معرفی انواع میخ میخکوب بادی و سوزن منگنه کوب بادی

اگر به نجاری‌ها، کارگاه‌های مبل سازی، کابینت سازی و… رجوع کرده باشید و یا خودتان در این حوزه ها دستی در کار دارید، قطعا با ابزار آلات پیشرفته ای مانند میخکوب و منگنه کوب بادی روبرو شده اید. به لطف، این دستگاه ها، کار میخ کوبی و منگنه زنی بسیار راحت شده است. اما موضوعی که اهمیت دارد، شناخت انواع میخ میخکوب بادی و سوزن منگنه کوب بادی است.

اکنون اگر می‌خواهید در مورد این دستگاه ها و انواع میخ و سوزن آن ها اطلاعات کاملی کسب کنید؛ پیشنهاد می کنیم تا آخر این مطلب همراه آروا باشید.

بررسی کلی عملکرد میخکوب بادی و منگنه کوب بادی

قبل از اینکه به سراغ بررسی انواع میخ میخکوب بادی و انواع سوزن منگنه کوب بادی برویم؛ بهتر است در مورد عملکرد این دستگاه ها و علت پرطرفدار شدنشان بپردازیم.

در ابتدا باید بگوییم که مدل بادی این دستگاه ها در مقایسه با مدل برقی و شارژی محبوبیت بیشتری دارند؛ چرا که به خاطر ساختار ساده ای که دارند کار با آن راحت تر شده است و با توجه به قدرتی که دارند، طول عمرشان بیشتر است هم چنین هزینه ی استفاده از آن ها مقرون به صرفه تر می باشد زیرا برای انواع میخ و سوزن ها از آن ها استفاده می شود.

عملکرد میخکوب بادی و منگنه بادی همانطور که از اسمشان مشخص است، کاملا بر پایه فشردن هوا می باشد؛ در واقع شلیک دستگاه میخکوب و منگنه کوب بادی به واسطه کمپرسور هوا انجام می شود که بدین وسیله میخ ها با استفاده از نیرو و انرژی باد در هر زاویه و سطح دلخواهی بدون صرف انرژی بالا پرتاب می شوند.

بررسی انواع میخ میخکوب بادی

تا اینجا نگاهی به کاربرد و نحوه عملکرد میخکوب و منگنه کوب بادی انداختیم اما بهتر است به سراغ اصل مطلب، یعنی انواع میخ میخکوب بادی و انواع سوزن منگنه کوب بادی برویم. تنوع میخ و سوزن این دستگاه ها بسیار است و همین موضوع باعث شده تا کاربردشان بسیار بالا برود. انواع میخ میخکوب بادی شامل میخ های شانه ای، میخ دو پایه، میخ پالت و میخ نواری است. که در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم.

۱. میخ های شانه ای:

این میخ ها با کمک یک چسب مخصوص در یک ردیف به یکدیگر چسبیده می شوند تا یک خشاب ۴۰ عددی را به وجود آورند. جنس این چسب ضعیف می باشد تا میخ ها به راحتی از هم جدا شوند؛ اگر قصد دارید، عملیات میخکوبی خود را با سرعت و ظرافت بیشتری انجام بدهید و تولیدات خود را نیز افزایش دهید، میخ های شانه ای بهترین گزینه برای شما محسوب می شوند.

از انواع میخ های شانه ای در میخکوب بادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میخ اس کا:

یکی از پرطرفدارترین میخ های شانه ای، میخ اس کا (SK) است. با استفاده از این نوع میخ ها به راحتی می توان انواع قطعات چوبی و پلاستیکی در هر مدل و جنسی را به یکدیگر متصل کرد. اندازه ارتفاع میخ های اسکا بسته به هدف متفاوت است.

به طور مثال میخ اسکا ۲۵ هاردپیچ که با نام میخ F25 معروف است؛ به دلیل اینکه ارتفاع آن ۲۵ میلیمتر می باشد؛ بسیار مناسب است و جز پر مصرف ترین میخ های شانه ای محسوب می گردد. از جمله کاربرد میخ اسکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ساخت درب و پنجره
  2. ساخت دیوار کوب
  3. ساخت انواع کابینت
  4. ساخت پارکت
  5. ساخت راه پله
  6. ساخت میز و کمد
 • میخ تی پو:

از دیگر انواع میخ میخکوب می توان به میخ تی پو که نوعی میخ شانه ای محسوب می شود؛ اشاره کرد. به میخ های تی پو، میخ گیج ۱۶ نیز گفته می شود. این میخ ها معادل میخ های کبریتی سنتی هستند. اندازه ارتفاع میخ های گیج ۱۶ متنوع است که رایج ترین آن ها T50 و یا ۱۶۵۰ می باشد. ضخامت این میخ ۱۶ میلیمتر است که حداکثر ضخامت ۵۰ را می کوبند. تفاوت میخ اسکا که در بالا به آن اشاره شد با میخ تی پو در اندازه گیج آن ها است. از کاربرد های میخ تی پو یا همان میخ گیج ۱۶ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ساخت قاب عکس های پلاستیکی و چوبی
  2. ساخت روکش های درب
  3. ساخت روکش کابینت
 • میخ تی اِن:

میخ تی ان هم جز میخ های شانه ای محسوب می شود. نام دیگر این میخ، میخ گیج ۱۴ است که در ارتفاع های متنوعی تولید و عرضه می شود. کاربرد های آن عبارتند از:

  1. ساخت درب  و پنجره
  2. ساخت انواع کابینت
  3. ساخت پارکت

۲. میخ های دو پایه:

این نوع میخ ها به میخ های دو پایه برق کار ها شباهت زیادی دارند. این میخ ها که به صورت شانه ای در مخزن میخکوب قرار می گیرند در ارتفاع های ۲۵ الی ۵۰ میلیمتر وجود دارند.

۳. میخ های پالت:

میخ پالت یک نوع دیگر از میخ های قابل استفاده در میخکوب است که جزء دسته میخ های معمولی قرار می گیرد. گیج و شکل ساقه میخ های پالت بر اساس سفارش مشتری متغیر است؛ به طور مثال میخ های مته ای و یا دنده ای جز میخ های پالت هستند که شکل ساقه آن ها با هم تفاوت دارد.

عموما از میخ های پالت دنده ای و مته ای برای افزایش استحکام اتصالات چوبی استفاده می شود؛ چرا که میخ های دنده ای به دلیل داشتن حلقه های مخروطی در بدنه خود در هنگام نفوذ، بافت چوب را باز می کند و اتصالات محکمی را به وجود می آورد به طور مثال برای ساخت سقف کاذب چوبی، قفسه های بزرگ و نصب پارکت از این میخ ها استفاده می شود.

۴. میخ نواری:

آخرین نوع از انواع میخ میخکوب بادی، میخ نواری است که در ابعاد و در سه شکل ساقه ساده، دنده ای و مته ای تولید و عرضه می شود. سر این میخ ها، گرد بوده که با استفاده از سیم مفتول به شکل قطاری یا نواری دور یک مرکز پیچیده می شوند.

بررسی انواع سوزن منگنه کوب بادی

سوزن های منگنه کوب بادی به صورت شانه ای در شیت های ۵۰ الی ۶۰ عددی قرار می گیرند. جنس سوزن های منگنه کوب عموما از فولاد یا روی است که در نهایت روی آن ها آبکاری مس صورت می گیرد. انواع سوزن منگنه کوب بادی به نحوی ساخته می شوند که ضلع ها نسبت به هم زاویه ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه دارند. به طور کلی انواع سوزن منگنه کوب بادی شامل سوزن منگنه سری ۹۰، سوزن منگنه سری V و سوزن منگنه ته گرد می باشد.

۱. سوزن منگنه سری ۹۰

سوزن منگنه سری ۹۰، یکی از متداول ترین نوع سوزن های منگنه محسوب می شود. این مدل سوزن ها دارای سه ضلع فولادی به ضخامت حداکثر ۱ میلیمتری هستند که ضلع ها در زاویه ۹۰ درجه ای نسبت به هم قرار گرفته اند.

از کاربرد های این سوزن می توان به مواردی همچون ساخت کمدهای چوبی، صنایع مبلمان سازی، ساخت میز و قفسه های چوبی و دیگر تولیدات صنایع چوب اشاره کرد. البته باید بگوییم که ارتفاع سوزن های سری ۹۰ متفاوت است که بسته به نیاز و سفارش مشتری تولید می شوند.

سوزن منگنه کوب بادی

۲. سوزن منگنه سری V

یکی دیگر از انواع سوزن منگنه کوب می توان به سوزن سری V اشاره کرد. این سوزن ها دو ضلع فولادی دارند که در زاویه ۴۵ درجه نسبت به هم قرار گرفته اند و به همین دلیل شکل V را ایجاد می کنند. این مدل سوزن ها بیشتر برای تولید قاب های عکس چوبی و پلاستیکی کاربرد دارند.

۳. سوزن منگنه ته گرد

همانطور که از اسم این نوع سوزن ها مشخص است، ته این سوزن ها گرد بوده که برای مصارف خاص تری کاربرد دارند؛ به طور کلی از این سوزن برای اتصال قطعات با ضخامت کمتر استفاده می شود. این نوع منگنه ها در سایز های متفاوتی بسته به نیاز بازار تولید و عرضه می‌شوند.

جمع بندی

آروا در این مقاله به معرفی انواع میخ میخکوب بادی و انواع سوزن منگنه کوب بادی پرداخته است. که هر یک از میخ ها و سه مدل سوزن منگنه که در متن توضیح داده شده است در هر مدل میخکوب و منگنه کوب (بادی، برقی، دستی و شارژی) کاربرد دارند.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی