۹ علت داغ شدن دریل شارژی و برقی همراه با راهکار تضمینی

داغ شدن ابزار آلات صنعتی در زمان کار امری طبیعی است و اصولا داغ شدن آن ها به خاطر داغ شدن موتور صورت می گیرد؛ اما اینکه چرا موتور دستگاه داغ می شود به دلیل اختلال در عملکرد دریل است. این اختلالات گاهی به علت کار بیش از حد، گرد و خاک و … است. درصورتی که داغ شدن دریل ادامه دار باشد باعث لطمه به دستگاه می شود. به هر دلیلی زمانی که ابزار کارتان داغ شد آن را فورا خاموش کنید. دلایل زیر موجب گرم شدن موتور دریل می شوند اما اینکه چگونه تشخیص دهید کدام مورد علت داغ شدن دریل شده و اصلا چرا این موارد بر روی گرم شدن دریل تاثیر دارد تا پایان مقاله را باید بخوانید تا اطلاعات کامل بدست آورید.

علت داغ شدن دریل دریک نگاه

  • انتخاب نادرست توان دریل
  • سرعت نامناسب چرخش دریل
  • فشار بیش از حد
  • داشتن بلبرینگ معیوب
  • نوسانات برق
  • چسبیدن ذغال به کلکتور موتور
  • کار مداوم
  • زاویه اشتباه دریل
  • گرد و خاک و گرفتگی دریچه ‌های دریل

تفاوت علت داغ شدن دریل شارژی و دریل برقی

داغ شدن دریل ها می تواند به دلایل بالا باشد اما در مدل شارژی علاوه بر تمام علت های گفته شده عملکرد نادرست باتری نیز می تواند باعث گرم شدن دریل شود.

علت داغ شدن دریل

دلایل و علت داغ شدن دریل بسیار زیاد است اما مهم ترین آن ها را به برایتان توضیح می دهیم که امکان تشخیص آن برای شما وجود داشته باشد.

انتخاب نادرست توان دریل

مطمئنا این ضرب المثل که هر کسی را بهرکاری ساخته اند، شنیده اید، دقیقا برای دریل ها هم صدق می کند. هر دریل با توجه به قدرت موتور برای حجم کار مشخصی مناسب است. عمدتا دریل های خانگی قدرت کمتری دارند و اگر از دریل های خانگی برای کارهای صنعتی  و طولانی استفاده کنید امکان داغ شدن دریل و خراب شدن آن بسیار زیاد است.

کار زیاد با دریل

مهم ترین مورد که موجب داغ شدن دریل می شود انتخاب نادرست دریل است. شما باید با توجه محیط و حجم کار خود یک دریل مناسب انتخاب کنید مثلا اگر حجم کارتان زیاد است دریل هایی با توان بالا تهیه کنید و اگر مدت زمان زیادی می خواهید کار کنید بهتر است دریل های برقی تهیه کنید.

راهکار: اگر وسط کار دریل شما داغ می کند سعی کنید حجم کارتان را کم تر کنید. اگر باز هم دریل گرم شد دلایل دیگر را بررسی کنید.

ذغال دستگاه

در بسیاری از دریل ها که موتور براش دارند، ذغال موجب انتقال نیرو می شود اما به مرور زمان در اثر نیروی اصطکاک، ذغال شروع به تمام شدن می کند. به همین خاطر اگر شما در زمانی که ذغال دستگاه رو به اتمام است از دریل استفاده کنید امکان داغ شدن دریل وجود دارد. پس برای جلوگیری از این امر هر چندگاهی ذغال دریل را بررسی کرده و درصورت نیاز آن را تعویض کنید.

داغ شدن به دلیل تمام شدن ذغال دریل

فشار بیش از حد در زمان کار با دریل

دریل یک ابزار سوراخکاری است و بسیاری از افراد در زمان سوراخکاری سعی می کنند برای ایجاد حفره درون دیوار دریل را با فشار بیشتری رو به جلو هل دهند و در نتیجه اصطکاک بیشتری بین نوک دریل با دیوار ایجاد می شود و به موتور فشار می آید و دستگاه شروع به گرم  شدن می کند. پس حتما سعی کنید به جای افزایش فشار دریل را متناسب با نوع کارتان انتخاب کنید و حتما به جنس سطحی که می خواهید در آن دریل کاری کنید؛ دقت کنید. پیشنهاد می شود حتما مقاله کار با دریل را بخوانید

بلبرینگ های بی کیفیت

بلبرینگ بی کیفیت علت داغ شدن دریل

بلبرینگ ها اجزای بسیار کوچکی هستند اما بر روند کار بسیار تاثیر گذارند و موجب حرکت نرم اجزا و در نهایت دریل می شوند اما در صورتیکه بلبرینگ دریل ها دچار آسیب شود اصطکاک بیشتر می شود و افزایش اصطکاک موجب گرم تر شدن دستگاه می شود به همین خاطر باید بلبرینگ ها به طور منظم بررسی شوند و از روغن استفاده شود توصیه می شود دریل هایی را بخرید که همانند آروا بلبرینگ ضد گردو غبار دارند تا دستگاه مقاوم باشد.

نوسانات برق، علت داغ شدن دریل

در دریل های شارژی به خاطر قدرت باتری و در دریل های برقی به خاطر اتصال های نامناسب ممکن است ورودی برق نوسان داشته باشند و مانع از حرکت منظم دریل شود و گاهی سرعت دریل زیاد و کم شود همین موضوع موجب تاثیر منفی بر روی موتور می شود و دستگاه به خاطر عملکرد نامناسب شروع به گرم شدن می کند درصورتی که دیدید سرعت چرخش دریل به طور ناخود آگاه کم و زیاد می شود آن را به یک منبع تغذیه پایدار وصل کرده یا باتری را چک کنید.

زوایه اشتباه دریل

اگر دریل را در زاویه نامناسب گرفته و سوراخکاری را انجام می دهید به دلیل فشاری که به قطعات وارد می شود و تقسیم فشار به درستی انجام نمی شود موتور و اجزای دریل ممکن است شروع به گرم شدن کنند. این موضوع یکی از دلایل علت داغ شدن دریل است که به آن کمتر توجه می شود پس حتما دریل را در زوایه مناسب بگیرید

ورود گرد و خاک به دریل

زمانی که ورودی گرد و غبار به داخل دریل زیاد باشد دریچه ها بسته می شود و هوا جریان ندارد و  عدم جریان هوا باعث عدم انتقال گرما  به بیرون می شود به همین خاطر دستگاه شروع به گرم شدن می کند به همین خاطر باید دریچه های هوا پاکسازی شود.

کار مدوام، علت داغ شدن دریل

هر دستگاهی زمانی که به طور مدوام کار کند شروع به گرم شدن می کند و نسبت گرمای تولید شده و خنک کنندگی مشخص می کند که دستگاه به روند خود ادامه دهد یا نه به طور کلی  اگر مدت زمان کار از راندمان دستگاه خارج شود دستگاه شروع به گرم شدن می کند.

راهکار؛ بهتر است هر چند دقیقه یک بار دستگاه را خاموش کنید و مجددا شروع به کار کنید.

نکته : در صورتی که هیچ یک  از دلایل بالا علت گرم شدن دریل شما نبود پیشنهاد می شود دریل به یک متخصص بسپارید تا عیب یابی شود.