مینی فرز دیمردار چیست و چه کاربردی دارد ؟

مینی فرز یکی از ابزار های کاربردی و مناسب برای افرادی است که به دنبال یک فرز قابل حمل و سبک هستند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا هر ساله شاهد پیشرفت در تولید انواع مینی فرز باشیم. مینی فرزهای معمولی دارای یک سرعت ثابت هستند و می توانیم بگوییم که همواره در حداکثر سرعت خود کار می کنند. اما برای انجام فعالیت های مختلف مانند برش سطوح از جنس متفاوت، پولیش کاری، زنگ زدایی و… نیاز به ابزاری داریم که بتوان سرعت چرخش آن را کنترل کرد و مینی فرز دیمر دار می تواند بسیاری از این مشکلات را برای ما حل کند؛ از همین رو در ادامه این موضوع را بررسی می کنیم که مینی فرز دیمردار چیست و کاربرد مینی فرز دیمردار را هم مورد بررسی قرار می دهیم.

مینی فرز دیمردار چیست ؟

مینی فرز دیمردار چیست

روند کار مینی فرز به این صورت است که موتور الکتریکی درون آن نیروی لازم برای چرخ صفحه یا دیسک را تامین می کند و دیسک با سرعت بالایی به چرخش در می آید هم چنین علاوه بر برشکاری می توان ساب زنی نیز انجام داد. یکی از جدیدترین انواع این ابزارآلات مینی فرز دیمر دار است که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از دیمر برای ما این امکان را فراهم می کند که سرعت چرخش صفحه را متناسب به کارمان تغییر دهیم. در ادامه برای درک بهتر عملکرد دیمر در مینی فرز توضیحاتی را در خصوص دیمر و عملکرد آن با شما به اشتراک می گذاریم.

آشنایی با دیمر

قبل از این که سراغ کاربرد مینی فرز دیمر دار و سایر جزئیات مربوط به این محصول بریم، بهتر است با “دیمر” بیشتر آشنا شویم. دیمر وسیله است که کاربرد ها و انواع گوناگونی دارد. در صنایع روشنایی برای تعیین میزان نور لامپ ها ، فن ها و ابزارهای مختلف مانند فرز، پیچ گوشتی برقی، دریل و… از آن استفاده می شود و اساس کار آن تغییر ولتاژ است؛ در واقع زمانی که از دیمر در ابزار آلات صنعتی استفاده می شود با تغییر ولتاژ در این ابزار سرعت گردش موتور تغییر می کند و به این صورت می توان از آن در شرایط مختلف استفاده کرد.

استفاده از دیمر برای کنترل سرعت

همان طور که گفتیم دیمر با توجه به انواع خود کاربرد های متفاوتی دارد و یکی از کاربرد های آن کنترل سرعت است که توسط یک کلید این کنترل سرعت انجام می شود. دو مدل کلید برای کنترل سرعت وجود دارد. یک نوع آن، کلید دیمر گازی است که به اصطلاح به آن دیمر گازی می گویند و نوع دیگر آن کلید دیمر است که به اصطلاح به آن دیمر الکترونیکی یا کلید دیمر الکترونیکی نیز می گویند این دو نوع کلید عملکرد متفاوتی با یکدیگر دارند .

دیمر( کلید دیمر ) مورد استفاده در مینی فرز دیمردار چیست ؟

در بالا دو نوع کلید برای کنترل سرعت نام بردیم نوبت به آن رسیده است که بگوییم در مینی فرز دیمردار چه نوع کلیدی استفاده می شود . با توجه به اینکه مینی فرز کاربرد های متفاوتی دارد در نتیجه لازم است که سرعت آن را در بازه های مشخصی تنظیم کنیم به همین منظور امروزه از نوع کلید دیمردار استفاده می شود و از کلید گازی دیمر استفاده نمی شود زیرا مکانسیم کلید دیمردار بدین گونه است که با تنظیم دلخواه مقاومت، ولتاژ و در نتیجه سرعت، دستگاه را می توان در شش یا نُه حالت تنظیم کرد اما مکانسیم کلید دیمر گازی کاملا متفاوت است .

در کلید دیمر گازی تنها یک کلید که اصولا همان کلید روشن و خاموش است به دیمر دستگاه اتصال پیدا می کند و هرچه فشار بیشتری وارد کنیم سرعت بیشتر می شود و هرچه فشار کمتر ی وارد کنیم سرعت کمتر می شود و بازه های مشخص در نظر گرفته نشده است در نتیجه برای مینی فرز به ندرت استفاده می شود.

آشنایی با کاربرد مینی فرز دیمر دار

مینی فرز یکی از ابزارهای کارآمد برای سایش و برش اجسام فلزی، چوبی، پلاستیکی و… است. وظیفه برش در این محصولات بر عهده صفحه‌ ای از جنس فیبر یا صفحات فلزی با آلیاژ خاص است که به مرور زمان با انجام برشکاری خواهید دید که قطر آن کاهش یافته و اصطلاحاً تمام می شوند.

وقتی سراغ استفاده از مینی فرز های بدون دیمر می روید، خواهید دید که روند کاری آنها در سرعت حداکثر است. این موضوع همیشه نمی تواند به نفع ما باشد زیرا در شرایطی مجبور به کاهش این سرعت هستیم. برای مثال هنگام برش اجسام مختلف نیاز به سرعت متفاوتی برای گردش صفحه داریم که در ادامه نگاهی به سرعت مورد نیاز برای متریال مختلف می اندازیم.

برش فلزات گوناگون توسط مینی فرز دیمردار

یکی از مهمترین انواع کاربرد مینی فرز دیمردار ، برش فلزات است. در بیشتر موارد برای برش فلزات گوناگون با مینی فرز ، دستگاه را در حداکثر سرعت خود قرار می دهیم . و در بسیاری از مینی فرزها، حداکثر سرعت کاری حدود ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه است که به ما اجازه می دهد بتوانیم با کیفیت مناسبی هر فلزی را برش دهیم و در صورتی که سرعت در زمان برشکاری فلز پایین تر باشد ، روند کار به درستی طی نخواهد شد و زمان زیادی را از شما می گیرد. البته این کار باعث ایجاد فشار بیشتر روی دستگاه خواهد شد و از همین رو ممکن است شاهد کاهش عمر مفید مینی فرز و تمام شدن صفحه برش باشیم.

برش سرامیک، گرانیت و سنگ

یکی دیگر از کاربردهای مینی فرز دیمر دار ، امکان برشکاری روی سرامیک، سنگ، گرانیت و… است. برای انجام برشکاری با کیفیت روی این سطوح، بهترین سرعت ،حداکثر سرعت نمی باشد و باید با توجه به جنس سرامیک و سنگ و مدل دستگاه ،سرعت تعیین شود. در بسیاری از موارد ممکن است افراد احساس کنند که نیاز به سرعت بیشتری برای برش کاری دارند، اما بهتر است نظر خود را تغییر دهید ، زیرا سرعت پایین تر برای سطوح سرامیکی، سنگی و سایر موارد مشابه مناسب تر است و با ایجاد فشاری متعادل به برشکاری بهتر و بدون تلفات کمک می کند.

نکته : تیغه یا صفحه برش مخصوص در این شرایط که در بازار با نام صفحه گرانیت بر شناخته می شود، باید به شکل صحیح روی دستگاه سوار شود تا بتوان به راحتی روند برشکاری را طی کرد.

همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که استفاده از مینی فرز دیمر دار برای برش سرامیک ،گرانیت و سنگ ،عمر دستگاه را کاهش میدهد.

سطح زدایی و پولیش کاری

بسیاری از سطوح فلزی یا چوبی برای داشتن ظاهری بهتر، نیاز به پولیش کاری دارند و یکی از مهمترین کاربردهای مینی فرز دیمردار نیز پولیش کاری می باشد. این کار به ما اجازه می دهد تا بخش های زنگ زده، رنگ های قدیمی و پوسیده، مواد مزاحم خارجی و… را از روی سطح مورد نظر خود پاک کنیم.

سرعت مناسب در مینی فرز برای براق کردن سطوح فلزی یا تمیز کردن آنها ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دور بر دقیقه است که در هنگام پولیش کاری بهتر است دستگاه را در این سرعت بگذاریم .هم چنین برای براق کردن سطوح فلزی یا تمیز کردن آنها بهتر است از برس های سیمی برای سایش بیشتر و زدودن بخش هایی مانند زنگ زدگی و کثیفی استفاده شوند و از پدهای نرم که روی مینی فرز دیمردار نصب شده اند برای پولیش کاری استفاده شوند.

برش چوب با مینی فرز دیمر دار

امروزه با تولید تیغه های مخصوص که روی مینی فرز نصب می شوند، برش چوب برای ما امکان پذیر خواهد بود . سرعت چرخش حداکثر مینی فرزها معمولا حدود ۱۱۰۰۰ دور است و اگر بخواهیم با این سرعت برش چوب را انجام دهیم، ممکن است شاهد بروز مشکلات بسیار جدی باشیم که نتایج نامناسبی را برای ما به همراه خواهد داشت.

کاربرد مینی فرز دیمردار

اما وقتی سراغ مینی فرز دیمر دار می رویم و سرعت آن را تا ۴۵۰۰ دور تنظیم می کنیم می توان بدون هیچ مشکلی از مینی فرز، به عنوان اره استفاده کرد. اما در نظر داشته باشید که روی هر اره که به مینی فرز وصل می شود سرعت مناسب برای کار با آن ذکر شده است و از همین رو باید حتما برای تنظیم دیمر به این اطلاعات توجه داشته باشید هم چنین برای بریدن شاخه های درختان و کارهای سبک نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

مقالات کاربردی :

محصولات پیشنهادی :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی