معرفی انواع دستکش ایمنی

رعایت نکات ایمنی هنگام کار یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید همیشه در نظر بگیریم و هنگام استفاده از ابزار ها، ایمنی کامل را رعایت کنیم. از جمله وسایل ایمنی که همیشه مد نظر کاربران بوده و توصیه می شود که مورد استفاده قرار گیرد دستکش ایمنی است. با توجه به اینکه انواع دستکش ایمنی برای استفاده در کارهای مختلف طراحی و تولید شده است لذا لازم است تعریف دستکش ایمنی را به خوبی بدانیم و اینکه در شغل های مختلف نیاز است از کدام یک از انواع دستکش های ایمنی استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم به صورت درست و کاربردی از دستکش ایمنی استفاده کنیم ابتدا باید بدانیم دستکش ایمنی چیست و چه کاربردی دارد.

دستکش های ایمنی برای مصارف مختلف با طرح و جنس متفاوتی ساخته شده اند. قطعا برای شما هم جالب خوهد بود که با انواع دستکش های ایمنی در هنگام کار آشنا شوید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن ها برای انجام کار مورد نظر استفاده نمایید. سعی کرده ایم به طور خلاصه و البته کاربردی همه موارد و توضیحات مربوط به انواع دستکش های ایمنی را مورد بررسی قرار دهیم.

دستکش ایمنی چیست ؟

یکی از ابزار و وسایلی که هنگام کارهای سنگین و پر خطر برای محافظت از دست مورد استفاده قرار می گیرد دستکش ایمنی است. با توجه به اینکه انواع دستکش ایمنی وجود دارد و هر کدام از آنها در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در وحله اول برای ما مهم است که بدانیم دستکش ایمنی چیست و از آن چگونه باید استفاده کرد. دستکش ایمنی وسیله ای مهم و کاربردی است که از جنس های مختلف تشکیل شده است. دستکش ها به قالب دست تولید می شوند و بسیار مقاوم در برابر انواع آسیب ها از جمله ضربه، برش، حرارت، مواد شیمیایی، اسیدی و … هستند. برای مشخص شدن دقیق تعریف دستکش ایمنی باید انواع آن و همچنین جنس تشکیل شده آن، به صورت کامل توضیح داده شود. در ادامه انواع دستکش های ایمنی را به لحاظ انواع و جنس و کاربرد آنها مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی از اعضای بدن که در معرض خطرات در حین کار قرار دارد دست ها می باشد. با توجه به اینکه مشاغل حساس مختلفی مانند جوشکاری، تراشکار، نجاری و … وجود دارد و در تمام این شغل ها کارها را با دست انجام می دهیم مراقبت از دست بسیار ضرورری است و برای این کار باید از دستکش استفاده کنیم. دستکش ایمنی شامل انواع مختلفی می باشد که از مهم ترین آنها می توان به دستکش ایمنی جوشکاری، دستکش مخصوص اراشکاری و انواع مختلف دیگر اشاره کرد که کار اصلی آنها مراقبت و محافظت از دست ها در برابر سوختگی، خراش، پارگی و … می باشد.

انواع دستکش ایمنی

انواع دستکش های ایمنی را به طور کلی می توان در سه دسته از لحاظ جنس، کاربرد و مشاغل قرار داد. هر کدام از این دسته بندی ها مهم و ضرورری است و ممکن است که برخی از دستکش ها جنس یکسان داشته باشند و در چندین شغل مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

برای شناخت از نوع و جنس دستکش های ایمنی و دریافت اطلاعات بیشتر می تواند انواع دستکش ایمنی آروا را نیز بررسی نمایید و برای تهیه مدل مناسب با همکاران ما در آروا تماس حاصل نموده و از مشاوره های رایگان بهرمند شوید.

دستکش ایمنی ضد برق

دستکش ایمنی ضد برق

از جمله انواع دستکش ایمنی که بسیار مهم است می توان به دستکش ایمنی برق یا عایق برق اشاره کرد که در کارهای برقی از آن استفاده می شود و کاربر را در مقابل جریان برق و برق گرفتگی محافظت می کند. از این دستکش تکنسین های برق و متخصصان طراحی دکل ها و موارد مشابه آن استفاده می کنند. این دستکش ها از جنس لاتکس تولید می شوند و در برابر شوک الکتریکی مقاوم هستند و از لحاظ مقاومت در برابر جریان الکتریسیته در حالت کلی به شش کلاس تقسیم می شوند.

دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شیمیایی

دستکش ایمنی ضد اسید

در محیط های آزمایشگاهی و کارگاهی که با مواد شیمیایی و اسیدی کار می کنیم نیاز به دستکش هایی است که دستان را برابر خطرات ناشی از پاشش اسید محافظت کند به همین دلیل نیاز است که از دستکش ایمنی ضد اسید استفاده شود. این دستکش ها از موادی مانند پلاستیک، پلیمر و مواد مشابه به اینها تولید می شوند و مقاومت بالایی در برابر نفوذ اسید و مواد شیمیایی دارند. از این دستکش ها در زمینه ها و کار های مختلف از جمله صنایع غذایی، پالایشگاه و … استفاده می شود. دستکش ایمنی مخصوص آزمایشگاه از جمله مواردی است که در کارهای مربوط به مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستکش ایمنی ضد برش

دستکش ایمنی ضد برش

این دستکش ها از جمله دستکش های ایمنی هستند که در برابر برش و پارگی مقاومت بالایی دارند و در کارهایی که در آنها از ابزار آلات برشی نظیر پروفیل بر، فرز و … استفاده می شود کاربرد دارند. دستکش ایمنی ضد برش دستان را در برابر آسیب های احتمالی هنگام کار با ابزارهای برشی محافظت می کند و جنس مقاومی نیز دارد. از این دستکش در کارهایی که ممکن است دست را بریده و یا خراش دهید استفاده می شود.

دستکش ایمنی حرارتی

دستکش ایمنی حرارتی

همانگونه که از نام این دستکش پیداست در برابر حرارت و گرما مقاومت بالایی دارد و می توان از آن استفاده کرد. این دستکش های ایمنی حرارتی، جنس بسیار مقاومی از الیاف نسوز دارند و دستان را در برابر شعله و گرمای بیش از حد محافظت می کنند. از جمله کاربرد دستکش ضد حرارت در شغل های آتش نشانی، جوشکاری، صنایع ذوب و کوره و … است.

به عبارتی دیگر می توان دستکش های ایمنی حرارتی را دستکش های ایمنی نسوز و یا دستکش ایمنی ضد حریق نیز نام گذاری کرد چرا که در برابر مواد مذاب و شعله های آتش و گرمای شدید مقاوم هستند.

دستکش ایمنی برزنتی

دستکش برزنتی

دستکش های ایمنی برزنتی یکی دیگر از انواع دستکش های ایمنی هستند که بسیار مورد توجه کاربران هستند و از آنها در کارهای مناسب خود استفاده می کنند. این دستکش ها مقاومت خوبی در برابر اجسام تیز و داغ دارند. کاربرد دستکش ایمنی برزنتی در شغل هایی مانند آهنگری، فولادی، باغبانی، مکانیکی و … است.

دستکش ایمنی ضد لغزش

دستکش ضد لغزش

از این دستکش ایمنی برای کارهایی که در آنها ممکن است هنگام کار لرزش یا لغزش به وجود بیاید مانند کار با بتن کن، چکش تخریب و موارد مشابه استفاده می شود که از این اتفاق جلوگیری می کند. جنس این دستکش ها از چرم، پلیمر و نایلون است. نام دیگر دستکش ایمنی ضد لرزش، ضد ارتعاش و ضربه نیز می باشد. کاربرد دستکش ایمنی ضد لرزش در کارهایی مانند تخریب و حفاری است که در آنها از ابزار آلات تخریبی مانند بتن کن و چکش تخریب استفاده می شود. استفاده از این دستکش می تواند دست ها را در برابر خطرات احتمالی مانند ضربه و ساییدگی نیز محافظت کند.

دستکش ایمنی آلومینیوم

دستکش آلومینیومی

از جمله دستکش های ایمنی که مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، مواد مذاب و سوختگی دارد دستکش ایمنی آلومینیوم است که از جنس پارچه آلومینیوم و آستر پشم شیشه است. این دستکش دست ها را در برابر سوختگی محافظت می کند و به راحتی با کمک این دستکش ایمن می توان کارهایی که در آن حرارت بالا وجود دارد را انجام داد. علاوه بر سوختگی ،جنس مقاوم این دستکش، دست را در برابر بریدگی و موارد مشابه نیز حفاظت می کند اما عمده کاربرد دستکش ایمنی آلومینیوم در کارهایی است که حرارت بالا دارد و مواد مذاب درحین کار ایجاد می شود.

دستکش ایمنی سربی

دستکش سربی

از جمله دستکش های حفاظتی و ایمنی در برابر اشعه های ایکس و پرتو رادیو اکتیو است و در صنعت پزشکی بسیار پرکاربرد است. این دستکش ها دارای دو نوع سربی معمولی و سربی لاتکس هستند که در آنها علاوه بر روپوش سربی لایه پلاستیکی نیز وجود دارد. دستکش های سربی لاتکس انعطاف بالاتری دارند و در اتاق های عمل، رادیولوژی و .. استفاده می شوند.

از این دستکش ایمنی برای تصویر برداری های پزشکی و پزشکی هسته ای بسیار استفاده می شود و به این دلیل که مواد رادیواکتیو در فضا وجود دارد استفاده از این نوع دسکش ضروری است. از ویژگی های مهم این دستکش می توان به بسیار سبک و راحت بودن، انعطاف پذیری، دارای لاستیک سربی، ضد آب و قابل شستشو، ضد باکتری و میکروب، طول عمر بالا، ضد حساسیت، ضد لغزش و ضد الکتریسیته بودن اشاره کرد.

دستکش ایمنی ضد ضربه

دستکش ایمنی ضد ضربه

دستکش ایمنی ضد ضربه از انواع دستکش ایمنی است که از آن برای محافظت دست و انگشتان در برابر ضربات سنگین در کارهای مختلف استفاده می شود. این دستکش ها از جنس لاتکس، پلی استر و کپسول های ضد ضربه می باشند. کاربرد دستکش ایمنی ضد ضربه در کارهایی مانند ساختمانی، مقاومت در برابر افتادن اشیاء سنگین، کارهای تخریب ، محافظت در برابر برخورد پتک و اجسام سخت و … می باشد. از این دستکش در مواردی که امکان برخورد سطوح سخت و اجسام سنگین با دست می باشد ،استفاده می شود.

دستکش ایمنی چرمی

دستکش ایمنی چرمی

یکی از انواع دستکش ایمنی که در ساخت آن از مواد چرمی استفاده می شود و کاربرد بسیاری نیز در کارهای مختلف دارد دستکش ایمنی چرمی است. این دستکش از چرم گاو، بز، بوفالو و … درست می شود و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. از جمله مقاومت های این دستکش در برابر حرارت می باشد و از مهم ترین کاربرد دستکش ایمنی چرمی در جوشکاری است. این دستکش ها با توجه به جنس تشکیل شده دارای ضخامت مناسبی نیز هستند.

یکی از مهم ترین ترین ویژگی های این دستکش ها نسوز بودن آنها است.

دستکش فلزی

دستکش زنجیری

دستکش ایمنی فلزی یا همان دستکش ایمنی زنجیری یکی از انواع دستکش های ایمنی است که مقاومت بسیار بالایی دارد و جنس آن نیز از فلز تشکیل شده است. کاربرد دستکش ایمنی فلزی برای کار در کشتارگاه ها، موارد پر خطر مکانیکی، قصابی و … است. این دستکش ها فقط در برابر برش و وسایل برش مقاوم هستند و شکل آن به صورت زره های فولادی است.

دستکش ضد آب

دستکش ایمنی ضد آب

در واقع می توان گفت دستکش ایمنی ضد آب به دستکش هایی گفته می شود که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند. این دستکش ها عموما جنس نایلونی و مشمایی دارند و آب را از خود عبور نمی دهد. این دستکش ها از مقاومت های مختلفی برخوردار هستند که با توجه به نوع کاربرد آن می توان انتخاب و استفاده کرد.

دستکش ایمنی نخی

دستکش نخی

از دستکش های ایمنی نخی در مواقعی استفاده می شود که نیاز به مقاومت های حرارتی یا ضربه ای و دیگر مقاومت های مورد نظر نباشد. این دستکش ها از نخ تشکیل شده اند و بیشتر برای مراقبت پوست و دست در برابر آلودگی ها و مواد روغنی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد دستکش ایمنی نخی در موارد نظافتی و موارد مشابه آن است. دستکش های ایمنی نخی را می توان در دسته دستکش ایمنی پارچه ای نیز قرار داد.

دستکش ایمنی کلراید (PVC)

دستکش ایمنی کلراید (PVC)

یکی دیگر از انواع دستکش ایمنی که کاربرد های مخصوص و منحصر به فردی دارد دستکش ایمنی پی وی سی است. این دستکش ها مقاومت بالایی در برابر مواد نفتی و شیمیایی دارند و در کارهایی که این مواد وجود دارد از این دستکش ایمنی استفاده می شود. طراحی و ساخت این دستکش ها به شکلی است که کاربر به راحتی می تواند با آن کار کند یعنی متناسب با شکل انگشتان و آناتومی آن تولید می شود تا راحتی کار با آن فراهم شود. جنس دستکش ایمنی PVC از مواد پی وی سی است و کاربرد آن در کارهای ساختمانی، تعمیر و نگهداری ماشین آلات، صنایع تراشکاری، و … است.

دستکش ایمنی وینیل

دستکش ایمنی وینیل

این دستکش ایمنی برای مقابله با آلودگی تولید می شود و در برابر آلودگی ها و باکتری ها مقاوم است. دستکش ایمنی وینیل یکبار مصرف است و از جنس پلی وینیل کلراید ساخته می شود و در تولید آن نیز از مواد روان کننده استفاده می شود. کاربرد دستکش ایمنی وینیل در کارهایی مانند پزشکی، آزمایشگاهی، صنایع غذایی، آشپزی و … است.

کاربرد انواع دستکش های ایمنی

برخی از مشاغل هستند که هنگام کار می بایست برخی از موارد مهم ایمنی را در آنها رعایت کرد. یکی از عناصر مهم ایمنی در این شغل ها استفاده از دستکش ایمنی است که باید مورد استفاده قرار گیرند. از جمله این شغل ها می توان به جوشکاری، آتش نشانی، نجاری و … اشاره کرد. استفاده از دستکش ایمنی در این شغل ها به این دلیل است که دست ها در برابر حوضچه های مذاب جوشکاری، شعله ها و حرارت هنگام آتش، ضربه خوردگی و برش در نجاری ایمن بماند و متوجه آسیب نشود.

دستکش ایمنی کار

دستکش کار

برای ایمنی در کارها از دستکش کار استفاده می شود. در واقع می توان در یک حالت کلی انواع دستکش های ایمنی را دستکش ایمنی کار قلمداد کرد. چرا که در کاهای مختلف و برای حفظ ایمنی از دستکش استفاده می شود. این دستکش ها ابتدایی ترین و معمولی ترین نوع دستکش های ایمنی هستند که استانداردهای ایمنی آنها در کمترین سطح است و مقاومت های آن نیز معمولی است. از جمله مهم ترین ویژگی هایی که می توان برای دستکش ایمنی کار در نظر گرفت موارد زیر است:

 • مقاومت در برابر ضربه و آسیب اجسام تیز
 • منعطف و خوش دست
 • مقاومت در برابر تنش های فیزیکی

دستکش ایمنی جوشکاری

دستکش ایمنی جوشکاری

یکی از پیش نیاز های جوشکاری، دستکش ایمنی جوشکاری است که طبق استاندارد هایی تهیه می شود که دارای مقاومت بالا است. این دستکش ها در سه اندازه کوتاه، متوسط و بلند تولید می شوند و در برابر حرارت و ساییدگی مقاوم هستند. جنس دستکش ایمنی جوشگاری از چرم است و میزان مقاومت آن بسیار بالا است و در حالت های مختلف جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستکش ها دست و انگشتان را در برابر شوک الکتریکی، ماوراءبنفش، گرمای شدید، قطرات ذوب شده و … محافظت می کند. از این دستکش ایمنی در روش های مختلف جوشکاری از جمله جوشکاری به روش میگ، جوشکاری به روش تیگ، جوشکاری با الکترود و … استفاده می شود.

دستکش ایمنی تراشکاری

تراشکاری یکی از مشاغلی است که برای انجام دادن کارها از ابزارهایی مانند دستگاه برش، فرز، دریل و … استفاده می کند که ممکن است در صورت سهل انگاری خطراتی را به وجود آرود. برای اینکه بتوانیم بدن خود را از این خطرات محافظت کنیم، نیاز داریم که از تجهیزات و لوازم ایمنی استفاده نماییم. یکی از موارد ایمنی که رعایت آن ضروری است استفاده از دستکش ایمنی است. دستکش تراشکاری در کارگاه های تراشکاری مورد استفاده قرار می گیرد و نحوه استفاده درست از آن به این صورت است که پیش از روشن کردن دستگاه های تراش دستکش ایمنی تراشکاری را در دستان خود بپوشیم.

دستکش ایمنی تراشکاری یکی از انواع دستکش ایمنی است از آن در زمان کارهای تراشکاری استفاده می شود و دلیل آن هم به این خاطر است که دست ها از خطراتی در امان باشد و آسیبی به آنها وارد نشود. دستکش ایمینی تراشکاری دارای جنس های مختلفی است و دلیل استفاده هم به این خاطر است که تیغه های دستگاه های تراش در زمان چرخش به دست آسیب نزند. این مدل از دستکش ها بسیار کاربردی است و استفاده از به تمام تراشکاران توصیه می شود.

دستکش ایمنی آتش نشانی

دستکش ایمنی آتش نشانی

از دیگر انواع دستکش ایمنی دستکش های آتش نشانی هستند که در عملیات های نجات و اطفاء حریق از آنها استفاده می شود و جزء ملزومات ضروری در این شغل پر خطر به حساب می آیند. این دستکش ها از جنس الیاف های نسوز ساخته شده اند و در برابر حرات مقاوم هستند. دستکش آتش نشانی مقاوم در برابر ضربات است و ضد لغزش نیز می باشد تا هنگام جابجایی آوار از آن استفاده شود و در برابر حرارت و سایش نیز عایق می باشد و جنس آنها نیز بسیار ضخیم و مقاوم است.

دستکش ایمنی باغبانی

دستکش کار باغبانی

همانگونه که از نام این دستکش مشخص است از آن برای کارهای باغبانی استفاده می شود. دستکش ایمنی باغبانی در واقع یک لایه محافظ است که از دستان در بربر سموم گیاهان، تیغ و … محافظت می کند. این دستکش ها را می توان متناسب با نوع باغبانی و گل کاری تهیه کرد. دستکش های ایمنی باغبانی از جنس های مختلفی از جمله نخ، چرم و الیاف مصنوعی تشکیل شده اند که دستان را در برابر خطرات و آسیب های احتمالی محافظت می کند. این دستکش ها مقاومت خوبی در برابر سوراخ شدگی و سایش دارند.

دستکش ایمنی ساختمانی

دستکش کار ساختمانی

دستکش ایمنی ساختمانی یکی دیگر از انواع دستکش کار و ایمنی است که از آن جهت کارهای ساختمانی نظیر بازسازی، تخریب، تاسیسات و … استفاده می شود. این دستکش ها در واقع یک محافظت کننده در برابر ضربات و خراش به دست هستند و در کارهای سنگین و سبک ساختمانی استفاده می شوند. این دستکش ها از الیاف های مختلف ساخته می شوند و متناسب با کار مورد نظر می توان از آنها استفاده کرد.

دستکش ایمنی نجاری

دستکش کار نجاری

برای کارهای نجاری و چوب بری از دستکش های ایمنی نجاری استفاده می شود و جنس این دستکش ها از کتان است تا دستها را در برابر ساییدگی و خراش محافظت کند. دستکش ایمنی نجاری دارای دو نوع ساده و مقاوم است. دستکش های با طراحی ساده را برای کارهای سبک و برای جلوگیری از خراش و ساییدگی استفاده می کنند. اما نوع دیگر آن که مقاوم است، دست را در برابر ضربات و برش محافظت می کند و به این دلیل که ممکن است دست در معرض ابزارآلات برشی قرار گیرد به همین خاطر هنگام کار با این ابزار ها نیاز است که از نوع مقاوم آن استفاده شود.

 

استاندارد دستکش ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی یکی از اصول مهم و الزاماتی است که باید هنگام ساخت رعایت شود و با توجه به کاربری آن بر روی محصول نیز درج شود. استاندارد ها شامل موارد مختلفی است که به شکل کامل باید مورد استفاده قرار گیرد و رعایت نکردن حتی یکی از موارد ممکن است به کاربر هنگام استفاده از آن آسیب وارد کند. در تولید دستکش های ایمنی آروا استاندارها به بهترین شکل ممکن اجرا می شود. در زیر به موارد مهم استاندارد دستکش های ایمنی اشاره می کنیم.

 • دارای PH بین ۳.۵ تا ۹.۵
 • دارای امنیت بالا و ایمنی برای دست و انگشتان
 • اگر مواد تشکیل دهنده دارای حساسیت و آلرژی برای دست است قید شود
 • باعث ساییدگی دست نشود
 • ابعاد دستکش مشخص باشد
 • طول و سایز دستکش مشخص شود
 • استاندارد و علایم اختصاری یا کد بندی روی آن درج شود
 • آموزش استفاده و نگهراری توضیح داده شود
 • دارای نشان استاندارد CE اروپا باشد
 • نام برند و شرکت تولید کننده ذکر شود

 

علایم اختصاری انواع دستکش ایمنی

هر دستکش برای یک کاری تولید می شود و مقاومت های مختلفی در ساخت دستکش ها رعایت می شود. با توجه به اینکه دستکش های مختلفی با مقاومت های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود برای هر نوع دستکش یک کد یا علامت اختصاری در نظر گرفته شده است که می توان گفت این حروف بر اساس استاندارد دستکش های ایمنی نیز تعریف می شود. در زیر به مهم ترین و انواع مختلف این حروف یا کدبندی ها اشاره می کنیم.

 EN374 نشان دهنده‌ی تست شیمیایی انجام شده بر روی محصول

 EN511نشان دهنده‌ی تست تحمل محصول در برابر سرما

 EN421 نشان دهنده‌ی تست محصول در برابر عوامل میکروبی

 E388 نشان دهنده‌ی تست محصول در مقابل ضربات فیزیکی و مکانیکی

 En407 مقاومت محصول در برابر آتش

 En421 مقاومت محصول در برابر رادیو اکتیو

 EN388 نشان دهنده‌ی تست دوام در برابر برش

 En388 مقاومت محصول در برابر جریان برق

مراحل تولید دستکش ایمنی

برای تولید دستکش ایمنی چند مرحله وجود دارد که باید هنگام تولید آنها را انجام دهیم. مرحله اول قالب را مشخص می کنیم و مواد را شتشو می دهیم و ضد و عفونی می کنتیم. در مرحله بعد جنس و یا مولاد دستکش ها اضافه می شوند و این مواد متناسب با استاندارد و کاربرد هر کدام به مواد اولیه اضافه می شود. دوباره پس از نوع مقاومت پخته می شوند تا مواد حساسیت زا از آن کاسته شود. در مرحله آخر نیز دستکش ایمنی را تولید می کنند و آماده استفاده می شود.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی