گاز محافظ در جوشکاری (قوس دار) چه تأثیری دارد

اگرچه بسیاری احتمالا می‌دانند که گاز محافظ در جوشکاری یکی از اساسی ترین قسمت‌ها در فرآیند جوشکاری است اما هنگام انتخاب آن توجه مورد نیاز آن را ندارند. یک تغییر ساده در ترکیب گاز می‌تواند باعث افزایش کارایی و صرفه جویی در هزینه‌ها به خصوص در جوشکاری قوس دار (GMAW) ایجاد کند. گاز محافظ معمولا تاثیر زیادی در هزینه‌های جوشکاری ندارد.

بسیاری از جوشکاران به طور کامل از تاثیرات بالقوه مالی محافظ گاز آگاهی ندارند. این که شما در کار با دستگاه جوشکاری از چه ترکیبی استفاده می‌کنید بر روی قسمت‌های مختلفی از جوشکاری شما تاثیرگذار است و ما نیز در این موضوع به این قسمت‌های مختلف خواهیم پرداخت و به این پرسش پاسخ خواهیم گفت که:

  • استفاده از گاز محافظ در جوشکاری چه تاثیری می‌گذارد؟
تاثیر گاز محافظ در جوشکاری

استفاده از گاز محافظ در جوشکاری چه تاثیری می‌گذارد؟

قبل از پاسخ به این پرسش و بررسی تاثیرات گاز محاظ در زمان کار با دستگاه جوش بهتر است که بدانیم. گاز محافظ چیست؟ همانطور که می‌دانید، برخی از گازهای موجود در جو و هوایی که ما تنفس می‌کینم، می‌توانند به جوشکاری ما صدمه بزنند و از جهات مختلف بر روی بهره وری آن تاثیرات منفی بگذارند.

در واقع نقش گاز محافط در همین جا مشخص می‌شود. گازهای محافظ ترکیباتی از گازهای بی اثر یا نیمه اثر هستند که می‌توانند کیفیت جوش و بهره وری جوش ما را بالا ببرند. انواع گاز جوشکاری برای محافظت از عملیات جوشکاری وجود دارد.

ویژگی های گاز محافظ در جوشکاری

در ادامه چند مورد از ویژگی‌های گاز محافظ را بررسی کرده‌ایم:

۱. میزان رسوب و کارایی فلز پر کننده

گاز محافظ به طور معمول از ترکیب مقدار بالای آرگون تشکیل می‌شود که همین موضوع باعث افزایش میزان کارایی در جوشکاری می‌شود. در صورتی که قطعه کار خود را برای جوشکاری به شکل افقی و عمودی قرار دهید، این موضوع به شما اجازه می‌دهد که از اسپری که توسط ترکیب این گازها استفاده کنید. در انتخاب این گاز بسیار دقت بکنید.

در بعضی از موارد به جای استفاده از مخلوط معمولی آرگون / دی اکسید کربن یا آرگون / اکسیژن، از مخلوط آرگون تقویت شده با هلیم استفاده می‌شود. اگر چه هزینه هلیوم بیشتر از آرگون است، اما گاز محافظ معمولا کمتر از ۵ درصد از کل هزینه‌های جوشکاری را شامل می‌شود. راندمان رسوب الکترود به طور مستقیم به سطح پاشش جوشکاری مرتبط است. مخلوط‌های با آرگون بالا به طور معمول بهترین نتیجه را در انتقال اسپری دارند.

۲. کنترل پاشش جوش

همان طور که می‌دانید، پاشش به زمانی گفته می‌شود که مقادیر زیادی از ذرات مذاب در اطراف جوش ایجاد می‌شود. پتانسیل یونیزاسیون پایین آرگون باعث بهبودی پایداری قوس جوش می‌شود و همچنین می‌تواند از پراکندگی هنگام استفاده از منبع تغذیه معمولی جلوگیری می‌کند.

امروزه نیز برخی دیگر از گازهای محافظ با co2 خالص طراحی شده است البته با گازهای محافظی که از طریق آرگون ساخته می‌شود، پاشش را بیشتر نیز کاهش می‌دهد. هر چند که می‌توانید پراکندگی را کنترل کنید، می‌توانید جریان و ولتاژ کار را ۱۰ درصد یا بیشتر افزایش دهید.

دستگاه جوشکاری

۳. مشخصات جوش و جوشکاری بیش از حد

یک مهره جوش محافظ co2 تمایل دارد که به شکلی محدب درباید و همین موضوع باعث افزایش زمان کار با دستگاه جوشکاری یا اینورتر جوشکاری می‌شود و واضح است که افزایش زمان جوشکاری تاثیری مستقیم در هزینه جوشکاری دارد. ترکیب‌هایی از این گاز ها که حاوی گاز آرگون هستند باعث کنترل بیشتر بر روی مهره می‌شوند و زمان جوشکاری را کاهش می‌دهند و به این ترتیب در هزینه کار با دستگاه جوشکاری صرفه جویی می‌کنند.

قطر فلز پر کننده هم نقشی اساسی و غیر قابل انکار در بهینه سازی شکل مهره ایفا می‌کند. قطر زیاد سیم می‌تواند کنترل اندازه مهره جوش را دشوار کند. یک مهره جوشکاری بسیار بزرگ می‌تواند هزینه جوشکاری را تا ۵۰ درصد افزایش دهد. پیشنهاد می‌کنیم نوع و اندازه فلز پر کننده خود را بر اساس نیازها و برنامه‌های خود انتخاب کنید.

۴. قابلیت جوشکاری خارج از موقعیت (Out-of-position)

گازهای محافظی که از co2 با o2 بیشتری استفاده می‌کنند، با قابلیت واکنش پذیری بالا میزان سیال بودن استخر جوش را افزایش می‌دهند. برای کارهایی که خارج از موقعیت هستند، این موضوع ممکن است که شما را مجبور به استفاده از سیم کندتر کند که همین موضوع باعث کاهش بهره وری می‌گردد. در زمان کار با دستگاه جوش در خارج از موقعیت، نوع انتقال فلزی که استفاده می‌کنید هم مهم است. ترکیبات آرگون بالا با واکنش کم عموما عملکرد بهتری دارند.

جمع‌بندی

در این متن به موضوع تاثیرات گاز محافظ در زمان کار با دستگاه جوشکاری پرداختیم و برای این موضوع هم نخست تعریف گاز محافظ را بررسی کردیم. گاز محافظ ترکیباتی از گاز‌های بی اثر و نیمه اثر است که در افزایش کارایی و بهره وری کار ما تاثیر گذار است. اگر چه شاید بسیاری از این موضوع آگاه باشند اما دقیقا نمی‌دانند باید از چه نوع ترکیباتی در زمان کار با اینورتر جوشکاری استفاده کنند.

نکته قابل توجه دیگر در این زمینه این است که هزینه گازهای محافظ بخش بسیار کمی از هزینه‌های کار با دستگاه جوشکاری است و شما می‌توانید با همین هزینه کم کیفیت جوشکاری خود را ارتقا دهید.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی