۶ مورد از نکات ایمنی نقاشی ساختمان

حالا که قلم‌موها، رنگ‌ها، غلتک و دیگر ابزار نقاشی را آماده کرده‌اید، تقریباً همه چیز برای رنگ‌آمیزی حاضر است. اما قبل از هر اقدامی، آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور می‌خواهید از سلامت خود در طول نقاشی محافظت کنید؟

ایمنی در رنگ‌آمیزی ساختمان، موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما اگر قصد دارید خودتان منزل یا ساختمان خود را نقاشی کنید، باید به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این مقاله از رونیکس به آموزش نکات ایمنی نقاشی ساختمان می‌پردازیم.

نکات ایمنی در نقاشی ساختمان چیست؟

در نقاشی ساختمان، رعایت نکات ایمنی بسیار حیاتی است تا از وقوع حوادث و آسیب به افراد و محیط‌ جلوگیری شود. برخی از این نکات عبارت‌اند از استفاده از لباس‌های ایمنی، تهویه مناسب و… . در ادامه ۸ مورد از مهم‌ترین نکات ایمنی نقاشی ساختمان را برای شما شرح می‌دهیم.

۱- استفاده از تهویه مناسب

اطمینان از تهویه مناسب جزء مهم‌ترین نکات ایمنی نقاشی ساختمان است که هنگام کار با رنگ‌های حلال باید در نظر گرفت. قرارگرفتن در معرض بخار رنگ‌های حلال می‌تواند باعث سرگیجه، سردرد و حالت تهوع شود.

این مشکلات زمانی اتفاق میفتد که اتاق تهویه مناسبی نداشته باشد. برای جلوگیری از این خطرات احتمالی، درها و پنجره‌های اتاق را باز کنید.

این کار باعث گردش هوا در محیط می‌شود و از ورود مواد سمی موجود در رنگ‌ها به ریه‌ شما جلوگیری می‌کند. همچنین، اگر اتاق فن دارد، حتماً آن را روشن نگه‌دارید.

۲- پوشیدن لباس کار

پوشیدن لباس کار نقاشی

پوشیدن لباس کار هنگام نقاشی بسیار ضروری است. لوازم محافظ عبارت است از عینک، دستکش و ماسک تنفسی که به شما کمک می‌کند تا در برابر مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها ایمن باشید.

اگر به دنبال دستکش لاتکسی با حداکثر ضخامت و مقاومت هستید، دستکش ایمنی لاتکس RH-9001 رونیکس انتخابی ایده‌آل برای شما خواهد بود. این دستکش با استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا تولید شده و ضخامت آن به گونه‌ای است که می‌تواند در برابر مواد شیمیایی داخل رنگ، سایش، پارگی و سوراخ شدن به خوبی از دستان شما محافظت کند.

۳– ایمن سازی نردبان

ایمن سازی نردبان

در نقاشی ساختمان، نردبان یکی از ابزارهای پرکاربرد است. اما استفاده نادرست از آن می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

بنابراین برای حفظ ایمنی نقاشی ساختمان، قبل از بالا رفتن از نردبان مطمئن شوید که روی یک سطح صاف قرار گرفته و محکم است. همچنین هنگام بالا و پایین رفتن همیشه رو به نردبان باشید و هرگز خیلی به یک طرف خم نشوید.

پیستوله رنگ پاش، یکی از ابزارآلات پرکاربرد برای نقاشی و رنگ‌کاری سطوح مختلف در مصارف خانگی و صنعتی است.
رونیکس مدل‌های مختلف پیستوله برقی، پیستوله شارژی و پیستوله بادی را با بالاترین کیفیت و تنوع بی‌نظیر به بازار ابزار ایران عرضه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با هرکدام از پیستوله‌ها روی لینک کلیک کنید.

۴– تهیه کپسول آتش‌نشانی

کپسول آتش‌نشانی، ابزاری حیاتی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های کوچک در مراحل اولیه است. وجود این وسیله در هر محیطی، چه در محل کار و چه در منزل، می‌تواند نقشی کلیدی در حفظ جان و مال شما ایفا کند.

باتوجه به اینکه رنگ‌ها قابل اشتعال هستند، کپسول آتش‌نشانی به شما امکان می‌دهد تا آتش‌سوزی را در مراحل اولیه مهار کرده و از گسترش آن جلوگیری کنید.

کپسول آتش‌نشانی از نکات ایمنی نقاشی ساختمان

۵– رعایت ایمنی کار در ارتفاع

کار در ارتفاع، خطرات متعددی را به همراه دارد. سقوط از ارتفاع، یکی از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین این خطرات است. استفاده از هارنس محافظتی، می‌تواند تا حد زیادی از بروز این خطر جلوگیری کند.

هارنس، یک نوع تجهیزات ایمنی است که به دور بدن بسته می‌شود و در صورت سقوط از فرد محافظت می‌کند.

به یاد داشته باشید که استفاده از هارنس محافظتی، برای کار در ارتفاع بیش از دو متر ضروری است.  

رعایت ایمنی کار در ارتفاع

۶-ایمنی برق در نقاشی ساختمان

از دیگر روش‌های حفظ ایمنی در رنگ‌آمیزی ساختمان، انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از برق‌گرفتگی است.

یکی از مهم‌ترین این اقدامات، خارج کردن پریزهای برق است. با این کار، جریان برق قطع شده و خطر برق گرفتگی از بین می‌رود.

در صورتی که امکان در آوردن پریزها وجود ندارد، باید سیم‌ها را با چسب برق به صورت جداگانه بپیچید.

راهنمای کاربردی نکات کار با غلتک در نقاشی

نکات کار با غلتک در نقاشی

غلتک یکی از ابزارهای اساسی در هنر نقاشی است که استفاده صحیح از آن، می‌تواند به بهبود و سرعت بخشیدن فرآیند نقاشی کمک کند. در این قسمت از مقاله، به بررسی نکات مهم و مؤثر در کار با غلتک می‌پردازیم.

۱- آماده سازی محیط

هر پروژه نقاشی، مستلزم آماده‌سازی دقیق محیط کار است. این موضوع تضمین‌کننده کیفیت و راندمان کار نقاشی خواهد بود. با استفاده از پارچه‌های مخصوص یا پلاستیک، کف و مبلمان را به طور کامل بپوشانید. این کار از پاشیده شدن رنگ و ایجاد لکه‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند.

برای سطوحی که به‌سختی با پارچه پوشانده می‌شوند، می‌توانید از نایلون‌های ضخیم یا ورق‌های پلاستیکی نیز استفاده کنید.

۲-پاک کردن پرزهای دیوار

پاک کردن پرزهای دیوار برای آماده‌سازی نقاشی

قبل از خشک شدن، پرزهای ریز را از روی دیوار پاک کنید. این پرزها به صورت برجسته هستند و ممکن است نتیجه‌ کار را خراب کنند.

همچنین، یک پارچه مرطوب را در جیب خود نگه دارید و در حین حرکت، پرزهایی که روی دیوار ایجاد می‌شوند را تمیز کنید.

۳- پوشاندن سطوح با نوار نقاشی

پوشاندن سطوح با نوار نقاشی

سطوح کناری را با نوار نقاشی بپوشانید تا به شما کمک کند در کار رنگ‌آمیزی دقت بیشتری داشته باشید و نتیجه‌ بهتری بدست آورید. نوار نقاشی می‌تواند برای ایجاد لبه‌های منظم در بخش‌های بالا و پایین دیوار مناسب باشد.

می‌توانید نوار نقاشی را از فروشگاه‌های مصالح ساختمانی و بسیاری از سوپرمارکت‌ها تهیه کنید. حتماً در انتخاب نوارها به سایزهای مختلف توجه کنید.

۴- مرطوب کردن و آماده کردن غلتک

شستن غلتک باعث می‌شود تا پرزهای اولیه آن از بین برود و در طول کار مشکل ایجاد نکند. سپس غلتک را درون رنگ حدوداً چهار تا پنج بار بچرخانید. حتماً توجه کنید که رنگ به مقدار زیاد روی پرزهای غلتک جمع نشود؛ زیرا این موضوع می‌تواند باعث هدررفتن رنگ و چکه کردن رنگ روی سطح دیوار شود.

۵- بخش بندی دیوار

بخش بندی دیوار

اگر دیوار بزرگی برای رنگ آمیزی دارید، بهتر است آن را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. هنگام رنگ‌آمیزی با غلتک، بخش‌بندی دیوار یکی از مراحل اصلی برای دستیابی به نتایج بهتر و تمیزتر است.

۶- مرطوب نگه داشتن سطح در نقاشی

مرطوب نگه داشتن سطح در نقاشی

در هر نوع نقاشی، چه رنگ‌آمیزی درب یا مبلمان و چه رنگ‌آمیزی دیوار با غلتک، مرطوب نگه داشتن سطح از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف اصلی این است که با سرعت عمل مناسب، رنگ تازه را همیشه روی رنگِ خشک نشده قبلی اعمال کنید.

به طور مثال، اگر در حین نقاشی، کار خود را متوقف کنید و رنگ قبلی خشک شود، احتمال ایجاد خطوط و ناهمواری در محل اتصال دو بخش رنگ جدید و رنگ قدیمی وجود دارد.

مرطوب نگه داشتن سطح به رنگ اجازه می‌دهد تا به طور یکنواخت پخش شود و از ایجاد لکه و ناهمواری جلوگیری می‌کند.

البته با استفاده از پیستوله رنگ پاش دیگر این نگرانی‌ها را نخواهید داشت و رنگ آمیزی ساختمان را سریع‌تر پیش خواهید برد.

سخن آخر

در این مقاله ۶ مورد از نکات ایمنی نقاشی ساختمان و نکات کار با غلتک در نقاشی را بررسی کردیم.

همیشه به یاد داشته باشید، سلامتی شما ارزشمندترین دارایی شماست. با رعایت این نکات ساده می‌توانید از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید و از نقاشی خود لذت ببرید.

بیشتر بدانیم! :

پیشنهاد محصول:

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی

منبع: وبسایت ابزار رونیکس