ابزار آلات

ابزارآلات صنعتی از تجهیزات ضروری و مهم در بسیاری از صنایع به شمار می‌آیند. با رعایت نکات افزایش طول عمر ابزار آلات می‌توانید از خسارت‌های جدی به ابزارهای خود پیشگیری به عمل آورید. همچنین می‌توانید در کنار کاهش هزینه‌ها، به افزایش بهره‌وری، ارتقا کیفیت محصول و افزایش ایمنی کمک بسیاری نمایید. بنابراین تا انتهای این نوشتار از آی ام سی مارکت با ما همراه باشید و با این نکات آشنا شوید.

چرا نگهداری از ابزار آلات مهم است؟

سندروم اسباب بازی جدید اصطلاحی است که برای توصیف تمایل و وسواس شدید افراد برای خرید جدیدترین و به روزترین ابزارالات به کار می‌رود. حتی اگر جدیدترین و بی نقص‌ترین ابزارها را هم داشته باشید باز هم دوست دارید نسخه‌ی جدیدتری از آن را تهیه کنید.

امروزه دراین دنیای مدرن و ماکسیمال و مصرف‌گرا میل به خرید نسخ‎ه آخر ابزار آلات، گوشی‌جات، کامپیوترها، لوازم خانه و… به یک معضل اساسی تبدیل شده است. بسیاری از مردم بر اساس نیاز خود خرید نمی‌کنند بلکه صرفا چیزی چشمشان را می‌گیرد و آن را می‌خرند. اما باید به این دور باطل پایان بخشید و خرید را محدود به مواقع ضروری و نیاز واقعی کرد.

در دنیای امروز تجهیزات خوب خریدن هنر نیست؛ بلکه خوب نگه داشتن آنها هنر است. با افزایش روز به روز قیمت کالاها و کاهش کیفیت آنها نگهداری از ابزارها اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

مهم‌ترین نکات برای افزایش طول عمر ابزار آلات

با نگهداری صحیح از ابزارها می‌توان به جلوگیری از هدر رفتن هزینه اضافی برای تهیه مجدد اقلام و کالاها کمک کرد. برای این منظور به یک سری نکات مهم باید توجه کرد و عمر مفید دستگاه‌ها و ابزار آلات را بالا برد. در ادامه به ضروری‌ترین نکات نگهدای از ابزار آلات اشاره می‌کنیم:

 • خاموش کردن دستگاه بلافاصله پس از اتمام کار؛ اولین و مهم‌ترین نکته برای افزایش طول عمر ابزار آلات

 هرگز دستگاه خود را پس از اتما کار روشن نگه ندارید. این کار علی‌رغم خطر جانی که به دنبال دارد موجب داغ شدن بیش از حد دستگاه و در نتیجه خراب شدن آن می‌شود.

 •  تمیزکاری ابزارآلات بعد از استفاده؛ از نکات مهم برای افزایش طول عمر ابزار آلات

 تمیزکاری بلافاصله بعد از استفاده از فرسودگی و خراب شدن ابزار یا دستگاه شما ممانعت به عمل می‌آورد. برای تمیزکاری قطعات خود می‌توانید از تمیزکننده‌های طبیعی و بی‌ضرر مانند سرکه، آب لیمو، جوش شیرین و حتی تمیزکننده‌های غیرطبیعی موجود در بازار استفاده نمایید. توجه داشته باشید که از شوینده‌های قوی نظیر اسید، جرم گیر و سفید کننده استفاده نکنید؛ چرا که برای سلامتی‌تان بسیار مضر می‌باشند.

تمیز کردن ابزارها بعد از استفاده
 • تیز نگه داشتن ابزار آلات

 در مورد ابزارهایی مانند مته دریل، اره، رنده و… تیز بودن ابزار به معنای عملکرد بالای آن ابزار است. بنابراین سعی کنید مواردی را که باعث کند شدن دستگاه یا ابزارتان می‌شوید حذف کنید.

 • خشک نگه داشتن ابزار آلات

 رطوبت باعث زنگ زدگی و فرسودگی ابزارآلات و در نتیجه پایین آمدن عمر مفید دستگاه ها و ابزارآلات می‌شود. سعی کنید ابزارآلات و دستگاه‌های خود را در محیط خشک و عاری از رطوبت یا گرد و غبار و در دمای مناسب و به دور از مواد اشتعال زا نگه داری کنید.

 • روغن کاری قطعات

روغن کاری قطعات از استهلاک و فرسودگی آنها می‌کاهد.

 • تعمیر یا تعویض قطعات خراب

اگر قطعه ای از دستگاه خراب شد، قبل از اینکه متضرر خسارت‌های مالی و جانی بیشتری شوید سعی کنید آنها را تعمیر و در غیر این صورت تعویض نمایید.

 • رعایت دستورالعمل های سازنده و استفاده از دفترچه راهنما

عدم استفاده از دفترچه راهنما یکی از ساده ترین اشتباهاتی است که می توان در زمینه استفاده از لوازم و دستگاه ها مرتکب آن شد. در موارد بسیاری عدم توجه به دستورالعمل‌های شرکت سازنده ابزار آلات یا دستگاه‌ها موجب آسیب به آن و اختلال در عملکردش می‌شود.

مطالعه دفترچه راهنمای ابزارها
 • بازرسی منظم ابزار؛ جزء نکات به ظاهر کم اهمیت اما حیاتی برای افزایش طول عمر ابزار آلات

سعی کنید هر چند وقت یکبار یک بازبینی کلی از ابزارآلات یا دستگاه‌های خود به عمل آورید. این کار باعث می شود تا قبل از ایجاد یک مشکل یا عیب جدی و اساسی اقدام به شناسایی، تعمیر و یا تعویض آن نمایید.

قطعات ابزارآلاتی مانند اره بنزینی به علت ارتعاشات زیادی که دارند ممکن است بعد از چند دوره مصرف شل شوند. سعی کنید همیشه قبل از استفاده از دستگاه اقدام به سفت کردن پیچ و مهره‌های دستگاه نمایید و از این امر اطمینان حاصل کنید.

 • استفاده صحیح متناسب با دستگاه

فراموش نکنید که هر ابزاری برای انجام یک کار خاصی طراحی و تولید شده است. اگر می خواهید عمر مفید دستگاه خود را بالا ببرید سعی کنید از استفاده نابه جا از دستگاه پرهیز کنید.

 • تمرین عادت های خوب

هیچ وقت بعد از اتمام کار خود با دستگاه آن را روی زمین به حال خود رها نسازید. هر وسیله ای باید مکان به خصوصی برای خود داشته باشد. این کار نه تنها در نگه داری از دستگاه مفید است بلکه سرعت عمل شما را هم بالاتر می برد. چرا که می‌دانید چه چیزی را کجا گذاشته یا کجا آویزان کرده‌اید و وقت با ارزش خود را صرف پیدا کرد‌ن آن تلف نخواهید کرد. همچنین اگر ابزارهای خود را روی همدیگر بیاندازید با این کار به آنها آسیب می‌رسانید و حین جستجوی ابزار مورد نظر اعصاب خود را به هم می‌ریزید.

ترک عادت‌های بد و تمرین عادت‌های خوب در زندگی شما را از چنگال تنبلی می‌رهاند و شما را با معجزه‌ای به نام نظم آشنا می‌کند.

چیدمان ابزارها برای نگهداری صحیح از آنها
 • نگهداری لوازم در جعبه مخصوص به خود؛ از نکات ضروری برای افزایش طول عمر ابزار آلات

هیچگاه جعبه فابریک لوازم خود را دور نیاندازید. این جعبه‌ها در حمل و نقل راحت دستگاه بسیار کارسازند. چراکه داخل این جعبه‌ها لایه‌های عایقی تعبیه شده‌اند که محافظ خوبی برای دستگاه است و از آسیب و ضربه به آن جلوگیری به عمل می آورد.

خلاصه‌ای از نکات افزایش طول عمر ابزار آلات

با رعایت نکات افزایش طول عمر ابزار آلات می‌توان به بهبود کارایی آنها و جلوگیری از هزینه های اضافی کمک شایانی کرد. در این مقاله به چندین نکته مهم راجع به نگهداری ابزار آلات و دستگاه‌ها اشاره کردیم. قبل از اینکه متضرر ضررهای اقتصادی و جانی شوید سعی کنید با رعایت این نکات اقدام به نگهداری از ابزارهای خود کنید و عملکرد و بازده دستگاه‌ها و ابزار آلات خود را ارتقا دهید.