انواع روش‌های برشکاری فلزات

برشکاری چیست؟ اولین سؤالی که باید قبل از پرداختن به انواع روش‌های برشکاری فلزات جواب داد، همین سؤال است. به صورت کلی به فرایند بریدن ورق‌های فلزی و تقسیم آن‌ها به قطعات کوچک با انواع متودها، برشکاری می‌گویند! روش‌ها و انواع برشکاری با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند و تنها در برخی از موارد با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید!

انواع روش‌های برشکاری فلزات

در ادامه مهم‌ترین شیوه‌های برشکاری فلزات را به صورت کلی بررسی می‌کنیم که عبارت اند از:

  • برش گرم: عملیات جداسازی فلز با بالابردن دما تا زمانی که به جداسازی ملکول‌ها از یکدیگر می‌انجامد!
  • برش سرد: فرآیندی که در آن بدون ایجاد حرارت، می‌توان فلز را به اندازه دلخواه برش داد.

شما باید بر اساس کاری که می‌خواهید انجام دهید و نیازی که دارید، یکی از انواع برش‌های فلزی را انتخاب کنید. برش گرم فلزات شامل روش‌های پلاسما، تیغ اره‌های دیسکی آتشی و لیزری می‌شود. در نقطه مقابل برش سرد شامل روش‌های واترجت، اره نواری، ارده دیسکی و اره لنگ می‌باشد.

برش گرم می‌تواند به شما کمک کند که خیلی سریع فلزات مورد نظر خود را برش بدهید بدون آنکه نیاز به ایجاد هیچ تراشه ای داشته باشید. همچنین این نوع روش برشکاری متناسب با انواع روش‌های کامپیوتری، حکاکی و … است! برش سرد در عوض می‌تواند باتوجه به شیوه انجام آن و عدم تغییر ملکولی فلزات،  به قابلیت برش متقاطع در سایزهای مختلف و تولید قطعاتی با خاصیت یکسان و … یاری رساند. در ادامه انواع روش‌های برشکاری فلزات که زیرمجموعه انواع برشکاری سرد و گرم هستند، به صورت کامل توضیح داده می‌شود.

پلاسما یا هوابرش، بالاترین دمای ذوب

برای اولین بار برش پلاسما در سال ۱۹۶۰ استفاده شد و پس از مدتی صنعتگران با توجه به اهمیت این نوع روش برشکاری فلزات تصمیم گرفتند آن را جایگزین برش فلز به فلز کنند. حرارت ایجاد شده از این نوع روش برشکاری، بالای ۲۵ هزار درجه سانتی گراد است. شما می‌توانید با کمک این روش حرارتی فلزات را به دمای ذوب نزدیک کرده و آن‌ها را به قطعات دلخواه تقسیم‌بندی کنید.

انواع روش‌های برشکاری فلزات

در این نوع از انواع روش‌های برشکاری فلزات، شاهد این هستیم که دستگاه قوس الکتریکی به ما کمک می‌کند تا کار به بهترین شکل صورت بگیرد. آیا تابحال از این روش برای برشکاری استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما معایب و مزایای برشکاری فلزات چیست؟

تیغ‌های اره دیسکی آتشی: روشی منسوخ شده

این روش مانند دیگر شیوه‌های برش گرم فلزات با ایجاد حرارت کار خود را جلو می‌برد، اما همین چند وقت پیش بود که به علت خطرات این شیوه و آشکار شدن آن بر همگان، استفاده از آن منسوخ شد. در این روش حرارت بالا باعث می‌شود که مشکلات متعددی در برشکاری بوجود آید و حتی اپراتور دستگاه دچار خطراتی شود.

برش لیزری: سرد مدار دسته‌بندی انواع روش‌های برشکاری فلزات

رایج‌ترین نوع شیوه برشکاری فلزات که خود شامل موارد زیادی در زیرمجموعه خود است، برش لیزری است. این روش معمولاً برای صنایع خاصی مانند نظامی، پزشکی، هوایی، آزمایشگاهی، پژوهشی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته برش لیزری تنها مخصوص فلزات نیست، بلکه می‌توان از آن برای برش غیر فلزات نیز استفاده کرد.

برای استفاده از برش لیزی لازم است که حتماً یک خروجی قوی بر روی جسم با کمک دستگاه داشته باشیم. ساده‌ترین نو دستگاه که می‌توانید برای برش لیزری استفاده کنید، دستگاه‌های دو آینه موازی هستند که این روزها خیلی طرفدار ندارند! آیا از دستگاه‌های برش لیزری استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما این شیوه تا چه حد می‌تواند کاربردی باشد؟

برش واترجت: برشکاری فلزات با کمک آب

برش واترجت همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم، یک شیوه برش فلزات به صورت سرد است! در این شیوه از آب پرفشار برای برش فلزات و سنگ ها استفاده می‌شود. این شیوه بیشتر مورد استفاده شرکت‌ها و کارخانه‌های برش سنگ است چرا که این مورد به خوبی پاسخگوی نیاز آن هاست.

برای این که بهترین جواب را در این زمینه بگیرید، لازم است که با کمک دستگاه مخصوص برش واتر جت، اقدام به ایجاد فشار بالای آب به مقدار ۶۰۰۰۰ پوند بر اینچ کنید. دقت این نوع از دستگاه‌ها به شدت بالاست و برای ساخت قطعات حساس بسیار کاربردی هستند! جالب است بدانید که قیمت دستگاه‌های برش واتر جت نسبت به سایر روش‌ها پایین‌تر است.

دستگاه‌های اره نواری: انقلاب بزرگ برشکاری

دستگاه‌های اره نواری که با ظهور خود یک انقلاب بزرگ در انواع روش‌های برشکاری فلزات بوجود آورند، امکان برش قطعات ضخیم با یک دقت بالا را به راحتی ایجاد کرده‌اند. این دستگاه‌ها با کمک الکترو موتور نیروی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند و محورهای مشخصی را به چرخش درمی‌آورند. در این روش از فشار وزن دستگاه استفاده می‌شود و به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌ها، مورد استفاده قرار گرفته است.

دستگاه‌های اره دیسک: برشکاری فلزات به صورت ایمن و باکیفیت

برشکاری فلزات

شیوه برشکاری فلزات با کمک این دستگاه‌ها، باعث می‌شود که نتیجه کار کیفیتی مناسب داشته باشد. در واقع این شیوه جایگزین اصلی دستگاه‌های تیغ اره دار آتشی شد. از این شیوه برای برش چوب، فلزات و … استفاده می‌شود. با کمک این شیوه می‌توانید انواع فلزات زیر را برش دهید:

  • فلزات سبک
  • چوب
  • ام دی اف
  • آلومینیوم
  • آسفالت