راهنمای جامع خرید مینی فرز

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا ابزارهای برشکاری متنوعی در اختیار افراد فعال در این زمینه قرار بگیرد .تنوع بالای این ابزار آلات از نظر ابعاد، قدرت و کارایی باعث شده تا برای انتخاب بین آنها نیاز به شناخت بیشتری باشد و مینی فرز یکی از این محصولات پرکاربرد در بازار است که برای برش انواع سطوح سنگی ، سیمانی، پولیش کاری، انجام کارهای ظریف و… استفاده می شود. از آنجایی که برندهای مختلفی در زمینه تولید این محصولات فعالیت دارند، در اختیار داشتن راهنمای خرید مینی فرز می تواند راهگشای انتخاب شما باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به این سوال که ( مینی فرز چی بخرم ) پاسخ دهیم و نکات خرید مینی فرز را که باید بدانید در اختیارتان بگذاریم.

مینی فرز چیست؟

مینی فرز یکی از انواع فرز است که در ابعاد کوچکتری تولید شده و برای پولیش کاری، سنگ زنی و برش مورد استفاده قرار می گیرد. از این تجهیزات در صنایع جواهر سازی، نجاری، آهنگری و فعالیتهای ساختمانی استفاده می‌ شود.

به طور کلی می توان انواع مینی فرز را به سه دسته شارژی، بادی و برقی تقسیم کرد. همچنین مهمترین قسمت های تشکیل دهنده این تجهیزات: سردنده، محافظ قابل تنظیم، دسته جانبی و صفحه ساینده یا دیسک فرز هستند. یکی دیگر از نکات مهم خرید مینی فرز ، توجه به نوع آن و تناسب این تجهیزات با کارایی مد نظر شماست. از همین رو در ادامه راهنمای خرید مینی فرز قصد داریم انواع مینی فرز را خدمت شما معرفی کنیم.

آشنایی با مینی فرز بادی

نکات خرید مینی فرزمینی فرز بادی و پنوماتیکی ، انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود را از طریق یک کمپرسور هوا تامین می کند. در این نمونه مینی فرز از باتری یا سیم کشی برق استفاده نمی شود و صرفاً با تغذیه کمپرسور می توانید نیروی مناسب با عملکرد خودتان را در اختیار داشته باشید.

مزایای اصلی این محصولات مناسب بودن قیمت آن ها و داشتن وزن پایین است. اما نباید فراموش کرد که قدرت نهایی مینی فرز بادی نسبت به نمونه های برقی آن پایین تر است و از همین رو بیشتر برای انجام برشکاری و پولیش کاری های ظریف مورد استفاده قرار می گیرد هم چنین نیاز به کمپرسور هوا نیز باعث می شود تا هزینه اولیه شما برای تهیه محصولات کمی افزایش یابد البته باید بدانید که دیگر نگرانی وجود پریز برق را در محل کارتان ندارید و هزینه قبض برقتان تغییری نمی کند.

آشنایی با مینی فرز شارژی

همانطور که از نام این محصولات می توانید حدس بزنید برای عملکرد این نوع مینی فرز، از باتری استفاده می شود. همین باعث شده تا نیاز به یک منبع برق جداگانه نداشته باشید و در زمان کار بتوانید به راحتی این تجهیزات را حمل کنید. برای افرادی که به دنبال یک ابزار قابل حمل و مناسب هستند مینی فرز شارژی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. در نمونه های جدید این مینی فرز دیده می شود که از فناوری شارژ سریع استفاده شده و همین ویژگی کمک می‌کند تا در کمتر از نیم ساعت بتوانید دستگاه خود را شارژ نمایید.

البته نکته ای که بعنوان راهنمای خرید مینی فرز نباید فراموش کرد این است که اتمام شارژ باتری در زمان کار میتواند باعث ایجاد وقفه در روند انجام فعالیت های مورد نظر شما شود.

آشنایی با مینی فرز برقی

می توان گفت مینی فرز برقی پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین نمونه این محصولات در بازار است. در شرایطی که دسترسی آسان به پریز برق داشته باشید هیچ گونه مشکلی با مدت زمان کار با مینی فرز برقی نخواهید داشت. وزن پایین تر آنها نسبت به نمونه های شارژی و بادی باعث شده حمل و نقل و کار با آنها نیز راحت تر باشد.

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که نسبت به نمونه های شارژی قیمت پایین تری دارند و همین برای افرادی که به دنبال محصولی با قیمت مناسب هستند، نکته مهمی به شمار می رود. از معایب این محصولات می‌ توان نیاز همیشگی به اتصال برق را نام برد، چرا که در بسیاری از موارد و بخصوص در انجام فعالیتهای ساختمانی ممکن است برق در دسترس نباشد و نیاز به سیم سیار بلند داشته باشید. از سوی دیگر احتمال برق گرفتگی و خطر پارگی سیم در این نمونه از مینی فرز بیشتر است.

نکات مهم و راهنمای خرید مینی فرز

برای پاسخ دادن به این سوال که «مینی فرز چه مارکی خوبه » باید نکات مختلفی را مورد بررسی قرار دهید تا در نهایت بتوانید خرید هوشمندانه ای داشته باشید. در بخش های بعدی ،ما نکات اساسی که حتماً باید قبل از خرید مینی فرز به آنها توجه داشته باشید را با شما در میان خواهیم گذاشت.

توجه به نوع دسته مینی فرز

به طور کلی می توان انواع مینی فرز را از لحاظ نوع دسته، به دو گروه دسته بلند و دسته کوتاه تقسیم کرد. مینی فرزهایی که دارای دسته بلند هستند، به شما کمک می کنند در زمان کار تسلط بیشتری روی دستگاه داشته باشید و از سوی دیگر میزان ایمنی استفاده کننده بیشتر باشد. اما نمونه های دسته کوتاه انعطاف پذیری بیشتری در زمان کار دارند. به عنوان مثال در شرایطی که قصد برشکاری و انجام فعالیت‌ های مختلف در زوایا و گوشه ها را دارید، این محصولات می توانند گزینه های بهتری باشند. نمی‌ توان به طور قطع گفت کدام یک از این دو نوع مینی فرز بهتر هستند، در اصل این کاربری مورد نظر شماست که تعیین کننده نوع نهایی دسته خواهد بود.

طراحی بدنه دستگاه مینی فرز

وقتی قصد خرید مینی فرز را دارید، باید سراغ محصولاتی بروید که در زمان کار ، استفاده از آنها برای شما راحت تر باشد و کمتر احساس خستگی برای شما ایجاد کند .

ارگونومی دستگاه باید به گونه ای باشد که تناسب کافی میان اندازه و وزن آن برقرار شود. همچنین در نمونه های پیشرفته تر از سیستم‌ هایی استفاده شده که باعث می شود کمترین لرزش به دسته مینی فرز وارد گردد. همین باعث می شود تا میزان دقت در زمان کار افزایش یافته و خستگی در اثر کار با مینی فرز کاهش پیدا کند. البته نباید این نکته بسیار مهم را فراموش کنید که ارگونومی دستگاه بر روی امنیت شما در زمان کار نیز تاثیر زیادی دارد و حتماً باید با دقت زیادی به آن توجه کنید.

اندازه سیم مینی فرز

سیم استفاده شده برای مینی فرز باید دارای طول مناسب باشد . کوتاه بودن طول سیم باعث می شود تا همواره نیاز به سیم سیار داشته باشید و در شرایطی که پریز برق از شما دور است به مشکل بر می خورید. همچنین وقتی سیم مینی فرز بیش از حد بلند باشد، مزاحمت زیادی در زمان رفت و آمد افراد مختلف در ساختمان و کارگاه به وجود می‌ آورد و از همین رو گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. مورد مهم بعدی در خصوص سیم، داشتن روکش مناسب است. سیم مینی فرز در شرایط کارگاهی و ساختمانی مختلف می‌ تواند تحت فشار قرار گیرد و از همین رو مقاومت آن در برابر فشار های خارجی باید به گونه‌ ای باشد که دچار پارگی و آسیب دیدگی نشود.

وجود دسته کمکی

یکی دیگر از نکات مهم جهت راهنمای خرید مینی فرز ، وجود دسته کمکی است. دسته های کمکی استفاده شده در انواع مینی فرز در دو نوع معمولی و ضد لرزش هستند که نمونه های ضد لرزش خستگی کمتری در کاربر به جا می‌گذارند.

یکی از مزایای وجود دسته کمکی در مینی فرز این است که برای انجام کارهای سنگین شما می‌توانید از دو دست خود برای کنترل مینی فرز استفاده کنید و به این صورت تسلط بیشتری روی دستگاه داشته باشید. همچنین وجود این دسته کمکی اجازه می دهد تا امکان پولیش کاری و برشکاری در جهت های مختلف با تسلط بالا برای شما فراهم باشد.

قدرت مینی فرز بر حسب وات

انواع مینی فرز امروزه در توان های گوناگونی تولید می‌ شوند. معمولا مینی فرز هایی که دارای توان بالا و قدرت بیشتر هستند، ارتعاشات بیشتر و صدای بلندتری تولید می کنند. از سوی دیگر وزن بیشتر آنها باعث می‌ شود تا میزان خستگی شما در زمان استفاده افزایش یابد.

البته نباید فراموش کرد که قدرت بالای مینی فرز باعث افزایش قیمت آن نیز خواهد شد؛ از همین رو بهتر است سراغ مینی فرز با قدرت مناسب بروید.

انواع مینی فرز را بر اساس میزان قدرت ،می توان در دسته بندی های زیر قرار داد:

  • مینی فرز صنعتی: قدرت این محصولات ۹۰۰ وات یا بالاتر است.
  • مینی فرز نیمه صنعتی: توان این مینی فرز ها بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ وات می باشد.
  • مینی فرز خانگی: قدرت این محصولات بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ وات است.

توجه به سرعت مینی فرز

یکی از پارامترهای مهم که تاثیر زیادی روی عملکرد نهایی دستگاه مینی فرز دارد، سرعت چرخش صفحه آنهاست. معمولاً برای برش آهن نیاز به مینی فرز هایی داریم که سرعت بالایی دارند و از سوی دیگر برش سایر متریال مانند چوب نیاز به سرعت کمتری خواهد داشت.

امروزه نمونه های پیشرفته ای از مینی فرز وارد بازار شده اند که به مینی فرز دیمردار معروفند و با استفاده از یک دیمر می توانید سرعت چرخش صفحه را در آنها کنترل کنید. این محصولات معمولاً دارای حالت های مختلفی می باشند که برای برش کاری و انجام فعالیت روی سطوحی با درجه سختی مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از سوی دیگر فراموش نکنید که استارت حرکت مینی‌ فرز بهتر است نرم باشد تا از ایجاد فشار اضافه روی دستگاه جلوگیری کند.

راهنمای جامع خرید مینی فرز

راحت بودن روند تعویض زغال

یکی از قطعات مصرفی در مینی فرز، زغال است که وظیفه انتقال انرژی الکتریکی به کلکتور ها را دارد. از همین رو باید روند تعویض زغال مینی فرز ای که قصد خرید آن را دارید راحت باشد. چرا که در غیر این صورت مجبور به انتقال تجهیزات به نمایندگی ها و تعمیرگاه ها خواهید بود و این کار زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

نکته مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید این است که تنها در صورتی که تجربه و تسلط کافی بر روی تعویض ذغال دارید، باید این کار را انجام دهید و اگر به صورت خودسرانه قصد انجام چنین فعالیتی را داشته باشید، ممکن است به قسمت‌ های مختلف مینی‌ فرز آسیب برسانید.

منبع تغذیه مناسب

در شرایط متفاوت از انواع مختلف مینی فرز بادی ، شارژی یا برقی استفاده می شود هم چنین نوع تغذیه دستگاه ها بر روی روند حمل و نقل و استفاده از آنها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. پس باید حتماً سراغ محصولاتی بروید که نوع تغذیه آنها با موارد استفاده شما سازگار است. به عنوان مثال در شرایطی که قصد کار در ارتفاع را دارید، نمونه‌ های شارژی گزینه های بهتری هستند و نمونه های بادی برای کارگاه های صنعتی موارد استفاده گسترده تری دارند.

توجه به صفحه برش

یکی دیگر از نکات مهم خرید مینی فرز ، نوع صفحه هایی است که روی آن استفاده می شود. روند برشکاری یا سایش قسمت های مختلف در فعالیت های ساختمانی و صنعتی تا حد زیادی به نوع صفحه مورد نظر شما بستگی دارد.

سخن پایانی :

نکته مهمی که هنگام خرید مینی فرز نباید فراموش کنید این است که امروزه برند های مختلفی در زمینه تولید مینی‌ فرز فعالیت می کنند که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. پس پیشنهاد می شود در زمان خرید سراغ محصولات تولید شده توسط برند های معتبر بروید تا خرید مناسب تری داشته باشید.

مقالات کاربردی : محصولات پیشنهادی : جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی