بولت چیست؟ کاربرد های آن

بولت ها یا میله ‌های مهار ابزار متصل کردن صفحه ستون به فونداسیون یا پی زیرستون هستند و نقش مهمی را در استحکام ساختمان ایفا می ‌کنند، زیرا عدم دقت در کیفیت جنس، قطر مناسب، تعداد مناسب و آرایش نصب آن‌ ها باعث به ‌وجود آمدن صدمات جبران ‌ناپذیری در آینده برای ساختمان می ‌شود.

تعداد بولتها برای اجرا در بیس پلیت برحسب نوع کارایی ساختمان و سایر خصوصیات پروژه تعیین می‌ شود و همیشه بیشتر از دو عدد است و تعداد آن ‌ها همیشه باید زوج باشد یعنی در هر دو طرف صفحه ستون باید به تعداد مساوی بولت وجود داشته باشد. حداقل قطر بولت ‌ها میلگرد شماره 20 است. طول بولت‌ ها به ‌گونه ‌ای است که فشار لنگری را نیز تحمل کنند. بولتها یا میله ‌های مهاری حتماً باید از قبل گریس کاری شده باشند تا در هنگام بتن ‌ریزی آلوده نشوند و در مرحله هواگیری وقتی می‌ خواهیم بولت‌ ها را جدا کنیم، مشکل ایجاد نکنند.

آی بولت و نحوه کار با آن

در انتهای این قطعه، یک حلقه وجود دارد که برای جا به جایی اجسام مناسب است. جالبست بدانید که این قطعه به دلیل شباهت به چشم موجودات، به نام eye bolt شناخته می شود. این قطعه در سه نوع فولادی، استنلس استیل و آلومینیوم تولید می شود که کاربرد هر کدام در قسمت قبل توضیح دادیم.

این نوع بولت قدرت، دوام، تنوع وکارایی بالایی دارد؛ به همین دلیل در جا به جایی اجسام سنگین (مانند تیرآهن و میلگرد آجدار و ساده)، نصب تجهیزات سنگین (مثل موتورها، پمپ، ژنراتور) و ایمن سازی کارگاه (مانند نصب نردبان و حفاظ) استفاده می شود.

در کنار تمام مزایای گفته شده، می توان گفت که این قطعه قیمت و وزن بیشتری نسبت به سایر بولت ها دارد، که احتمالا از نگاه برخی افراد، معایب ای بولت است.

نصب این محصول به سه روش انجام می شود. در روش اول می توان قطعه را به سطوح مورد نظر چسباند. در روش دوم باید به کمک جوشکاری، آن را به سطوح مختلف جوش داد. روش سوم پیچ کردن است، که با استفاده از پیچ و مهره انجام می شود.

انکر بولت و کاربرد های آن

انکر بولت یا انکر پیچ برای اتصال قطعات به سطوح بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. انتهای این میله فولادی، یک رزوه وجود دارد که درون یک پوشش پلاستیکی یا فلزی قرار قرار گرفته است. این پوشش به قرارگیری صحیح و محکم قطعه، درون بتن کمک زیادی می کند.

برای نصب پارتیشن، سقف کاذب، لوازم بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، پنل های پیش ساخته بتنی و… از این قطعه استفاده می شود.

جالب است بدانید که کلمه Anchor به معنای مهار، چفت و بست است.پس منظور از انکر بولت قطعه ای است که برای فیکس کردن ابزارهای صنعتی در فونداسیون و… به کار می رود.

رول بولت چیست وچه کاربرد هایی دارد؟

رول پیچ از اجزای مختلفی تشکیل شده، که به صورت یک مجموعه واحد و در ارتباط با هم عمل می کنند. مهره، واشر و یک پیچ رولی با سر مخروطی شکل اجزای این قطعه هستند. این نوع بولت بیشتر برای اتصال قطعات فلزی به سطوح بتنی، سنگی و… استفاده می شود.

هدف و مبنای استفاده از این قطعه، افزایش حجم اتصالات است. یعنی بدنه استوانه ای آن در هنگام اتصال با سطح، اصطکاک پیدا کرده و منبسط می شود. این انبساط باعث افزایش حجم اتصال می شود.

از این رول پیچ ها در ساختمان سازی، برای ایجاد صفحه پایه اتصال استفاده می شود. هم چنین در صنایع مکانیکی و تاسیسات مخازن برای وصل کردن مخزن به زمین گزینه مناسبی است. برای اتصال به سقف و ستون بتنی نیز، که در تهویه مطبوع موثر هستند به کار می رود.

جی بولت و نحوه اجرا آن؟

این قطعه شباهت زیادی به حرف J انگلیسی یا قلاب دارد. پس در کاربردهایی که به یک قلاب گیرنده نیاز داریم، استفاده می شود. هیچ کدام از بولت ها را نمی توان به جای هم استفاده کرد؛ اما این قطعه برای آی پیچ (Eye Bolt) جایگزین مناسبی است و حتی باعث افزایش سرعت در باز و بسته کردن می شود.

این محصول به نام پیچ خم یا bent bolt نیز شناخته می شود. در بسیاری از کاربردهای صنعتی، تجاری و مسکونی از این پیچ به عنوان اتصال دهنده فوق العاده قوی استفاده می شود.

یو بولت و نحوه اجرا آن؟

شکل ظاهری یو بولت، شباهت زیادی به U انگلیسی دارد و به همین دلیل اینگونه نام گذاری شده است. از یو پیچ اغلب برای حمایت لوله های نفت و گاز پایپینگ استفاده می شود. سایزبندی و شماره این لوله ها متفاوت است؛ به همین دلیل پس از نام یوبولت معمولا یک عدد قرار می گیرد که همان سایزلوله است.

مثلا یوبولت 6 برای مهار لوله سایز 6 به کار می رود. در این پیچ ها معمولا جنس، گام رزوه، شعاع خم، نوع پوشش و قطر پارامترهایی هستند که باید به آنها توجه کنید.

استاد بولت

برای بستن فلنج و قطعات فلزی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، باید از یک استاد پیچ استفاده کرد. این بولت دارای دو سر رزوه و دو مهره است که درون پوشش تفلون، گالوانیزه یا استیل قرار می گیرد.

در صنایع سیمان، ساختمان سازی، تولید خودرو، معدن، خطوط ماشین آلات و… به وفور از این قطعات استفاده می شود. گریدبندی استاد بولت نیز به صورت B7، B8 و B16 است.

هنگر بولت

از هنگر بولت برای اتصال یک وسیله به اشیا چوبی استفاده می شود مخصوصا زمانی که به استحکام و سرعت نیاز داشته باشیم. این قطعه دارای بدنه استوانه ای است که رزوه ها سرتاسر آن را پوشانده و نوع رزوه در دو طرف متفاوت است.

برای تعمیر و ساخت مبلمان چوبی اغلب از این نوع بولت استفاده می شود؛ زیرا رزوه یک طرف ماشینی و سمت دیگر مانند رزوه چوب است.

کاربرد بولت ها

به منظور فهم بهتر در مورد کارایی هر بولت، جدول کاربردی زیر تهیه شده که به شما کمک زیادی می کند.

ردیف نوع بولت کاربرد
1 انکربولت سقف‌ کاذب و پارتیشن، نصب لوازم بهداشتی در ساختمان، نصب تجهیزات بیمارستان، نصب پنل‌ های پیش ‌ساخته بتنی، نصب صفحات فلزی بر روی بتن و یا سایر مصالح ساختمانی و تقویت و ترمیم سازه‌ های بتنی
2 رول بولت‌ ایجاد صفحه پایه اتصال در سازه و صنعت ساختمان، صنایع مکانیکی،‌ تاسیسات و مخازن، آسانسور و پله برقی، مهار داربست، نصب ریل راه ‌آهن و مترو، دکل‌ های برقی و گاردریل
3 استاد بولت صنایع نفت و گاز، ساختمان ‌سازی، سیمان، خودروسازی، خطوط تولید ماشین آلات و معدن
4 یو بولت مهار کننده لوله‌ ها، در صنایع کشتی‌ رانی جهت بلند کردن لوله‌ ها
5 آی بولت جا به جایی اجسام
6 جی بولت به عنوان یک قلاب استفاده می‌ شود و کاربردی نزدیک به آی بولت دارد.
7 هنگر بولت صنعت مبلمان ‌سازی و اتصال یک وسیله به اشیای چوبی

در این مطلب به تعریف و چیستی بولت یا پیچ پرداختیم. شما میتوانید با مراجعه به دانشنامه آی ام سی مارکت، اطلاعات بیشتری در حوزه های صنعتی و ساختمانی کسب کنید.