اجزای تشکیل دهنده دریل کدامند؟ بررسی دکمه های روی دریل

شناخت اجزای تشکیل دهنده دریل باعث می‌شود تا کسانی که قصد دارند از دریل استفاده کنند؛ با توجه به نیازشان از تمام کارایی این ابزار استفاده کنند و راحت تر و دل چسب تر کار خود را انجام دهند. همچنین شناخت اجزای دریل باعث می‌شود هنگام خرید دریل، مناسب ترین ابزار را برای خود تهیه کنید.به طور کلی شما زمانی که اجزای یک وسیله را بشناسید از عملکرد بهتر آن می توانید بهره مند شوید اجزای اصلی دریل موتور، ارمیچر، کالکتور و گیربکس است و دریل شارژی باتری و در دریل برقی سیم اهمیت دارد.

 اجزای تشکیل دهنده دریل در یک نگاه:

 1. منبع تغذیه
 2. سیم برق
 3. کلید روشن و خاموش
 4. تراز عمق سنج
 5. سه نظام دریل
 6. دسته نگهدارنده
 7. شافت (شفت) و بیت مته
 8. کلید خاموش و روشن کردن حالت چکشی
 9. کلید تنظیم سرعت و یا دیمر
 10. کلید چپ گرد و راست گرد

دریل چیست؟

دریل وسیله‌ای است که به دو صورت دستی یا الکتریکی وجود دارد که برای سوراخ کاری اجسام به کار می‌رود. دریل را با در نظر گرفتن قدرت آن و همچنین با استفاده از مَتّه مناسب، می‌توان برای سوراخ کاری انواع چوب، فلز و بتن به کار برد.

دریل‌ها یکی از پرکاربردترین وسایلی هستند که در مصارف صنعتی و خانگی استفاده می‌شود. کار اصلی دریل ایجاد سوراخ با اندازه‌های مختلف در سطح‌های مختلف است ولی با تعویض بعضی از ابزارهای دیگر می‌توان از دریل برای سمباده زدن سطوح، باز و بسته کردن پیچ، جلا دادن، تخریب و… استفاده کرد. توصیه ما شما عزیزان این است که قبل از انجام هر نوع سوراخکاری، مطمئن شوید آموزش کار با دریل را دیده اید.

انواع دریل برقی چیست؟

دریل برقی

دریل‌ها نسبت به منبع نیروی محرکه آن‌ها به سه نوع دستی، بادی و برقی تقسیم می‌شوند. دریل‌ های برقی در انواع گوناگون دسته‌بندی شده‌اند در ادامه به معرفی انواع دریل و به بررسی اجزای تشکیل‌دهنده دریل می‌پردازیم.

 • دریل و پیچ گوشتی شارژی
 • دریل چکشی
 • دریل گیربکس دار
 • دریل سرکج
 • دریل بادی
 • دریل ستونی
 • دریل مگنتی
 • دریل کرگیری یا نمونه بردار
 • دریل همزن
 • مینی دریل
 • دریل ۳۲ یا دریل ته کونیک

اجزای تشکیل‌دهنده دریل و کاربرد آن‌ها

دریل یکی از پرکاربردترین ابزارهایی است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. قسمت‌های تشکیل‌دهنده دریل عبارتند از:

 1. منبع تغذیه
 2. سیم برق
 3. کلید روشن و خاموش
 4. تراز عمق سنج
 5. سه نظام دریل
 6. دسته نگهدارنده
 7. شافت (شفت) و بیت مته
 8. کلید خاموش و روشن کردن حالت چکشی
 9. کلید تنظیم سرعت و یا دیمر
 10. کلید چپ گرد و راست گرد

هر کدام از این اجزای دریل را در ادامه توضیح می دهیم.

۱. منبع تغذیه

دریل شارژی از باتری استفاده می‌کند و ابزار مورد احتیاج برای بیشتر حفاری‌ها محسوب می‌شود. ولتاژ متغیر دریل‌های شارژی از ۴ تا ۱۸ ولت است. دریل‌های شارژی باید بعد از مدتی شارژ شوند، پس باید هنگام استفاده از دریل‌های شارژی به میزان شارژ آن دقت کنید.

همچنین همیشه باید باتری زاپاس داشته باشید، زیرا ممکن است کار شما برای مجدد شارژ شدن باتری به تاخیر بیفتد. به طور حتم دریل‌های سیم‌دار بیشتر از دریل‌های بیسیم کار می‌کنند و به شارژ مجدد احتیاجی ندارند.

آمپراژ، میزان قدرت را اندازه می‌گیرد. قدرت بالاتر به معنی گشتاور بیشتر است که تاثیر مستقیم روی مته دارد. نکته منفی در دریل‌های سیمی این است که شما فقط می‌توانید در جایی از این دریل‌ها استفاده کنید که سیم برق بتواند به آنجا برسد.

۲. سیم برق

سیم‌ها از یک کابل دو و یا سه لایه ساخته شده‌اند و کار انتقال برق را انجام می‌دهند. لازم به ذکر است هنگام استفاده از دریل، مراقب سیم برق آن باشید تا هنگام کار کردن آسیب نبیند؛ چرا‌که در صورت آسیب بسیار خطرناک می‌شود.

۳. کلید روشن و خاموش

کلید روشن و خاموش یکی از اجزای تشکیل دهنده دریل است. بعضی از مدل‌های دریل فقط یک کلید دارند و یک سرعته هستند و قابل تنظیم نمی‌باشند و بعضی دیگر مکانیزم تنظیم سرعت دارند که می‌تواند بر طبق کلید ماشه کار کند و باعث می‌شود تا شافت مته با سرعت بیشتر کار کند و بچرخد.

کلید کنترل سرعت به شما این امکان را می‌دهد تا سرعت دریل را بر مبنای نیازتان کنترل کنید. این کلید دارای دو جهت جلو و عقب است که این امکان را به شما می‌دهد که جهت چرخش شافت را تغییر دهید. با این عملکرد می‌توانید پیچ‌ها را باز و بسته کنید. به عنوان مثال دکمه جلو برای بستن پیچ و دکمه عقب برای باز کردن پیچ است.

۴. میله عمق سنج

عمق سوراخ های ایجاد شده توسط دریل، برای بهتر انجام شدن کار، با اهمیت است. میله یا تراز عمق سنج یک میله مدرج است و اندازه‌گیری عمق سوراخ‌ها با این میله انجام می‌شود. با این قطعه از دریل، می‌توان فهمید تا چه عمقی نیاز به سوراخ کردن است.

۵. سه نظام دریل

سه نظام دریل

سه نظام یکی دیگر از اجزای دریل است که دارای دو نوع آچار خور و اتوماتیک می‌باشد. سه نظام یا مته گیر به قسمت جلویی دریل که متهخ در آن قرار می‌گیرد گفته می‌شود. این قطعه برای کار های مختلف و برای انواع مته قابل تنظیم است.

دریل‌ها قبلا دارای سیستم ۳ نظام آچار خور بودند که مته را به وسیله آچار سه نظام، در جای خود محکم می‌کرد. اما دریل‌های جدیدتر دارای سیستم سه نظام اتوماتیک هستند و مته به صورت مستقیم داخل ۳ نظام گذاشته شده و با دست محکم می‌شود. سه نظام‌های آچار خور هنوز در بعضی از مته‌ها دیده می‌شود که برای بازکردن قفل دور مته از آن‌ها استفاده می‌کنند.

۶. دسته نگهدارنده

یکی دیگر از اجزای تشکیل‌ دهنده دریل، دسته نگهدارنده است. این قسمت از دریل یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن می‌باشد. همچنین این مورد یکی از نکات مهمی است که در راهنمای خرید دریل باید در نظر گرفته شود.

برای ثابت نگه داشتن دریل‌ از دو دسته استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که برای استفاده از دریل ها با قدرت بالا حتماً باید از دو دسته دریل استفاده کرد. دسته‌ها را محکم نگه دارید تا دریل ثابت بماند. خیلی مهم است که جنس دسته دریل طوری باشد که در هنگام کار و استفاده از آن لیز نخورد.

۷. شافت (شفت) و بیت مته

به قسمت برآمده یا برجسته مته که موتور و ۳ نظام را نگه می‌دارد، شافت (شفت) مته گفته می‌شود و همین طور مکانی است که کلاچ چرخش در آن قرار می‌گیرد. مانند خیلی از موتورهای الکتریکی، برای کنترل قدرت مته از یک کلاچ استفاده می‌شود. این کلاچ قابلیت تنظیم دارد و سیستم‌های گوناگونی برای قدرت حفاری بالاتر ارائه می‌دهد.

بیت مته قسمت متغیر دریل است. این قطعات با توجه به نوع عملکرد در کارهای مختلف متفاوت است. برای کار روی مواد و سطوح مختلف به بیت‌های مختلف نیاز است به عنوان مثال: برای حفاری رویه چوب و پلاستیک از یک مته مارپیچی استفاده می‌شود؛ در صورتی که یک بیت مته سنگ تراشی فقط برای بتن آجر استفاده می‌شود.

برای انواع سوراخ‌کاری، سنگ‌تراشی و کارهای مختلف دیگر انواع مته وجود دارد و در دسترس است. مانند مته‌های پیچ گوشتی که خیلی سریع‌تر از پیچ گوشی‌های دستی عمل می‌کنند. مته‌ها دارای متریال‌های مختلفی از جمله فولاد، کبالت و تیتانیوم هستند.

دکمه های روی دریل (انواع کلید دریل)

انواع کلید دریل با توجه نوع دریل می تواند متفاوت باشد اما یک سری کلید مشترک در دریل وجود دارد در ابتدا کلیدهای مشترک را معرفی می کنیم بعد به سراغ کلیدهای ویژه می رویم.

دکمه های روی دریل به طور مشترک

دکمه پاور یکی از کلید هایی است که روی  تمام دریل ها وجود دارد و برای دریل های آروا به صورت ضد گردوغبار است آروا است و علاوه بر اینکه با کمک آن می توانیم دستگاه را خاموش و روشن کنیم به خاطر ضد غبار بودن آن از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل ابزار جلوگیری می کند و علاوه بر آن باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز می گردد. در ادامه این بحث با هم انواع دکمه های روی دریل را بررسی می کنیم.

انواع کلید های دریل غیر مشترک

کلید خاموش و روشن کردن حالت چکشی

این کلید کار جابه جایی بین حالت‌های چکشی و ساده را به عهده دارد. میزان قدرت دستگاه رابطه متقابلی با قدرت موتور و مکانیزم انتقال قدرت دارد. موتور این ابزار، عامل مشخص‌کننده سرعت و نیروی چرخش است، بنابراین با بالا رفتن سرعت، تعداد ضربه نیز بیشتر می‌شود. تنها کافی است این دکمه را بر روی حالت چکشی دریل بگذارید این کلید بر روی دریل های شارژی پیچ گوشتی چکشی وجود دارد.

در بعضی از دریل‌ها برای کنترل این حالت، سوئیچ وجود دارد ولی در بعضی از دریل‌ها مانند دریل‌های چکشی قابلیت تنظیم میزان و قدرت ضربه وجود ندارد و این کار به صورت خودکار انجام می‌شود.

کلید خاموش و روشن کردن دریل

کلید تنظیم سرعت و یا دیمر دریل چیست؟

دیمر، یکی دیگر از اجزای تشکیل‌ دهنده بعضی از دریل ها است. این کلید معمولا وظیفه تنظیم سرعت را عهده دارد. در بعضی از دریل های شارژی خود کلید روشن و خاموش دارای دیمر گازی هستند و در دریل برقی به صورت ولوم بر روی کلید روشن خاموش قرار گرفته تا به وسیله آن سرعت را تنظیم کنیم.

حلقه گشتاور

بر روی دریل پیچگوشتی ها حلقه ای وجود دارد که به وسیله آن می توان میزان گشتاور مورد نیاز برای باز و بسته انواع پیچ را بر روی دستگاه تنظیم کنیم و عمدتا بر روی دریل های شارژی است.

کلید تغییر حالت موتور

بر روی دریل های برقی دکمه ای وجود دارد که می توانید حالت موتور را دو حالت سرعتی و قدرتی قرار دهید در حالت سرعتی موتور سرعت بیشتری دارد و در حالت قدرتی موتور قدرت بیشتری دارد.

کلید چپ گرد و راست گرد

این کلید دارای دو حالت (جلو و عقب) است که این امکان را به شما می‌دهد که جهت چرخش شافت (شفت) را تغییر دهید. با این عملکرد می‌توانید از دریل ها به عنوان پیچ گوشتی استفاده کنید و پیچ‌ها را باز و بسته کنید. به عنوان مثال: دکمه جلو برای بستن پیچ و دکمه عقب برای باز کردن پیچ است.

لوازم جانبی دریل

بعداز خرید دریل باید یک سری لوازم را خریداری کنیدتا بتوانید از دریل استفاده این لوزام موارد زیر است:

 • انواع مته با توجه نوع پیچ ها و میزان سوراخکاری
 • انواع سنگ انگشتی برای که برای زمانیکه میخواهید به عنوان ساب استفاده کنید.
 • کیف کمری در صورتیکه می خواهید دریل را درزمان کار نزدیک به خود در هر لحظه داشته باشید مخصوصا برای کار در ارتفاع این ابزار بسیار نیاز است.
 • باتری در دریل های شارژی وجود یک باتری اضافه موجب افزایش مدت زمان کار می شود به همین خاطر بسیاری از دریل های شارژی آروا دارای دو باتری هستند.

موقع کار با دریل چه نکات ایمنی باید رعایت کرد؟

نکات ایمنی کار با دریل

استفاده از هر ابزاری نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد. دریل نیز از این قاعده مستثنی نیست به همین دلیل برای استفاده از دریل باید نکات ایمنی کار با دریل را در نظر بگیرید و رعایت کنید.

 • قبل از شروع شدن کار از عدم وجود هرگونه کابل برق، لوله آب، لوله گاز و هر گونه سیستم تاسیسات اطمینان حاصل کنید.
 • در موقع استفاده از دریل لزوما از دسته کمکی استفاده کنید تا بتوانید آن را ثابت نگه دارید.
 • محافظت کردن از چشم بسیار مهم است. حتماً موقع انجام کار و استفاده از دریل عینک ایمنی استفاده کنید.
 • برای اینکه بتوانید روی دستگاه کنترل کافی داشته باشید، هم دسته اصلی و هم دسته جلویی را محکم نگه دارید.

کاربرد دریل شارژی

کاربرد دریل شارژی

دریل شارژی از انواع دریل ها است که با کمک نیروی برق ذخیره شده در باطری کار می کند. دریل شارژی از جمله ابزار های پرکاربرد است که از آن می توان در موارد مختلفی استفاده کرد. این ابزار به خاطر اینکه در زمان استفاده نیاز به برق مستقیم ندارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و با کمک آن می توان در هر موقعیتی به راحتی از آن استفاده کرد. کاربرد عمده و اصلی دریل شارژی برای سوراخکاری روی سطوح مختلف است که در نهایت برای انجام پروژه های مختلفی استفاده می شود. برای اینکه با کاربرد های دریل شارژی بیشتر آشنا شویم در ادامه کاربرد هایی که این ابزار دارد را معرفی می کنیم.

 • کابینت سازی: یکی از مشاغلی که در آن از دریل شارژی استفاده می شود کابینت سازی است. با کمک دریل شارژی می توانیم انواع ساخت و سازها در کابینت سازی را با سرعت و کیفیت بالایی انجام دهیم.
 • نجاری: سوراخکاری روی چوب یکی از موارد پر کاربرد است و به همین خاطر در شغل نجاری از دریل شارژی استفاده می شود. با کمک دریل شارژی در نجاری می توان وسیله های چوبی مختلفی مانند میز و صندلی درست کرد.
 • کارهای ساختمانی: در کارهای ساختمانی برای سوراخکاری روی مصالح مختلف مانند گچ و بتن برای نصب کردن وسیله های مختلف از دریل شارژی استفاده می شود.
 • مبل سازی: یکی از کارهایی در مبل سازی انجام می شود این است که قطعات را جهت ساخت و ساز به یکدیگر متصل کنند و یکی از وسیله هایی که در آن کاربرد دارد دریل شارژی است. با کمک درل شارژی به راحتی می توان روی چوب سوراخکاری انجام داد.
 • دکوراسیون داخلی: دکوراسیون داخلی هنری است که با کمک آن می توان نمای داخلی خانه را تزئین کرد. یکی از کارهایی که در دکوراسیون داخلی انجام می شود این است که روی سطوح جهت نصب کردن سازه های دکوراتیو و یا نصب تزئینات روشنایی سوراخ ایجاد شود که برای انجام با کیفیت این کار از دریل شارژی استفاده می شود.
 • مشاغل تاسیساتی: برای اتصال دادن لوله ها روی سطوح و موارد مشابه در کارهای تاسیساتی و فنی نیاز به سوراخکاری داریم که یکی از وسیله های کاربردی در این زمینه استفاده از دریل شارژی است. در واقع دریل شارژی این امکان را فراهم می کند که اگر محدودیت فضا نیز وجود داشته باشد با کمک آن بتوانیم به راحتی کارها را انجام دهیم.

تفاوت اجزای دریل برقی و دریل شارژی

تفاوت این دو ابزار خیلی واضح است و بیشتر به منبع تغذیه مرتبط است اجزای داخلی دریل برقی در هشتاد درصد شبیه قطعات دریل شارژی است اما از انجایی که دریل شارژی در دو نوع دریل پیچ گوشتی شارژی و دریل پیچ گوشتی چکشی است و دریل برقی در دو نوع ساده یا دریل گیربکسی است موجب می شود ۲۰ درصد در اجزا تفاوت داشته باشند چون مکانیزم متفاوتی دارند. اصلی ترین تفاوت این دو دریل در مبنع تغذیه است که دریل برقی با برق شهری کار می کند و دریل شارژی توسط باتری شما برای آشنایی بیشتر با قطعات دریل چکشی یا قطعات دریل گیربکسی و تفاوت دریل برقی با شارژی  می توانید مقاله مختص آن را بخوانید.