بررسی سنگ چینی - آی ام سی مارکت

سنگ چینی- کریستال نیریز

 از سنگ های با زمینه سفید و دارای خطوط مشکی و خاکستری، از سنگ های کمیاب و منحصر بفرد ایرانی است، که در صنعت ساختمان و معماری، مانند دیگر سنگ های سفید از محبوبیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و بازار داخلی و صادرات پرفروشی دارد. اسلب سنگ چینی نیریز با سطح یکدست و خلوص سفید رنگش، از آن دسته سنگ هایی است که، در کنتراست با سایر عناصر معماری و ترکیب با سنگ های تیره، درخشان تر و حتی گرم تر است؛ و در هماهنگی و هارمونی با رنگ های روشن، آرام، ساده و نجیب هنرنمایی می کند، از این رو، این سنگ، به ویژه اسلب های بوک مچ و فورمچ سنگ نیریز، در هر فضایی که به کار برده شود، جانی تازه در روح آن مکان می دمد.

البته باید در نظر داشت که هر چه فضا وسیع تر باشد، این زیبایی بیشتر جلوه گر شده و بیننده را محو تماشای این زیبایی طبیعی می کند. سنگ چینی نیریز، از سنگ های ایرانی لوکس و خوش قیمت به شمار می آید که علاوه بر استفاده در دکوراسیون داخلی و ساخت انواع لوازم آشپزخانه و دکوراتیو، در فضای بیرونی و نمای ساختمان ها نیز به عنوان سنگی بادوام، زیبا و جذاب مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ الیگودرز، سنگ ازنا، سنگ چینی پاندا ایرانی و… از نظر کیفیت و ظاهر، سنگ های ایرانی مشابه سنگ چینی نی ریز می باشند.

سورت بندی سنگ چینی- کریستال نی‌ریز:

سنگ کریستال نیریز بر اساس کم و یا زیاد بودن رگه ها و یا بافت تیره در سنگ سورت بندی می شوند.هر چه رگه ها و لکه ها کمتر باشد سورت سنگ ارزشمندتر است.

سنگ چینی نیریز سوپر (سفید پاک): سنگ مرمریت نیریز هر چه سفیدتر و از خطوطکمتر و محوتری برخوردار باشد، مرغوب تر (سوپر) و مناسب صادرات می باشد و بهترین جایگزین برای سنگ های سفید خارجی است.سورت سوپرسنگ نیریز به دلیل سطح یکدست و درخشان آن، مورد توجه بسیاری از مهندسان و آرشیتکت ها قرار دارد.

سنگ چینی نیریز سفید با نقاط مشکی: وجود نقاط و لکه های مشکی (گل پنبه ای) در سنگ نیریز، آن را به سورت ضعیف تر (درجه ۲ و ۳) تبدیل می کند، البته این به معنای نازیبا بودن آن نیست و بسته به جایی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند بسیار چشم نواز و فوق العاده ظاهر شود.

سنگ کریستال نیریز اسپایدر: به دلیل خطوط اسپایدری طوسی رنگ بر روی زمینه سفید به این نام خوانده می شود و قاب های بوک مچ و فورمچ بی نظیری را خلق می کند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سنگ چینی – کریستال نیریز

قیمت سنگ کریستال/چینی نیریز، به دلیل کیفیت بالا و مشخصات ظاهری، نسبت به سنگ های داخلی گرانقیمت می باشد. اما در کنار سنگ های مشابه خارجی، مقرون به صرفه و مناسب است.قیمت سنگ چینی نیریز در مقایسه با کیفیت عالی، هموارهتوجه خریداران را به سوی خود جلب کند.

به طور کلی عوامل زیر بر روی قیمت نهایی سنگ چینی نیریز تأثیرگذار می باشد:

-ابعاد سنگ (اسلب ها و ابعاد بزرگتر قیمت بالاتر و ریزه بار قیمت پایین تری دارند).

-ضخامت سنگ (هرچه ضخامت سنگ نیریز بیشتر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. اسلب های صادراتی نیریز تا ۴ سانتیمتر نیز ضخامت دارند.)

-قابلیت ایجاد اسلب با طرح های بوک مچ و فورمچ

-پاک و یکدست بودن سنگ

-میزان کمیاب بودن معدن

-هزینه های استخراج و برش کوپ

-طرح و رنگ، سورت بندی و درجه بندی سنگ

-روش برش و کیفیت فرآوری سنگ نیریز از نظر ساب، برش و …

-متراژ سنگ و شهر سفارش دهنده

-روش بسته بندی، بارگیری و ارسال در سنگ های صادراتی (معمولاً برای سنگ های صادراتی، جهت محافظتاز سنگ و جلوگیری از آسیب در زمان حمل و نقل، هزینه جداگانه برای پالت بندی سنگ دریافت می گردد.)

در برخی سورت های سنگ نیریز، رگه ها و هاله های خاکستری در سر تا سر سنگ دیده می شود و به همین دلیل در مقایسه با سنگ چینی ازنا که سطحی یکدست با رگه های کمتر دارد، ارزانتر است. البته میزان رگه ها در سورتهای سوپر تا درجه ۳ این سنگ بسیار متفاوت بوده و بر قیمت آن تاثیر بسزایی دارد.

ویژگی های سنگ مرمریت نیریز:

 • ساب پذیری عالی به دلیل وجود دانه های کریستالی
 • جذب آب و نفوذپذیری ناچیز
 • تراکم بسیار بالا و تخلخل پایین
 • مقاومت بالا در برابر فشار و سایش
 • درخشندگی بی نظیر
 • ساب پذیری فوق العاده
 • تراکم بسیار بالا
 • زیبایی چشم نواز و خیره کننده
 • رنگ منحصر بفرد و طرح خاص و زیبا
 • قیمت مناسب نسبت به سنگ های مشابه خارجی
 • و…

تخلخل، وزن مخصوص، مقاومت فشاری و سایشی سنگ کریستال نیریز با سنگ ازنا مشابه و جذب آب چینی نیریز کمتر است.

سنگ چینی نیریز به دلیل دارا بودن ذرات کریستالی و رنگ روشن، تا حدی نور را از خود عبور می دهد و این ویژگی آن را از سنگ های دیگر (غیر از سنگ مرمر که نور را از خود عبور می دهد) متمایز کرده است.

سنگ ازنا و الیگودرز، ساب‌پذیری بیشتری نسبت به سنگ نیریز داشته و صیقلی‌تر می شوند.

معایب سنگ چینی نیریز:

سنگ نیریز همانند اکثر سنگ های چینی از تنوع رنگی پایینی برخوردار است.( البته با توجه به تقاضای بازار امروز و تغییر سبک دنیای چیدمان و دکوراسیون، سنگ نیریز با همین هارمونی رنگ محدود، محبوب و پرفروش می باشد.)

سنگ چینی نیریز در ابعاد کوچک، زیبایی و ظاهر فوق العاده خود را به خوبی نمایش نمی دهد.

کاربرد سنگ کریستال نیریز

سنگ چینی نیریز در ابعاد تایل و اسلب و در ضخامت های مختلف با مشخصات فنی مطلوب و ظاهر شیک و زیبایش، برای انواع کاربردها مناسب است؛ از جمله:

 • کفپوش و دیوارهای داخلی واحدهای مسکونی مجلل و ویلاهای شیک
 • طراحی داخلی هتل ها، سالن های پذیرایی و مراکز تجاری لوکس
 • نمای ساختمان ها
 • کفپوش خارجی بناها
 • دیوار پشت تلویزیون (TV Wall)
 • دیوار شومینه
 • روف گاردن
 • داخل و قاب آسانسور
 • سنگ پله و راه پله
 • کفپوش و دیوار پارکینگ های کم تردد
 • طراحی آشپزخانه، کانترتاپ ها و کابینت ها
 • حمام ها و سرویس های بهداشتی
 • استخرها و فضاهایی که در معرض شستشوی روزانه قرار دارند.
 • و…

این سنگ برای سیستم های گرمایش از کف نیز مناسب است زیرا پس از گرم شدن،این سنگ به عنوان یک هادی عمل کرده و به آرامی فضا را گرم می کند.

در استفاده از سنگ چینی نیریز به عنوان سنگ نمای ساختمان، باید توجه داشته باشید که برای چسبندگی بهتر، حتما از اسکوپ برای پشت سنگ استفاده شود.

معدن سنگ چینی نیریز:

سنگ چینی- کریستال نیریز از معادن کشورمان ایران و در استان فارس استخراج و به صورت کوپ (خام) و یا فرآوری شده به صورت اسلب و … به کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورها صادر می گردد. سورت سوپر نیریز، از سنگ های سفید پرفروش و محبوب در صادرات و تجارت جهانی سنگ، در رقابت با سنگ های سفید خارجی می باشد.

فرآوری سنگ چینی – کریستال نیریز

در گذشته این سنگ در قطعات کوچک و بیشتر بصورت طولی و به عنوان سنگ کف و نما فرآوری میگردید؛ ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به میان آمدن دستگاه ها و تجهیزات مخصوص برش سنگ چینی، امکان برش سایز های بزرگ و اسلب برای استفاده در بدنه و دیوار نیز فراهم گردیده است.

علاوه بر تهیه تایل و اسلب، این سنگ به صورت تایل، شمش پله، حکمی و ابعاد سفارشی نیز تولید می گردد. اما استفاده از چینی نیریز به صورت اسلب جلوه ای زیباتر را به نمایش گذاشته و طرفداران بیشتری دارد و به همین دلیل، سنگ های نیریز بیشتر به صورت اسلب تولید می شوند.

جذب آب: میزان جزب آب در چینی نیریز حداقل ۰٫۰۳ می باشد و حداکثر ۵۰/۱ می باشد.

وزن مخصوص : حداقل وزن مخصوص در سنگ چینی نیریز ۸۰/۱ و حداکثر ۸۰/۲ می باشد.

مقاومت فشاری : میزان مقاومت سنگ چینی در برابر فشارهای وارده بین ۶۰۰ تا ۲۲۰۰ می باشد.

مقاومت های سایشی : مقاومت این سنگ در برابر سایش درکف ۲۰/۲ تا ۶ می باشد.