن این است که قابیت حملی که ممکن است برای استفاده خانگی به آن نیاز داشته باشید را کاملا محدود می کند.

موتورهای یونیورسال طراحی فشرده تری دارند که باعث کاهش وزن واندازه آن می گردد. این موتور برای کارواشی که دائما در حال حرکت و جابه‌جایی است ایده آل خواهد بود. اندازه کوچکتر باعث تحرک بیشتر کارواش شما می شود، اما ممکن است ثبات و کنترل کمتری هنگام شست‌و‌شو حس کنید.

از نظر میزان سر و صدا تفاوت کارواش دینامی و ذغالی چگونه است؟

به طور کلی یک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی این است که موتورهای دینامی بسیار کم صداتر از موتورهای ذغالی هستند. طراحی سنگین یک موتور دینامی، حرکت و لرزش کارواش خانگی شما را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می دهد. یک موتور ذغالی بسیار سبک تر و متحرک تر است، اما صدای تولید شده توسط این دستگاه را بسیار بیشتر  می‌شنوید تاحدی‌که در برخی مناطق مسکونی استفاده از آنها را در ساعات خاصی از روز ممنوع کرده اند.

استفاده از تجهیزات محافظ شنوایی هنگام استفاده از هر دو دستگاه توصیه می‌شود، اما انتخاب شما باید به محیط‌ی که در آن کارواش خود استفاده کنید خلاصه می‌شود. این تفاوت کارواش دینامی و ذغالی می‌تواند گاهی برای شما ویا همسایگانتان آزاردهنده باشد، اگرچه به راحتی می‌توانید با محدود کردن ساعات استفاده از دستگاه، این مشکل را به طور کامل حل نمایید.

مزایا، معایب تفاوت کارواش دینامی و ذغالی

برای درک بهتر تفاوت کارواش دینامی و ذغالی و همچنین خرید یک کارواش‌ خانگی متناسب با نیاز‌هایمان، ابتدا باید به چند سوال مهم پاسخ دهیم:

 • میزان استفاده ما از کارواش خانگی چقدر است؟
 • چه مقدار هزینه‌ برای خرید کارواش خانگی در نظر گرفته‌ایم؟
 • میزان صدای دستگاه چقدر برای ما اهمیت دارد؟
 • چقدر قابل حمل بودن کارواش برای ما با اهمیت است؟

پاسخ به این سوالات ما را در مسیر تصمیم گیری در مورد کارواش القایی، یونیورسال و کامپکت قرار می دهد که در ادامه این مقاله با دسته‌بندی انواع کارواش خانگی و توضیح تفاوت کارواش دینامی و ذغالی انتخاب را بسیار آسان‌تر می نماید.

اندازه / وزن و قابلیت حمل یک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است

برنده: کارواش ذغالی و کارواش کامپکت

موتورهای دینامی بزرگتر، سنگین تر و در نتیجه کمتر قابل حمل هستند و موتورهای ذغالی در مقایسه  با ذغالی بسیار کوچکتر هستند.

کارواش‌های صنعتی، به ویژه مدل های گازسوز، بسیار سنگین بوده و  تا 55 پوند یا بیشترنیز وزن داشته باشند اما کارواش‌ خانگی سبک‌تر و برقی هستند که درنتیجه قدرت کمتری نیز تولید می‌کنند. با این حال، با پیشرفت‌های طراحی درموتور کارواش‌های خانگی برقی امروزی، قدرت کاملا کافی برای انجام اکثر کارهای خانگی و ماشین‌شویی توسط این دستگاه ها تامین می گردد.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در طول عمر موتور

برنده: القایی (ذغالی)

بدون شک دلیل استفاده از موتورهای القایی در تمام کارواش های صنعتی طول عمر بسیار بالای آنها است. دلیل این امر به این دلیل است که برای تولید برق با دور کمتری کار می کنند.

موتورهای دینامی با دور کمتری کار می کنند و به طور کلی طول عمر بیشتری نسبت به موتورهای یونیورسال دارند.

بدیهی است که این امر آن را برای کارواش‌های تجاری که اغلب برای کار‌های شست‌وشو سنگین استفاده می شوند، بی دردسر می کند. در واقع تفاوت کارواش دینامی و ذغالی این است که موتورهای دینامی برای مصارف صنعتی رایج هستند و به راحتی می توانند سال ها دوام بیاورند.

موتورهای ذغالی می توانند طول عمر مناسبی داشته باشند اما نه به اندازه یک موتور دینامی. این موتور‌ها بعد از مدتی استفاده سنگین، نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا می‌کنند. البته باید این نکته را در نظر داشت که با نگهداری مناسب، کارواش های ذغالی دوام قابل قبولی خواهند داشت. علاوه بر این، برای یک کارواش ذغالی، طول عمر به قطعات و کیفیت آن نیز بستگی دارد.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در قدرت و توان موتور

برنده: کارواش خانگی دینامی

موتورهای دینامی از هر نظر بازده بیشتری نسبت به موتورهای ذغالی (القایی) دارند زیرا به جریان کمتری برای تولید نیرو نیاز دارند. علاوه بر این، گرمای زیادی تولید نمی کنند و به همین دلیل آنها برای استفاده در کارواش‌های خانگی تجاری که نیاز به برق دارند، ایده آل هستند. طبعا، هرچه موتور کارواش خانگی بازدهی بیشتری داشته باشد، هزینه های جاری مانند هزینه آب و برق کاهش می یابد.

شست و شوی ماشین با کارواش رونیکس
کدام کارواش مناسب تر است: دینامی یا ذغالی؟

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در میزان صدای موتور

برنده: کارواش دینامی

موتورهای ذغالی با سرعت بسیار بالا کار می کنند و صدای بلندی دارند. یک ماشین شوینده فشار موتور دینامی دو برابر قدرتمندتر از یک ماشین برقی یونیورسال همچنان کم صداتر خواهد بود.

سر و صدای کارواش خانگی احتمالا در انتخاب اکثر خریداران عامل تاثیرگذاری نباشد، اما برای برخی افراد پر اهمیت است. یک کارواش دینامی در مقایسه با یک کارواش ذغالی بسیار کم صداتر است زیرا موتور دینامی فقط یک قسمت متحرک دارد به نام روتور. یک نکته مهم براش‌لس بودن موتور است که به معنای کم صدا بودن آن است.

از طرفی موتورهای ذغالی همانطور که از اسمشان پیداست، دارای ذغال هستند که دلیل اصلی صدای زیاد کارواش‌های ذغالی می‌باشد. برای مثال، یک موتور ذغالی با قدرت کمتر، صدای بیشتری از یک  کارواش موتور القایی تولید می‌کند.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در قیمت کارواش خانگی

برنده: کارواش ذغالی

موتورهای دینامی بسیار گرانتر از موتورهای ذغالی هستند. آنها به فلزات بیشتری مانند مس، فولاد و آلومینیوم نیاز دارند. قیمت یک موتور ذغالی معمولی 2000 وات یک دهم یک موتور دینامی با همان قدرت از همان کارخانه است.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در هزینه به این صورت است که موتورهای ذغالی ارزان هستند و بیشتر در ابزارهای برقی کوچک استفاده می شوند. همچنین آنها هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض نیاز ندارند. در نتیجه بدیهی است که این مدل نیز قیمت به مراتب کمتری نسبت به نوع دیگر خواهد داشت.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در سرعت و گشتاور موتور

برنده: کارواش موتور ذغالی

اگر بخواهیم سرعت این دو نوع موتور را مقایسه کنیم، موتور دینامی به مراتب کندتر است. البته باید توجه داشت که سرعت موتور نباید نقش زیادی در تصمیم گیری برای انتخاب کارواش خانگی داشته باشد. موتورهای ذغالی در این مورد موتورهای دینامی را کاملا شکست می دهند زیرا در هنگام شروع کار دارای گشتاور بالایی هستند. از طرف دیگر موتورهای دینامی گشتاور راه اندازی کندتری دارند که البته هنگامی که شروع به حرکت می کند، این گشتاور بهبود می یابد. توجه داشته باشید که کارواش‌ دینامی نباید به طور مکرر متوقف و دوباره روشن شود.

استاندارد سازی شده

برنده: کارواش موتور القایی

این مورد یکی دیگر از تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است زیرا موتورهای دینامی توسط NEMA استاندارد شده اند واز آنجایی که این ویژگی را دارند، جایگزینی آنها به مراتب آسان‌تر است.

در مقابل موتورهای ذغالی هیچ استانداردی ندارند و اگر قادر به یافتن موتوری که مخصوص همان برند کارواش خانگی شما ساخته شده باشد نباشید، تعویض آن با موتور دیگری این تفاوت کارواش دینامی و ذغالی بسیار مهم می‌شود.

تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در یک کلام

به طور کلی، موتورهای دینامی بهترین گزینه برای مصرف کنندگانی هستند که به دنبال دستگاهی با عمر طولانی با راندمان توان بالا هستند. با این حال، باید هزینه اولیه بالا و وزن بالاتر دستگاه را در نظر داشته باشند. کارواش موتور ذغالی وزن کمتر و مقرون به صرفه تر است اما در مقابل عمر کمتری دارد که یک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی