انواع ابزارآلات دستی و کاربرد آن‌ها

انواع ابزارآلات دستی ( خانگی و عمومی ) اگر بخواهید خانه‌ خود را تعمیر کنید یا بخواهید به یک خانه‌ جدید و نوساز بروید، برای شما لازم است. این جعبه ابزار آلات دستی می‌تواند شامل ابزار دستی کوچک و عمومی باشد که برای استفاده‌ روزانه به کار می‌رود اما حضور چه ابزار آلاتی در این جعبه ضرورت دارد و انواع ابزارآلات دستی چیست ؟ کاربرد‌هایی که می‌توان برای این ابزارها ذکر کرد چه مواردی هستند ؟ این مطلب یک راهنمای مفید و مختصر برای آشنایی با ابزارهاست که به شما کمک می‌کند مهم‌ترین اطلاعات را بعد از خواندن آن به دست آورید. تا پایان همراه ما باشید.

انواع ابزارآلات دستی مختلف

یک جعبه ابزار کامل، می‌تواند بهترین گزینه برای صرفه‌جویی در هزینه های شما باشد. به شما کمک می‌کند تا تعمیرات کوچک و قابل حل محل زندگی خودتان را با کسب کمی مهارت و دانش، به آسانی انجام دهید اما این تمام ماجرا نیست. شما باید بدانید که چه ابزار آلاتی را باید خریداری کنید و آن‌ها را متناسب با کاربردی که قرار است بارها و بارها مورد استفاده قرار بگیرد، در نظر داشته باشید. لیست انواع ابزارآلات دستی مختلف که باید آن‌ها را بشناسید در زیر آمده است:

۱. انبرها

اولین و متنوع ترین نوع از انواع ابزارآلات دستی مختلف متعلق به انبرها است. انبرها، ابزار دستی قدرتمندی هستند که برای گرفتن یا کشیدن چیزی استفاده می‌شوند که تنها با دست انجام نمی‌شود یا انجام آن‌ها به آسانی نیست. معمولا ابزارهای کوچکی مثل سیم یا میخ‌های عایق‌بندی شده به کمک انبردست از کابل، دیوار یا چوب بیرون کشیده می‌شوند. آن‌ها همچنین برای وسایل محکمی مانند قلاب یا دستگیره هم قابل استفاده هستند.
انواع مختلف انبرها:

 • انبردست
 • دم‌باریک
 • انبرکلاغی
 • گازانبر
 • انبرقفلی
 • سیم‌چیم
 • سیم‌ لخت‌کن
 • انبر خارجمع‌کن
 • انبرقفلی

برخی از مدل‌ها شامل دسته‌های بزرگ و فک‌های مبهم هستند که قابلیت تنظیم عملکرد دقیق را دارند. بنابراین در هنگام خرید انبردست برای جعبه‌ابزار خود، بیشتر از هر چیزی به کارایی و عملکردی که از آن انتظار دارید توجه کنید و سپس با خریدن انبر مورد نظر، آن را به جعبه‌ ابزار خود اضافه کنید. مراجعه به شرکت تولیدی بازارگانی آروا و صفحه‌ی محصولات ابزارآلات دستی آن می‌تواند یک راهنمای کامل برای شما از انواع انبرهای دستی و کارایی آن‌ها باشد.

۲. ست چکش

چکش در هنگام ضربه زدن به چیزی با نیروی زیاد، یکی از انواع ابزارآلات دستی بسیار مفید است. همان‌طور که می‌دانیم با چکش می‌توان به راحتی هر چیزی را بشکنیم. به همین دلیل است که خرید ابزار چکش در هر جعبه‌ی ابزاری یک گزینه‌ی ضروری و غیرقابل حذف است. عمده استفاده چکش برای کوبیدن میخ؛ آهنگری فلزات، ضربه‌زدن به انواع قلم و همچنین شکستن اجسام مختلف است. اصلی‌ترین نوع چکش‌ها در سه دسته‌ی چکش پنجه‌ای، پتک پلاستیکی و چکش‌های خردکن است.
چکش‌های پنجه‌ای برای بیرون کشیدن میخ، پتک‌های لاستیکی برای ضربه‌زدن به اشیا، بدون آسیب به مواد و چکش‌های خردکن در از بین بردن سرباره و باقی‌مانده جوشکاری از فلز، بسیار مناسب است.

۳. پیچ‌گوشتی

اگر شناختی از یک جعبه‌ابزار ساده داشته باشید؛ بدون شک پیچ‌گوشتی یکی از لوازم‌هایی است که به سرعت از آن یاد و آن را در لیست خرید ابزار خود یادداشت می‌کنید. پیچ گوشتی یکی از انواع ابزارآلات دستی است که برای اهداف مختلفی مثل باز و بسته کردن پیچ‌های لوازم‌خانگی، محکم‌کردن پیچ‌های دوچرخه یا بررسی و تعمیر اتصالات برقی استفاده می‌شود.
ابزارهای مختلف به پیچ‌گوشتی‌های متنوعی با اشکال و اندازه‌های مختلف احتیاج دارند. بنابراین یک ست کامل از پیچ‌گوشتی‌هایی تهیه کنید که اندازه‌ها و اشکال مختلف پیچ‌گوشتی را دراختیار شما می‌گذارد تا به راحتی به کمک آن‌ها چالش‌ها و کارهای مورد نیاز خود را رفع کنید. یک مجموعه پیچ‌گوشتی با کیفیت، اگر از آن‌ها به درستی استفاده شود؛ می‌تواند بیش از یک دهه در خدمت شما باشد و انجام کارها را برایتان آسان کند.

۴.انواع ابزارآلات دستی : متر

با وسیله‌ای به نام متر همه‌ی ما آشنایی داریم. وسیله‌ای که یکی از اصلی‌ترین اجزای ابزار آلات دستی است و کاربردهای مهمی دارد. همانطور که از نامش پیدا است، از متر برای اندازه‌گیری طول، عرض، ارتفاع و عمق هر جسم بزرگ و کوچکی استفاده می‌کنیم. به کمک آن می‌توانید ساخت یا تعمیرات یک کار تمیز و دقیق را رقم بزنید. اطمینان حاصل کنید که نوار اندازه‌گیری برای جابه‌جایی آسان در داخل جیب شما مناسب است و طول آن کمتر از ۲۵ فوت نیست. این ویژگی‌های مهم است که استفاده از متر اندازه‌گیری را بسیار آسان و کاربردی می‌کند.

۵. ست آچار

یکی دیگر از انواع ابزارآلات دستی پر کاربرد آچارها هستند. آچار در زمان استفاده از پیچ و مهر بسیار مفید است. برای شل شدن یا محکم‌ شدن پیچ و مهره‌ها به یک آچار خوش ساخت و مناسب احتیاج دارید. لیستی از بهترین و با کیفیت‌ترین آچارها در صفحه محصولات آروا وجود دارد که به شما یادآوری می‌کند در هنگام خرید ابزار ، به یک موضوع مهم دقت کنید. و آن‌ هم این‌که آچارها زمانی مفید و کارآمد هستند که وقتی روی یک پروژه‌ی بزرگ یا حتی کوچک کار می‌کنید، بتوانید به آسانی مورد استفاده‌ی شما قرار بگیرند و دقیقا کاربردی که از آن‌ها انتظار دارید را برآورده کنند.

 • آچار قابل تنظیم
 • آچار غیرقابل تنظیم

آچارهای غیرقابل تنظیم، وقتی شما بر روی یک پروژه‌ی بزرگ کار می‌کنید می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. بدون این‌که هربار دردسر تنظیم آن‌ها را داشته باشید اما در پروژه‌های کوچک و خانگی بهترین گزینه‌ی مصرفی، آچارهای قابل تنظیم هستند. داشتن یک دسته‌ی لغزش گیر و روکش کروم که از زنگ‌زدگی آچارها جلوگیری می‌کند هم ویژگی‌های مهمی است که نباید از آن غافل شد.

۶. انواع ابزارآلات دستی : کاتر

در خرید ابزار ضروری برای جعبه ابزار خانگی خود، کاتر را فراموش نکنید. کاتر می‌تواند برای بریدن موکت و حتی پنل‌های پیش‌ساخته استفاده شود. البته که بد نیست اگر در کنار کاتر یک قیچی مناسب هم در جعبه داشته باشید. همیشه این کاتر نیست که می‌تواند کارها را به آسانی انجام دهد و همیشه هم قیچی راه حل مشکل نیست. برای همین است که پیشنهاد ما به شما داشتن هردو ابزار است.

جمع‌بندی :

استفاده هریک از این ابزار اگر با بی‌دقتی و بدون احتیاط لازم باشد، می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند و جراحت‌هایی را ایجاد کند. پس مهم است که در هنگام خرید انواع ابزارآلات دستی در نظر داشته باشید که ابزارهای ایمن و مطمئن را تهیه کنید. ما در اینجا عنوانی از مهم‌ترین ابزارهایی که حضور آن‌ها در جعبه‌ی تعمیرات خانگی شما ضروری است، گفتیم. شما چه ابزاری را به این لیست اضافه می‌کنید؟ مهم‌ترین وسیله‌ای که حضور آن در پروژه‌های خانگی شما مهم است چیست؟ سوالات و نظرات خود را زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.