آموزش نصب سیستم صوتی خودرو

رانندگی در ترافیک هم می‌تواند لذتبخش باشد؛ به شرطی که سیستم صوتی خوبی در ماشین داشته باشید. در این مقاله قرار است آموزش نصب سیستم صوتی خودرو را توضیح دهیم و ابزار لازم برای این کار را معرفی کنیم. رونیکس را بخوانید.

آموزش نصب سیستم صوتی خودرو و ابزار مورد نیاز

آموزش نصب سیستم خودرو جدا از دانش فنی، نیاز به ابزار دارد؛ ابزاری کارآمد که بتواند تمام نیاز کاربر را برطرف کند. از جمله وسایلی که برای این کار لازم است، عبارت‌اند از:

 • دریل پیچ‌گوشتی شارژی
 • اره عمودبر
 • سیم‌چین
 • انبردست
 • سوکت
 • سیم
 • پیچ ام دی اف
 • پیچ سر مته‌ای

علاوه بر ابزار فنی، این کار نیاز به وسایلی از قبیل ضبط، اکولایزر، ساب ووفر، آمپلی‌فایر، باند و… نیز دارد. حجم و کیفیت این سیستم بستگی به توان مالی مالک خودرو و همچنین ابعاد ماشین دارد.

آموزش نصب سیستم صوتی خودرو و رعایت نکات ضروری

قبل از آغاز نصب و راه‌اندازی سیستم صوتی خودرو باید نکاتی را بدانید. این نکات در رابطه با سیم‌کشی ماشین، استفاده از آمپلی فایر و … است.

آموزش نصب باند خودرو

هر سیم در سیستم برقی خودرو، مختص به بخشی خاص است. به همین خاطر باید رنگ بندی سیم‌ها را نیز بشناسیم.

سیم‌های بلندگو

 • سیم طوسی با طوسی نوار سیاه: بلندگوی جلو طرف شاگرد
 • سیم بنفش با بنفش نوار سیاه: بلندگوی عقب طرف شاگرد
 • سیم سفید با سفید نوار سیاه: بلندگوی جلو طرف راننده
 • سیم سبز پر رنگ با سبز پر رنگ نوار سیاه: بلندگوی عقب طرف راننده

سیم‌های کنترلی

 • سیم قهوه‌ای: قطع صدای ضبط هنگام زنگ تلفن همراه (در صورت اتصال بلوتوث)
 • سیم نارنجی با نارنجی نوار سیاه: روشن کردن کیلومتر شمار (در تاریکی شب باعث کم‌نور شدن پخش می‌شود)
 • سیم سبز روشن: ترمز دستی
 • سیم آبی با نوار سفید: اتصال به دستگاه آمپلی‌فایر
 • سیم آبی: اتصال به آنتن خودرو

سیم‌های برق

 • سیم قرمز: اتصال به سیستم ACC خودرو (در حالت آماده‌به‌کار، پخش را روشن می‌کند)
 • سیم زرد: اتصال به حافظه دائم خودرو (سیم بک‌آپ)
 • سیم مشکی: اتصال به بدنه خودرو

آمپلی فایر را بهتر بشناسید

آمپلی فایر دستگاهی برای تقویت جریان صدا است که در سیستم صوتی خودرو نصب می‌شود. نکاتی را باید قبل از نصب این ابزار بدانیم.

 • آمپلی فایر گرما تولید می‌کند، بنابراین باید در مکانی قرار گیرد که هوا جریان داشته باشد. همچنین، باید فضای کافی برای خنک شدن آمپلی فایر در دسترس باشد.
 • تنظیم صحیح آمپلی فایر می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت صدای سیستم صوتی خودرو داشته باشد. در ادامه این مقاله، به بررسی تنظیمات مهم آمپلی فایر می‌پردازیم.

دکمه  Salve/Master

از این دکمه برای اتصال دو یا چند آمپلی فایر با مشخصات یکسان استفاده می‌شود. با کمک این دکمه، می‌توانید توان خروجی سیستم صوتی خود را افزایش دهید.

دکمه  Phase

از این دکمه برای تنظیم فاز سیگنال‌های ورودی به آمپلی فایر استفاده می‌شود. فاز سیگنال، میزان هم‌زمانی رسیدن دو موج صوتی به بلندگو است. تنظیم صحیح فاز سیگنال‌ها می‌تواند به بهبود کیفیت صدای سیستم صوتی کمک کند.

تنظیمات  LPF

این تنظیم، فرکانس‌های پایین‌تر از یک مقدار مشخص را از سیگنال‌های ورودی به آمپلی فایر حذف می‌کند. تنظیمات LPF معمولاً برای جلوگیری از اعوجاج صدای بلندگوها استفاده می‌شود.

آمپلی فایر ضبط خودرو

تنظیمات  Bass Boost

این قابلیت، فرکانس‌های پایین سیگنال‌های ورودی به آمپلی فایر را تقویت می‌کند. تنظیمات Bass Boost می‌تواند برای افزایش بیس صدا استفاده شود.

مرحله اول آموزش نصب سیستم صوتی خودرو

در مرحله اول آموزش نصب باند خودرو باید ماشین را خاموش کنید! البته خاموش کردن ماشین کافی نیست. باید سیم‌های باتری ماشین را نیز جدا کنید. این کار برای جلوگیری از اتصالی و آسیب به سیستم برق ماشین الزامی است.

باز کردن پنل، مرحله دوم نصب آموزش سیستم صوتی

در گام بعد برای نصب سیستم صوتی خودرو، باید پنل قبلی را باز کنید. برای این کار کافی است پنل را از محفظه بیرون آورده و سیم‌ها، فیش‌ها و سوکت‌های آن را جدا کنید.

برای بازکردن پیچ پنل، می‌توانید از پیچگوشتی شارژی رونیکس استفاده کنید. پیچ گوشتی شارژی ۲۰ ولت براش‌لس رونیکس مدل ۸۶۵۳، یکی از محصولات قدرتمند رونیکس است.

پیچ گوشتی شارژی ۸۶۵۳ رونیکس، مجهز به یک موتور ضد آب و براش‌لس است که برای کار در محیط‌‌‌های بارانی و مرطوب انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شود. گیربکس فلزی مستحکم این ابزار، طول عمر بالایی دارد و برای استفاده در شرایط پرفشار صنعتی طراحی شده است. قابلیت تنظیم سرعت خروجی، تعداد ضربه و گشتاور ویژگی حائز اهمیتی است که در پیچ گوشتی شارژی ۸۶۵۳ رونیکس به آن توجه ویژه‌‌ای شده است. موتور این محصول با تولید سرعتی بالغ بر ۳۲۰۰ دور در دقیقه، تعداد ۴۰۰۰ ضربه در دقیقه و گشتاوری بالغ بر ۲۳۰ نیوتن‌‌متر کار می‌کند.

دریل پیچگوشتی شارژی رونیکس مدل 8653
دریل پیچگوشتی شارژی رونیکس مدل ۸۶۵۳

گام سوم نصب سیستم صوتی خودرو و تنظیم آمپلی فایر

آمپلی فایر نقش مهمی در کیفیت صدای سیستم صوتی ماشین دارد. برای نصب این وسیله به ابزار زیر نیاز داریم.

۱. سیم تامین برق

۲. فیوز داخلی سیم با اندازه مشخص توسط سازنده سیستم

۳. سیم اتصال به زمین (ارت)

4. کابل‌های RCA

۵. سیم راه‌انداز ریموت

۶. سیم‌های اتصال به اسپیکرها

۷. کانکتور و بلندگوها

۸. سیم‌های اتصال به واحد اصلی

۹. فن خنک‌کننده

معمولاً آمپلی‌فایر در صندوق عقب خودرو نصب می‌شود. اما اگر خودروی شما هاچ‌بک یا شاسی بلند باشد، می‌توانید آمپلی‌فایر را پشت یا بین صندلی‌ها نصب کنید.

برای نصب آمپلی فایر، باید یک سیم برق از باتری ماشین به این وسیله متصل کنید. بهتر است برای این کار از روزنه‌های موجود در بدنه خودرو استفاده کنید.

اگر امکان این کار نبود، مجبور به سوراخ کردن بدنه ماشین هستید. قسمتی را انتخاب کنید که ظاهر کابین را خراب نکند.

بعد از سوراخ کردن بدنه و رد کردن سیم، دور سوراخ را به کمک واشرهای پلاستیکی ایمن‌سازی کنید. همچنین توجه داشته باشید کابل‌های RCA، باید در سمت مخالف خودرو و در برابر سیم برق مسیریابی شوند تا از تداخل جلوگیری کند.

نصب باندها در سیستم صوتی خودرو

در ابتدا، باید محل قرارگیری باندها را تعیین کنید. این محل باید به گونه‌ای باشد که صدای باندها به طور مساوی در فضای کابین خودرو پخش شود.

پس از تعیین محل قرارگیری باندها، باید سوراخ‌های لازم را در بدنه خودرو ایجاد کنید. اندازه سوراخ‌ها باید با اندازه پیچ‌های باند مطابقت داشته باشد. در بعضی خودروها، امکان جانمایی باند در محفظه در وجود ندارد. به همین خاطر مالکین خودرو، مجموعه سیستم صوتی را در صندق عقب یا طاقچه بالای صندوق جای می‌دهند.

نصب باند ضبط ماشین

در خودروهایی مانند پژو ۲۰۶، روی سطح چوبی صندوق عقب، فضایی برای قرارگیری باندها در نظر گرفته نشده‌است. به همین خاطر باید متناسب با اندازه باند، تخته بالای صندوق را برش دهید. اره عمودبر رونیکس مدل ۴۱۰۱ انتخاب مناسبی برای این کار است. این ابزار مجهز به موتور ۵۵۰ واتی است که برش چوب‌های ضخیم و نازک را امکان‌پذیر می‌کند. این موتور با سرعت ۳۰۰۰-۰ دور بر دقیقه کار می‌کند. حرکت چرخشی موتور از طریق لنگ و صفحه لنگ متصل به دنده متقابل، به حرکات خطی یا صفحه‌ای بالارونده و پایین‌‌رونده تبدیل شده و عمل برش چوب را امکان‌پذیر می‌کند. به کمک دیمر می‌توانید سرعت صفر تا ۳۰۰۰ دور بر دقیقه را بین ۶ سطح متفاوت تنظیم کنید.

مرحله نهایی آموزش نصب باند خودرو

در گام پایانی آموزش نصب باند خودرو باید سیم‌های مربوط به باند را وصل کنیم. باندها به آمپلی فایر و آمپلی فایر به ضبط متصل می‌شود. پس از امتحان سیستم صوتی، می‌توانید از آن استفاده کنید.

بیشتر بدانیم! :

جهت مشاهده دیگر ابزار آلات صنعتی و برای استعلام موجودی و قیمت کلیک کنید : IMC Market | مرجع تخصصی آهن و ابزارآلات صنعتی

منبع: وبسایت ابزارآلات رونیکس