دستگاه جوش بدون الکترود | بررسی انواع، مزایا و نحوه کار

انواع دستگاه جوش بدون الکترود، مانند سایر مدل های آن به منظور ایجاد اتصال بین دو قطعه فلزی یا غیر فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دستگاه با مدل های معمولی بسیار متفاوت است و به جای الکترود از روش های متفاوتی برای اتصال استفاده می کند. به همین دلیل انواع مختلفی دارد که در این مطلب در مورد هر یک توضیحات لازم ارائه شده است.

برای آشنایی با انواع این دستگاه جوش بدون الکترود و همچنین دریافت اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی نحوه استفاده از آن و نکات مهمی که هنگام خرید باید در نظر داشت باشید، متخصصان فنی آروا مطالبی را با تکیه بر دانش روز و استناد به استاندرهای جهانی گردآوری کرده اند که در اختیار شما قرار خواهد گرفت. از آنجا که هدف اصلی گروه آروا ارائه با کیفیت ترین محصولات است، معرفی دستگاه جوش بدون نیاز به الکترود نیز ضروری می نمود.

دستگاه جوش بدون الکترود چیست؟

این نوع ابزار دستگاهی است که بر خلاف انواع قدیمی آن به منظور اتصال فلزات، نیاز به الکترود ندارد و از فناوری های نوین مثل لیزر، امواج صوتی یا مغناطیسی برای جوش دادن آنها استفاده می کند. در این دستگاه نیز، جوشکاری هم به صورت ذوبی و هم به صورت جوشکاری غیر ذوبی یا همان جوشکاری جامد انجام می شود.

انواع دستگاه جوش بدون الکترود مزیت های بسیار دارند که موجب شده تا این گونه را به یکی از رایج ترین ابزارآلات صنعت جوشکاری بدل کرده و برای اتصال انواع فلزها از جمله آهن و فولاد به کار گرفته شود.

دستگاه جوش بدون الکترود چگونه کار می کند؟

سوالی که احتمالاً ذهن شما را درگیر کرده، این است که برای جوشکاری فلزات، چه چیزی جایگزین استفاده از الکترود یا سیم جوش شده است؟ هر یک از دستگاه های جوشکاری بدون الکترود از فناوری های مختلف برای انجام این منظور، استفاده می کنند.

به عنوان مثال یکی از روش های متداول، جوشکاری با لیزر است که با دستگاه جوش لیزری انجام می شود. در ادامه، توضیحاتی در مورد جوشکاری با لیزر آورده شده است. شایان ذکر است این ابزار متداول ترین دستگاه جوش بدون الکترود محسوب می شود.

 • تولید پرتو لیزر: یک دستگاه جوش لیزری این قابلیت را دارد که پرتو لیزر قوی تولید کند.
 • تنظیم پرتو لیزر: پرتو لیزر به دقت روی نقطه یا خط جوش تابانده می شود.
 • تولید حرارت: لیزر با وارد کردن انرژی زیاد به نقطه مورد نظر باعث ایجاد حرارت بسیار بالا و ذوب شدن فلز می شود.
 • اتصال قطعات: فلزات ذوب شده به یکدیگر متصل می شوند.
 • تبرید یا کاهش دمای سریع: حرارت تولید شده توسط اشعه لیزر به سرعت از بین می رود.

در جوشکاری با لیزر، این فرایند به دلیل سرعت و دقت بالا، معمولاً برای صنایع حساس و دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دستگاه جوش بدون الکترود کدام است؟

دستگاه جوش بدون الکترود

این نوع ابزار آلات بر اساس نوع انرژی که برای جوش استفاده می کنند، تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال اگر دستگاهی از اشعه لیزر برای جوش استفاده کند، به آن دستگاه جوش لیزری می گویند. به همین دلیل اگر با انواع جوش آشنا شویم، در حقیقت با گونه های مختلف این نوع دستگاه آشنا شده ایم.

بیشتر بخوانید: آمپر مناسب برای جوشکاری

جوشکاری ذوبی بدون الکترود

برخی از رایج ترین روش های جوشکاری ذوبی بدون الکترود به شرح زیر است:

 1. جوشکاری با لیزردر بخش قبل عملکرد این دستگاه بیان شد. استفاده از دستگاه جوش بدون الکترود لیزری بسیار متداول است.
 2. استفاده از امواج فراصوت یا امواج مغناطیسی: در این نوع اتصال از امواج ماوراء صوت یا مغناطیسی برای ایجاد حرارت و اتصال فلزها به یکدیگر استفاده می‌کنند. این روش معمولاً در موارد خاص، مانند جوشکاری فلزات حساس به حرارت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. جوشکاری با استفاده از اکسی گاز یا پلاسمایکی دیگر از انواع دستگاه جوش بدون الکترود، دستگاهی است که از پلاسما برای ایجاد اتصال استفاده می کند. در این روش، از نوعی گاز ویژه استفاده می شود و باعث ذوب شدن نقاط مورد نظر خواهد شد.

دستگاه جوش لیزری بدون الکترود
شیوه های ذکر شده باعث افزایش دقت، بالا رفتن سرعت و کاهش تأثیرات جانبی مانند ترک و انبساط حرارتی می شود.

جوشکاری جامد بدون الکترود

 1. جوشکاری اصطکاکی (Friction Welding): در این روش، دو قطعه فلزی با حرکت چرخشی نسبت به یکدیگر یا با اعمال فشار و حرکت افقی یکی به دیگری متصل می‌شوند. این فرآیند معمولاً برای اتصال فلزات با مشخصات مشابه استفاده می‌شود.
 2. جوشکاری هیدروژنی (Hydrogen Welding)برای انجام این فرایند از هیدروژن به عنوان یک عامل فشار برای اتصال فلزات استفاده می کنند. این فرایند معمولاً برای تعمیرات لوله های فلزی به کار می رود و ابزار مورد نیز جزو دستگاه جوش بدون الکترود به حساب می آید.
 3. جوشکاری اولتراسونیک (Ultrasonic Welding): این روش به این صورت است که از امواج فراصوت برای تولید ارتعاشات مکانیکی به منظور اتصال دو قطعه فلزی استفاده می شود.
 4. جوشکاری انفجاری (Explosion Welding): این روش مبتنی بر دو رکن اساسی انفجار کنترل شده و ضربه زدن است که باعث می شود دو قطعه فلزی به هم متصل شوند. جالب است بدانید به هیچ عنوان در جوشکاری انفجاری از ذوب و انبساط کردن استفاده نمی کنند.

البته باید در نظر داشته باشید که انواع دیگر دستگاه جوش بدون نیاز به الکترود وجود دارد که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند ولی از آنجا که استفاده از آن همانند سایر دستگاه ها متداول نیست از پرداختن به آن خودداری می کنیم.

با مشخصات و مزایای دستگاه جوش بدون الکترود آشنا شویم

بعد از آشنایی با انواع دستگاه جوش بدون الکترود به مشخصات آن می پردازیم. هر کدام از این دستگاه ها با توجه به عملکرد متفاوتی که دارند، دارای خصوصیات و ویژگی های خاص خود خواهند بود. به همین دلیل در این بخش ویژگی های کلی این نوع دستگاه جوش را مطرح می کنیم.

 • آخرین فناوری جوشکاری با عملکرد سریع: در انواع دستگاه جوش بدون الکترود از جدیدترین و به روزترین فناوری ها استفاده شده که قدرت و عملکرد آن را بسیار ارتقاء داده است.
 • قیمت مقرون به صرفه: با توجه به اینکه این ابزار دستگاه جوش بدون نیاز به الکترود و سیم جوش هستند، هزینه های جانبی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
 • کیفیت و کارایی بالا در حین جوشکاری: خصوصیت و ویژگی اصلی دستگاه جوش بدون نیاز به الکترود، دقت بالای آن محسوب می شود و جوشکاری با آن بسیار دقیق انجام می شود.
 • جلوگیری از آسیب به فلزات: به دلیل عدم استفاده از الکترود در این نوع ابزارآلات، کمترین صدمه و آسیب به فلزات اطارف محل جوش، وارد می شود.
 • عدم تولید گازهای خطرناک: همانطور که می دانید هنگام جوشکاری با الکترود، گازهای ناسالمی تولید می شود. این مسئله در جوشکاری بدون نیاز به الکترود منتفی است و فعالیت سالمتری محسوب می شود.
 • وزن سبک جهت جابه جایی راحت: دستگاه جوش کوچک این امکان را فراهم می کند که کاربران بتوانند آن را به سادگی حمل کنند. این خصوصیات باعث شده که دستگاه جوش بدون الکترود جدید، از محبوبیت خاصی بین کاربران برخوردار شود.

نکات ایمنی کار با دستگاه های جوش بدون الکترود چیست؟

نکات ایمنی کار با دستگاه جوش لیزری

پیش از استفاده از هر دستگاه و ابزاری، رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامت خود و اطرافیان و همچنین افزایش عمر دستگاه ضروری است. به همین دلیل هنگام استفاده از انواع دستگاه جوش بدون الکترود رعایت نکات زیر توصه می شود:

 • حفظ ایمنی شخصی در حین انجام هر کاری بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین، استفاده از وسایل ایمنی از جمله دستکش ایمنی، عینک ایمنی، لباس کار و ماسک جوشکاری ضروری خواهد بود.
 • قبل از شروع به کار، لازم است که وضعیت سالم بودن کابل دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض شود.
 • در صورت عدم استفاده طولانی مدت از دستگاه، روکش ضدآب مورد نیاز است تا از خرابی و نقصان آن جلوگیری شود.
 • هنگام حمل و نقل دستگاه جوش، توجه داشته باشید تا از ضربه‌ها جلوگیری کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که انبرها با هم برخورد نداشته باشند.
 • با توجه به شدت جریان دستگاه، انتخاب کابل با قطر، طول و سایز مناسب برای ورودی و خروجی آن امری حیاتی است.
 • از آب به عنوان ماده خنک‌کننده استفاده نشود؛ زیرا این کار می‌تواند باعث پاشیدن آب روی نقطه جوش شده و درنتیجه از استحکام آن کاسته شود.

چگونه انواع دستگاه جوش بدون الکترود را خریداری کنیم؟

دستگاه جوش بدون الکترود

اکنون که اطلاعات جامعی نسبت به این نوع دستگاه جوش کسب کرده اید، شاید بخواهید برای انجام جوشکاری یکی از انواع آن را خریداری کرده و استفاده کنید که با توجه به مزایای دستگاه جوش بدون الکترود قطعاً ایده خوبی است چرا که بدون اغراق بهترین دستگاه جوش را برای خود تهیه کرده اید.

توصیه کارشناسان آروا این است که پیش از خرید دستگاه جوش بدون الکترود به این فاکتورها توجه کنید:

 • از آنجا که سطح امنیت دستگاه به منظور جلوگیری از خطرات در حین انجام عملیات جوشکاری، بسیار حائز اهمیت است، از ایمن بودن دستگاه و استانداردهای جهانی متداول اطمینان حاصل کنید.
 • از موجود بودن لوازم جانبی ضروری دستگاه مطمئن شوید تا در صورت نیاز تعمیر دستگاه جوش شما به سهولت انجام شود. برای این امر بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که همانند محصولات آروا بومی سازی شده باشند.
 • در تولید انواع دستگاه جوش ضروری است که نکاتی رعایت شود به همین منظور داشتن نشان های استاندارد یک امر ضروری در حین خرید انواع دستگاه جوش بدون الکترود است. همانطور که مطلع هستید گروه صنعتی آروا در تنها تولیدکننده ای است که تمام استانداردهای جهانی را رعایت می کند. به همین دلیل شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران آروا تماس حاصل کنید.
 • حتماً از نحوه نگهداری ابزار خود، به منظور بالا بردن طول عمر مفید آن اطلاعات کاملی دریافت کنید.
 • از خدمات پس از فروش انواع این ابزارآلات مطلع شوید.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی